|
Gartlc Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 31 Maj 2013 12:10 Naslov sporočila: Angleške vrtnice (Austinove) |
|
|
Vrtnice Davida Austina so danes odprle svoje prve cvetove in poživile turoben deževen popoldan.
Mary rose:
Winchester Chatedral:
Abraham Darby:
Evelyn:
Citiram: | Članica sprašuje, koliko jih imam. Pravi, da kupljene rumene velikokrat izpadejo oranžne.
|
Kar nekaj jih je, rada bi namreč uredila pravi tematski rožni vrt.
Če bi rada kupovala z manj presenečenji, potem ti svetujem, da se obrneš na vrtne centre, kjer prodajajo "imenske" vrtnice in ne kupuješ sadik z golo korenino v kartonih. Ali pa naročiš preko spleta direktno pri žlahtniteljih, tam so napake res redke in če se zgodijo, ti pošljejo drugo sadiko.
Ena krasna oranžna vrtnica je npr. Crepuscule. Barve cvetov so res kot barve sončnega zahoda.
Citiram: | Članica pravi, da je vrtnico kupila v vrtnariji pa je barva cveta kljub temu različna od one na embalaži.
|
Tudi v vrtnarijah prodajajo vrtnice stranske selekcije. Sem mislila bolj na to, da je pametno, da je vrtnica katerega priznanega žlahtnitelja (Meilland, Austin, Kordes, ...) če je pa nepatentirana pa je pametno kupovati v vrtnariji, ki se ukvarja samo ali predvsem z vrtnicami.
Pat Austin je danes odprla dva prva cvetova. Glede na barvo sta verjetno zate.
Citiram: | Članica sprašuje, kje naj kupi angleške vrtnice.
|
Priporočam, da jih naročite kar direkt pri njemu.
http://www.davidaustinroses.com/english/Advanced.asp
Lahko tudi naročiš katalog. Ko bodo jeseni pošiljali nove kataloge, boste zraven dobili naročilnico s ponudbo brez plačila poštnine.
Citiram: | Članica sprašuje, po čem se angleške vrtnice razlikujejo od drugih in kako to, da jih kupujemo. Na Krasu pa je vrt neke Nemke, ki ima na ograji vrtnico z vejami, ki imajo 10m. Kje se dobi to vrtnico?
|
Ahileja, angleške vrtnice so vrtnice vzgojitelja Davida Austina. S svojim delom je začel že več desetletij nazaj vendar njegovih vrtnic na začetku skorajda nihče ni povohal, šele zadnji dve desetletji so vrtnice postale cenjene in priljubljene, dosegajo dvojne in še višje cene vrtnic ostalih žlahtniteljev, priljubljene pa so postale do te mere da so začele tudi ostale hiše razvijati vrtnice, podobne angleškim. Vsaka hiša jih je imenovala po svoje, samo Austinove pa so angleške.
Austin si je zadal cilj "renoviranja" antičnih vrtnic. Antične vrtnice imajo močno dišeče cvetove vendar žal, z redkimi izjemami, cvetijo samo enkrat. Tudi tiste, ki cvetijo večkrat, imajo ob drugem cvetenju le tu in tam kak cvet, nikoli pa ni drugi flor in ostali enak prvemu.
Ko so žlahtnitelji hodili pot do vrtnic, ki ponavljajo cvetenje ali celo cvetijo celo poletje, so cvetovi in listi vrtnic popolnoma izgubili vonj in nemalokrat tudi polno obliko. Austin je uspel združiti ponavljanje cvetenja z vonjem in tako njegove vrtnice, nekatere bolj, druge manj, ponavljajo cvetenje in čisto vse dišijo. Vonji so različni, večinoma pa kar močni. Cvetovi vrtnic so polni, nemalokrat tudi ogromni, odvisno od sorte, iz katere izhajajo.
Kar je meni ljubo je to, da se cvet obdrži na rastlini zelo dolgo, veliko dlje kot posamezen cvet antične vrtnice, cvetovi so tudi veliko večji kot tisti od antičnih vrtnic. Žal pa vrtnice nimajo tistega starega, rustičnega izgleda listov antičnih vrtnic, listi tudi ne dišijo. Če se ob primerno vlažnem sončnem jutru sprehodiš mimo grede damaščank, ki še ne cvetijo, je vonj listov tako opojen, da ga čutiš metre daleč - tega pri angleških vrtnicah ni.
Kar se občutljivosti na bolezni tiče opažam, da so nekatere zelo nagnjene k oidiju, glede na izgled lista verjetno tudi na druge bolezni, vsekakor bolj kot ostale moderne vrtnice.
Kar mu drugi očitajo, je to, da se vrtnice preveč prevešajo navzdol in da so barve medle vendar se po katalogu vidi, da so take bile le prve vrtnice, zadnja leta pa je vse več vrtnic z definiranimi barvami. Prevešanje se dejansko pojavlja ampak mene ne moti. Pravzaprav sem jih za svojo gredo izbrala ravno zaradi prevešanja, ker je terasa, na kateri se bodo nahajale, dvignjena meter in pol nad bivalno enoto.
Od vseh, ki so poskušali "renovirati" antične vrtnice, so mi njegove najljubše, ker tvorijo lep, odprt grm. Vrtnice Kordesa in Meillanda imajo formo hibridnih čajevk, ki je meni strašno neljuba.
Toliko na kratko. Upam, da bo še kdo kaj dodal, jaz sem zapisala vse bolj iz spomina. Nekaj forumašic se mi je oglasilo tudi na ZS in res upam, da bodo tudi same dodale fotografije svojih angleških vrtnic - najraje grmov, da vidim, v kakšno obliko radi rastejo.
Oddajo o vrtu na Krasu sem videla, gospa ima tudi svojo stran na netu vendar sem žal preslišala ime tiste vrtnice, ki raste na pergoli. Upam, da si bom kdaj imela priložnost ogledati njen vrt.
Je pa takih raščavih vrtnic kar nekaj, večinoma so take vse vrtnice tipa rambler, ki zrastejo tudi preko deset metrov. Cvetovi takih vrtnic so večinoma drobni, rastejo v šopkih, vrtnica pa cveti samo enkrat vendar takrat več tednov skupaj.
Citiram: | Članica sprašuje, kakšne so cene.
|
Cene so različne, odvisne od nastanka rož. Gredo od nekje 15€ za starejše pa do 22€ za novejše vrtnice. Če na njegovi strani klikneš na posamezno vrtnico, se izpiše tudi cena.
Glede kombinacije je tako kot vsemi ostalimi modernimi vrtnicami. Te niso na videz - rast, videz listja - čisto nič drugačne od modernih. Imajo različne oblike rasti (zbita nižja, grmasta previsna, visoka grmasta ali plezalke), listi pa so veliki in svetleči, največkrat vlečejo na rdeče. Torej videz grma ne spominja na antične vrtnice in jih lahko kombiniraš z ostalimi modernimi grmi.
Osebno ne vidim zadržka niti v tem, da bi jih kombinirala z antičnimi, če ti je tako všeč.
Lani sem jih videla tudi v OBI-ju.
Že dober teden hodim mimo tega prizora, danes pa sem vzela v roke fotoaparat in poslikala "angležinje". Kombinacija ni ravno vzorčna ampak grma sta vseeno prekrasna, iz rožnika pa diši vse do hiše.
Nazadnje urejal/a Garden-ja 07 Jun 2013 21:20; skupaj popravljeno 4 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 31 Maj 2013 22:54 Naslov sporočila: |
|
|
Jaz sem kar malo razočarana nad "rumenimi", ki so res nekam bledih, medlih barv. Še bele niso, neke umazano peščene barve, skoraj vse. Še Pilgrim je kremast. Vem, da je zato, ker jih ne zalivam, ampak tako pač je.
Bom kupovala samo še rožnate in vijolične, te so prekrasne.
Citiram: | Članica sprašuje, katere vrtnice bele in bledorožnate barve so neobčutljive in lepo dišijo. |
Angleške vrtnice prav vse dišijo, vonji so seveda različni, te pa glede vonja ne bo razočarala nobena. Glede občutljivosti pa je različno, jaz opažam, da so nekatere kar precej nagnjene k oidiju, Glamish Castle je že ena od teh. Bolj kot ima vrtnica velike in temno zelene liste, bolj je občutljiva. Se pa da z redno nego vse preprečiti.
Če boš načrtovala gredo z vrtnicami, ti vsekakor priporočam, da vrtnice kombiniraš s trajnicami in grmovnicami, nobena vrtnica namreč ne cveti neprestano. Po prvem cvetenju je potrebno vrtnico pravilno obrezati in čez nekaj tednov se začnejo pojavljati novi cvetovi. Pri meni so veliko manjši ampak to je verjetno zaradi suše, svojega vrta namreč ne zalivam. Potem se vrtnico spet obreže in spet pocvita, nikoli pa tako kot prvič. Jeseni je pocvitanje spet močnejše.
Če bi ti katero od angležinj svetovala, bi to bila Teasing Giorgia, ki je res lepa in bogato cvetoča in večinoma brez bolezni. Enako Abraham Darby, prekrasna je tudi Evelyn. Vse so nežno marelične barve, ki zbledi v krem. Ogledaš si jih lahko na Austinovi strani.
Od rožnatih lepo pocvita Mary rose in Gertrude Jeckyll.
Trenutno mi na misel ne pridejo druge, če ti je kakšna posebej všeč, napiši njeno ime pa bom kaj o njej napisala, če sem jo že videla ali jo celo imam.
*******
Punce, je pri vas zacvetelo še kaj angleškega?
Moja "rumena greda" me je letos razočarala. Čeprav so bile obrezane pravočasno in imajo dežja dovolj, ne kažejo nobene volje, da bi zacvetele še drugič.
So pa zato vse roza in rdeče, ki so bogato cvetele že prvič, spet v cvetju. Slike čez kak dan.
Šopek cvetja vrtnice Abraham Darby ob njenem drugem cvetenju.
.
Citiram: | Član pravi, da so ga vrtnice razočarale, da so mu zelo obolevale in da je vse vrgel na kompost. Sprašuje, kako jih negujemo. |
Vrtnice so seveda občutljive gospodične mične in, predvsem moderne sorte, rade obolevajo. Sama jih škropim do prvega cvetenja dvakrat do trikrat, kasneje pa se mi kaj več ne da, ker mi je prevroče, tako da ima marsikatera vrtnica kak pikčast ali bel list ampak mene to več ali manj ne moti. Bi pa vsekakor ukrepala, če bi bil taka večina grma. Pa na srečo ni. Je pa res, da imam na vrtu le par floribund in hibridnih čajevk.
ADR certifikat podelujejo v Nemčiji vrtnicam, ki se pod določenimi pogoji izkažejo zdrave in odporne.
Vrtnice vsako leto izgubljajo ADR certifikat, saj so merila vedno bolj stroga. Tako za tiste, ki so ga pred leti dobile, ta ne velja več, pridobivajo pa ga nove sorte, ki prihajajo na trg.
Nisem čisto dobro razumela, za katerega žlahtnitelja sprašuješ, če je to žlahtnitelj sorte Lili Marlene, je to Kordes.
Ni samo Kordes tisti, ki pošilja svoje vrtnice v testne parke, to počnejo vsi žlahtnitelji saj se take vrtnice potem bolje prodajajo.
Po mojih izkušnjah so vrtnice 20. stoletja tiste, ki so najmanj odporne in kljub negi redno obolijo, najbolj bolehne pa so prav hibridne čajevke in zgodnje floribunde, torej vrtnice, ki jih v večini najdemo v naših vrtovih. Poleg tega hibridne čajevke kot sorte niso ravno primerne za celinsko podnebje saj so nagnjene k pozebi (zato jih je potrebno tudi osuvati), škodi jim pa tudi nočna rosa. Tako da je to, da vam toliko obolevajo, čisto normalen pojav. Koneckoncev niso bile ustvarjene za "vrtno uporabo" in okras ampak za rezano cvetje torej je bila odpornost proti boleznim listja in oblika grma postranskega pomena.
Meillandove vrtnice so zame najboljše od modernih, sploh pokrovne. Letos jih nisem niti enkrat zalila pa ne kažejo nobenega znaka žeje, pocvitajo celo poletje, fašejo pa samo uši.
Če povem po pravici, mi je za številne angleške vrtnice žal, da so tam kjer so, bi raje nasadila katero antično.
Citiram: | 1vrtnica:
,Nnaj ti še jaz prenesem mojo izkušnjo s krasno angleško vrtnico. Lani sem posadila vrtnico Radio Times in reči moram, da je neverjetna. Že v prvem letu se je ob zmerni negi razrasla v ponosen grm. Barva je srednje roza, srednja višina, zelo močno diši po citroni. Cveti mi od junija naprej praktično ves čas, in to ne le malo. Pravo veselje jo je pogledati. Skratka ... lahko jo samo priporočam. |
Boš prilepila še kako sliko? Se priporočam.
Radio Times je danes dokaj redka vrtnica.
Citiram: | 1 vrtnica:
[img]http://picasaweb.google.si/prava.vrtnica/MojeVrtnice#5377268705474998322[/img]
|
Citiram: | 1vrtnica:
Še ena vrtnica Davida Austina - 'The Prince'. Je letošnji pridelek, to so prvi cvetovi.
Žal je v maju moj Princ preživel pravo invazijo zelenih gosenic. Pojedle so mu skoraj vse zelene liste! Na začetku sem se proti njim borila s škropivi (bio, se razume), a so te bitke popolnoma obvladovale gosenice. Po nekaj bolečih porazih sem prešla v frontalni napad s hladnim orožjem (lonček in paličica za obiranje) ... in slavila zmago!
Rastlino sem rešila, vendar reva letos ni uspela nadomestiti vseh izgubljenih listov. Razvila pa je nekaj krasnih cvetov, vonj je nežen in lep. Vsekakor se bom potrudila, da bova v naslednjem letu nadoknadili izgubljeno. Na sliki je zato le cvet....
|
1Vrtnica, Princa sem si ogledovala v katalogu tudi sama in čeprav bom zaradi spremembe klime v vrtu vrtnice morala močno omejiti, je Prince ostal na seznamu. Pa sploh se mi zdi, da temne Austinove vrtnice posebej lepo cvetijo in pocvitajo, veliko bolj kot svetle oz. tiste nedoločljivih barv.
En pogled na Graham Thomas v ozadju (v ospredju veji noazete Crepuscule):
Citiram: | 1vrtnica:
Garden-ja, krasna slika. Tako sem si Graham Thomasa predstavljala tudi jaz, ko sem kupovala svoja dva. V realnosti pa sem letos že drugo leto zapored izgubila bitko s črno pegavostjo in moja grma nista niti senca tvojega. Škropila sem ju vsaj petkrat, a sta tako občutljiva, da sem v času dopusta le enkrat prekinila 14-dnevni ciklus rednega škropljenja in ko sem se vrnila domov je bilo stanje porazno. Priložnost dobita še naslednje leto, če ne pa.... |
O, ko bi bila moja se nad angležinjami ne bi pritoževala.
Sicer bi lahko bila, ker imam tudi sama kak meter od G. Thomas ob mreži posajeno Crepuscule vendar ni, je slika z nekega drugega vrta.
Letos sem, za razliko od lani, angleške vrtnice poleti obrezala in čakala na drugo cvetenje. Res se je tu in tam pojavil kak cvet vendar daleč od tega kar bi človek pričakoval, veliko bolj so cvetele rugoze in portlandke čeprav brez nege.
Bo potrebno razmisliti o namakalnem sistemu in rednem gnojenju.
[img]1vrtnica:
Jap, ti mi bereš misli. Natančno to še dobita v naslednjem letu. Saj jima že zdaj ni šlo slabo, ampak očitno hočeta še več.
Da je moja frustracija še večja, raste 1m od njiju letos posajen Leonardo da Vinci. V istih pogojih je razvil za eno-letnika krasen grm, gosti temni listi do tal, ravno spet cveti ... in brez vsake črne pege ali kake druge težave. Res je ogromno odvisno tudi od sorte.
Ampak, kjer je volja je tudi pot, pravijo.... pa če je še tako trnova Rolling Eyes[/img]
Meillandove vrtnice so zame najboljše od modernih, sploh pokrovne. Letos jih nisem niti enkrat zalila pa ne kažejo nobenega znaka žeje, pocvitajo celo poletje, fašejo pa samo uši.
Če povem po pravici, mi je za številne angleške vrtnice žal, da so tam kjer so, bi raje nasadila katero antično.
Citiram: | 1vrtnica:
Še ena lepotička D.Austina iz arhiva - Crown Princess Margareta.
|
Danes brskam po albumu pa sem našla fotografije naslednjih.
Ah, kje je pomlad ... Very Happy
The Generous Gardener
Graham Thomas
Pat Austin
Za to vrtnico lahko rečem, da si zasluži mesto v vsakem vrtu. Ponovno je polna ampak res polna popkov, ki se počasi odpirajo v velike, rdeče, čašaste cvetove:
L. D. Braithwaite
Citiram: | Članica sprašuje, kje jih lahko pri nas kupimo.
|
Citiram: | 1vrtnica:
V Mariboru je bolj tako. Posamezne vrste lahko spomladi najdeš v vrtnih centrih. Letos so jih aprila prodajali v Baumaxu, Bauhausu, Semenarni, vendar pri tem ne smeš biti izbirčna. Običajno ponudba ne presega kaj dosti 10 različnih sort, če jih sploh... Crying or Very sad
Cene pa so čisto primerljive s tem, kar lahko od koderkoli naročiš po internetu, tako da je za razmislit... |
Ravno ta vikend sem gledala, da bi potrebovala enih pet, šest sadik, da dokončam gredo, ki jo z možem pravkar ustvarjava. Zadaj bodo antične vrtnice, spredaj bi pa dala angleške, da bo cvetje tudi jeseni.
Hmhm... kaj ko bi se lotili tudi skupnega naročila angleških vrtnic? Very Happy
Ima kdo podatke o poštnini v Slovenijo?
Če jih naročim v Italijo, poštnina nad 5 vrtnic pride 25€.
Citiram: | 1vrtnica:
Jaz sem nekaj mojih vrtnic naročila pri http://www.schmid-gartenpflanzen.de/rosen-und-pflanzenversand.php. Cene pošiljanja za paket (do 25 korenin) v posamezne države lahko pogledaš. Meni so takrat za paket (v katerem seveda ni bilo 25 korenin... Mad ) zaračunali 18,50 eur, kar me ni ravno osrečilo. Dostava je bila k meni domov, torej SLO.
Upam, da ti bo ta podatek kaj koristil, saj nisi napisala, kje bi jih vzela... |
Naročila bi seveda pri Austinu. Imam vrtnice direkt iz njihove vrtnarije in dvojne (ali celo trojne) od nekod drugje (cepljene pri njih) in tiste od Austina so veliko lepše. Lahko da je slučaj, reskirala več ne bi saj so cene tam-tam.
Obrazec z zastonj naročilom sem dobila tudi sama ampak potem, ko ga nisem izkoristila, so nehali pošiljati in katalog in obrazec. Od takrat sem naročila katalog že najmanj trikrat (tako na slovenski kot na italijanski naslov) in nikoli dobila nič. Me imajo zgleda v bazi fehtarc katalogov.
To, da določenih vrtnic v določene države ne pošiljajo je stalna praksa. Celo vrtnarijam določijo, katere sadike lahko nacepijo in katere ne in pošiljajo omejen asortiman svojih sadik.
Ko pridemo z dopusta, se bom pozanimala o naročilu v Slovenijo.
Od tu dalje četrta stran.
Nazadnje urejal/a Garden-ja 07 Jun 2013 15:40; skupaj popravljeno 2 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 31 Maj 2013 22:57 Naslov sporočila: |
|
|
Od tu dalje se pogovarjamo o skupnem naročilu.
Citiram: | rene:
Še preden smo šli v skupno naročilo pri Petroviću, sem pri Austinu spraševala za stroške dostave v Slovenjo. Odgovor je bil 27 Eur za 10 sadik.
Sem pa presenečena, da imate take težave z naročanjem njihovega kataloga. Jaz sem ga naročila preko kontaktnega e-maila ( ne preko povezave "Request a Free Rose Catalogue" ) in sem ga tudi dobila v roku enega tedna. Je pa res, da je vse in še več kot v katalogu na njihovi spletni strani.
Drugače pa tudi meni še manjka kakšna angležinja........
Tokrat angležinja, ne anglež Wink
Falstaf bi bila prva izbira! |
Citiram: | Jamain:
Naj dodam še tri angležinje, da bo nabor slik bogatejši.
Golden Celebration - prvi cvetovi so posamezni in ogromni, ko pocvita, pa so manjši, a v socvetju - čudoviti!
William Shakespeare je neverjetne barve, cvetovi so perfektne oblike in vonj božanjski. Rastlino sem sadila letos, cvetela pa je trikrat.
Tretja je Gertrude Jeckyl, tudi krasna oblika in vonj, tudi posajena letos, cvetela pa je dvakrat.
[img]http://lh5.ggpht.com/_mtKF43QncR0/SykMiYBmp1I/AAAAAAAAAGw/8NOoPpqDUUU/s800/Gertrude%[/img]
Naslednjo pomlad pa bomo videli, kaj bo.
|
Letos sem nad angležinjami naravnost navdušena. Cvetijo in cvetijo, neprestano si režem šopke, tega sem nesla na nedavno srečanje:
pa stojnico na bolšjem sejmu je krasil moj šopek, doma imam neprestano sveže vrtnice pa še v službo si jih nosim na pisalno mizo. Cvetovi so ogromni in dišeči.
Teasing Giorgia cveti že skoraj en mesec in še vedno je polna cvetov, enako Abraham Darby, enako The Pilgrim, L. D. Braithwaite ima ogrooomne cvetove, Mary Rose je po enem mesecu odcvetela in že poganja nove popke, Pat Austin in Summer Song sta neverjetne barve... letos so res lepe.
Citiram: |
Darso:
Kaj pa potaknjenci. Ste že poskusile same vzgojiti? Jaz bi pa imela nekaj vejic, če bo katera obrezovala avgusta in septembra. |
Citiram: | Član sprašuje o angležinjah marelične in rdeče barve. |
Imam Abraham Darby in Evelyn. Evelyn ima večji cvet in manj obarvan od Abrahama, obe močno dišita vendar sta vonja zelo različna. Abraham veliko bolj pocvita, Evelyn skorajda ne vendar je pri meni posajena pod češnjo tako da nima ravno najboljšega mesta. Je tudi vsaj pol manjša in manj raščava, Abraham je pravi rožni grm. Šipke Abraham ima, pri Evelyn jih nisem opazila. Abrahamu jih redno režem, ker je ena od bolj pocvetavih vrtnic, cvetove ima še vse v december vendar pocvita bolj s posameznimi cvetovi kot v stilu prvega flora.
Jayne ne poznam.
Od rdečih imam L. D. Braithwaite in večkrat sem že priložila njeno sliko. Fenomenalna vrtnica, praktično stalno v cvetju, trikrat letno v polnem cvetju na nivoju pomladnega vmes pa s posameznimi cvetovi vendar je zelo pomembno gnojenje, ko postane skorajda neprepoznavna. Tudi ona naredi velik rožni grm, tudi čez meter in pol. Da diši sem ugotovila šele jeseni po par letih na nek specifični dan, sicer je pa brez vonja.
Ah, še nekaj, kar ni ravno nepomembno - cvetov sonce ne požge.
Ostale tri sem pravkar posadila tako da izkušenj še nimam. Po tem, kar sem prebrala, zelo hvalijo William Shakespeare 2000.
Kar se mi pri angležinjah zdi zelo pomembno je gnojenje in zalivanje, nobena druga skupina vrtnic pri meni na to ne reagira s tako močjo kot ta skupina.
Citiram: | Jamain:
Jaz od vseh teh imam samo William Shakespeare 2000 in še ta je komaj eno leto star cepljenček. Je veliko bolj odporna od svoje starejše različice (to so mi potrdili drugi), nikakor pa ni strašno rdeča, ampak res bolj purpurna, je pa res, da sta si s starejšo v bistvu zelo zelo podobni. Več pa ne znam povedati, ker je še premlada...
|
Citiram: | 1vrtnica:
Jaz imam od rdečih zaenkrat le The Prince. Krasen, temen, zelo dišeč cvet, vendar ga žal nisem imela na pravi legi in se rastlina še ni primerno razrasla. Pravkar sem jo presadila na bolj odprto lego in prav zanima me, kaj bo iz nje drugo leto.
Sicer pa tudi pri meni nekaj več angleških vrtnic rase šele od letošnje jesenske nabave naprej. Sadila sem jih večinoma po tri skupaj, rada bi imela goste, kompaktne grme, kot sem jih videla po nekaterih rožnikih. |
Nobena od Austinovih vrtnic ni čiste rdeče barve, vse imajo primes rožnate ali vijolične. Mislim, da je stvar v genetskem materialu, rdeča barva je pri vrtnicah dokaj nova stvar in zgleda, da se pri križanju z antičnimi (kar on počne) izgubi.
L. D. Braithwaite nikakor ne gre z Abrahamom Darbyjem in Evelyn. Zadnja dva pa vsekakor. Na tvojem mestu bi, če bi jih sadila v trikotnik, dodala zraven Teasing Giorgio, ki je en lepših grmov po formi. Po velikosti je tipa A. Darby, Evelyn pa je nižja.
Sama spomladi ne nameravam naročati pri Petroviču, morda bo kdo drug, verjamem, da bo zdaj več pogumnih, ki se bodo tega lotili sami, drugo jesen pa mislim, da bomo spet naročali. Vsaj za tiste, ki tega ne zmorejo/znajo sami.
Citiram: | rene:
Imam The Prince, Falstaff in Othello. Zaenkrat se mi je najlepše razrasel Falstaff. Cvetovi Princa, so krasni. Veliki, dišeči in s starostjo temno žametno rdeči, skoraj črni. Jesensko cvetenje Othella, pa so mi pozajtrkovale srne, pa tako sem ga čakala Crying or Very sad .
Razmišljam, da bi tej skupini dodala še William Shakespeare 2000. Če so že "njegova dela" na mojem vrtu, naj pa še sam domuje v njihovi bližini. |
Citiram: | Član sprašuje o raznih kombinacijah glede na barvo in višino sorte. |
Jaz pod nobenim pogojem ne bi kombinirala vijolično ali vinsko rdečo z rumeno mareličnimi odtenki. Kako bi, sem napisala zgoraj.
A. Darby lahko brez problema držiš na 1,5m, tudi zato, ker ima lepo formo in poganja veje recimo temu pod kotom 45 stopinj, marsikatera druga angleška pa skorajda navpično.
Na tvojem mestu se ne bi toliko sekirala tudi in predvsem zato, ker je to, kako bo vrtnica rasla, odvisno tudi od tega, kje jih boš kupil, na katero podlago bo cepljena, kakšne pogoje bo imela,...
Citiram: | rene:
Mogoče bi pa razmisli o trojču (Shakespeare 2000, Jude the Obscure ( ali Teasing Giorgia) z dvema rdečima in dodal Jude the Obscur( je bolj nežne barve kot Teasing Giorgia) za omilitev rdeče barve.
Barve in barvne kombinacije vsak vidi po svoje, zato se boš moral odločiti sam. Jaz imam tako kot Garden-ja tudi raje prelivajoče tone , vendar vedno ni možno temu slediti. Včasih kaj rata super, tudi če ni bilo preveč načrtovano.
|
Nazadnje urejal/a Garden-ja 07 Jun 2013 15:52; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 31 Maj 2013 23:02 Naslov sporočila: |
|
|
Pat Austin ima na Primorskem eno veliko napako - njeni cvetovi so zelo občutljivi na sonce in se vsujejo praktično že isti dan, v senci pa seveda ne cveti idealno tako da je iskanje prave pozicije zelo zahtevno. Barve je specifične, včasih bolj včasih manj oranžne, zunanji del cvetnega listka pa je svetlejši, bolj na rumeno vleče.
Kar se ostalih odtenkov tiče je pa tako, da niso ne tič ne miš (kar seveda ni nič slabega), ker se barve medsebojno prelivajo še bolj pa je izrazito spreminjanje odtenka glede na letni čas in vreme. Ko govorimo o rožnatih odtenkih so to odtenki in ne rožnata barva (kot npr. pri Mary Rose), torej rožnata, mešana z rumeno in marelično in ob vsakem cvetenju in vsako leto bo to razmerje različno.
Vse vrtnice, ki si jih naštel, razen rdečih, so na isto vižo. Barve se mešajo in prelivajo tako da take vrtnice po moje ne pašejo ne na prave rožnate ne na rdeče (čiste rdeče Austin nima) ampak druga z drugo kar izgleda nekako tako (različne sorte, ki jih ravno zato, ker so si cvetovi tako podobni, po sliki ne ločim):
Kar se pa kombiniranja barv tiče, se strinjam z rene: De gustibus non est disputandum.
Naredi tako, da bo tebi všeč.
Citiram: | stara postaja:
Pa bi še jaz dodala svoje, sicer kratke izkušnje z angleškimi vrtnicami:
Spomladi sem posadile Petrovičeve. Najlepše je oblikovala grm Crocus rose, sledijo Evelyn, The dark lady, Winchester catedral, Charles darwin (ta je ostala zelo nizka in tudi bolj slabega videza, ne vem, kaj ji ne odgovarja), Falstaff zaenkrat še ne vem, če bo grm ali "penjačica", ki lahko doseže po Petrovićevih podatkih 24o cm, L.D. Braithwaite.
Čisto pa so ponorele Sweet Juliet, Benjamin Britten in Golden celebration, najvišje veje merijo 2m. Vse pa so lepo cvetele, tudi pocvitale. Spomladi se bom odločila, kako naprej. Zaenkrat imajo začasno oporo iz bambusa, zaščitila sem jih s praprotjo, pa kar bo, pa bo.
Pozabila sem omeniti še Tess of the di Urbervilles, ta zgleda da bo vzpenjalka, kot si želim, pa še dve, ki naj bi bile William Shakespeare, pa nisem ravno prepričana. Kupila sem ju od Poljakov na Flori v Celju, brez imena sicer, a so to po zagotovilu prodajalca. Lepo sta cveteli in dišali, samo nisem še prepričana, da se kaj dosti razlikujeta od Falstaff.
Toliko zaenkrat, pa lep pozdrav.
|
Citiram: | TanjaTT:
Kaj pa bela barva ? Bela samostojno je bolj dolgočasna,ampak v kombinaciji z drugimi močnimi barvami kot je temno rdeča, vijolična,zelo temno roza,bi bila pa dobrodošla,tako mislim in vidim jaz.Sicer na svojem vrtu nimam veliko bele barve, ker je prostor velik in nimam temnejšega ozadja,če pa bi imela tak trojček z dvema temnejšima barvama, bi vsekakor dala belo vmes,mogoče krem, malo nižjo floribundo ali pa čajevko,meni je zelo všeč Sebastian Kniep,ki ga nimam, verjetno pa bo enkrat tudi on pristal na Krasu. |
Citiram: | Ja, še glede Pat Austina bi komentirala,kot je že bilo povedano, za vročino ni primeren oz direktno sonce,barva zbledi in cvet je odprt en dan ali celo samo nekaj ur-tako je pri meni, ker je na močnem soncu-poleti.Je pa sedaj skoraj še edina vrtnica, ki cveti -pravzaprav je v tej sivini in deževju to enkratna barva, ki te prav pogreje-kot da bi hotela nadoknaditi pomankljivost poletnih dni. |
Citiram: | Jamain:
Vseeno pa ne pozabi, da nianse niso nikoli prav prav take, kot so na slikah in da glede na vse mogoče dejavnike vse vrtnice bolja li manj spreminjajo barvo. Saj vem, da človek to mentalno ve, ampak včasih smo vseeno razočarani, če ni vse točno tako, kot smo si zamislili. Ena moja prijateljica se je ves svoj poročni dan jokala, ker med drugim vrtnice v njenem šopku niso bile tako krem kot si jih je ona predstavljala, temveč bolj roza...
Sploh ti prelivajoči se odtenki znajo biti res spremenljivi: en cvet bo čisto rumen, naslenji prav oranžen itd. Ne se preveč navezati na izgled na slikah. |
Citiram: | Član sprašuje, če je angležinje bolje kupiti pri Austinu ali kje drugje, recimo pri Barniju. |
Vse je odvisno od podlag, ki jih uporabljajo, tega pa večina ne pove rada. Kar se mojega vrta tiče, pri meni so najbolj uspešne Petrovičeve, najmanj pa Barnijeve. Barnijevih mi je veliko odmrlo in mislim, da so bile edine, ki so odmrle njihove, kar nekaj jih pa je na robu preživetja.
O tem, da Austinove sadike niso dobre, pišejo predvsem Italijani tako da to verjetno velja za tople klime, za naše celince pa bodo verjetno pravšnje.
Glede usuvanja pa je odvisno od sorte. Summer Song in Pat Austin recimo trajata en dan, Teasing Giorgia in Pilgrim pa zelo dolgo.
Citiram: | Bobolino:
sem pregledovala Austino stran, verjetno ni veliko angležinj, ki ostanejo majhni, kompaktni grmički?
okoli 70 cm, ali pa vsaj pod meter, in ozki, do 80 cm, npr.
razbrala sem, pa ne vem, če imam prav, da se angležinje poreže po prvem cvetenju, ne vem pa, kako krotiš višino. Širino praviš, da bi bilo načeloma možno krotiti s sajenjem v večje posode, da se korenine ne razsajajo.
Kako sploh zagotoviš, da se ohrani kroglasta oblika grmičkov? Kaj se zgodi, če res pri drugem cvetenju poženejo veje tako na dolgo, in jih pač odrežeš na željeno višino? S tem verjetno zavreš cvetenje?
|
Sharifa Asma in St. Swithun nimata tako kroglaste rasti, po moje se ti splača pogledat za katero novejšo njegovo saj zadnja leta dela občutno na načinu rasti grma ali pa za katero, ki je z Mary Rose v neposrednem sorodstvu.
Bobolino, angležinje ti ne bodo poganjale koreninskih izrastkov.
Glede višine pa pravijo, da se tako obnašajo predvsem v mediteranski klimi, da Angleži s tem nimajo težav. Bo več povedala 1vrtnica, ki jih je videla v njihovem ambientu.
Sicer pa se ne sekiraj, vrtnice so zelo trdožive rastline, bo že šlo.
Kroglasta oblika uspeva samo pri Mary Rose, Winchester Cathedral in L. D. Braithwaite. Vse tri so Petrovičeve. Ne vem, če je to naključje ali vpliv njegove podlage. Ostale so Barnijeve in potaknjenci. Ti zadnji so najhujši saj poženejo do konca poletja čez 2 metra. Kako jih krotim? Jih ne, ker v vsakem primeru podivjajo. Tisti del vrta je prvi kandidat za izkop vseh rastlin in ponovno oblikovanje gred.
Sharifa Asma in St. Swithun nimata tako kroglaste rasti, po moje se ti splača pogledat za katero novejšo njegovo saj zadnja leta dela občutno na načinu rasti grma ali pa za katero, ki je z Mary Rose v neposrednem sorodstvu.
Citiram: | 1vrtnica:
Bobolino, ko sem tole prebrala, sem si mislila, da bi ti na tvoja razmišljanja glede višine in oblike posameznih vrtnic najlažje odgovorila tako, da bi prilepila skupaj slike iste vrtnice iz različnih rožnikov, kjer sem jih videla. Potem bi bilo takoj jasno, zakaj ni možno dati enostavnega odgovora. Prebrskala sem moj arhiv, a žal nisem bila dovolj sistematična in povsod slikala res vsega, sploh pri Austinu to ni bilo možno. Nekaj pa kljub temu je.
Mainau: Mary Rose in Graham Thomas; poglej to pretegnjeno rast, grmi so višine cca 2m; sumim, da jih ne obrezujejo kaj preveč in potem je to to.
[img]http://i673.photobucket.com/albums/vv98/1vrtnica/P1270901.jpg
[/img]http://i673.photobucket.com/albums/vv98/1vrtnica/P1270879.jpg[img]
Baden: Mary Rose in Winchester Cathedral; nižja kroglasta rast
[/img]http://i673.photobucket.com/albums/vv98/1vrtnica/P1280774.jpg[img]
[/img]http://i673.photobucket.com/albums/vv98/1vrtnica/P1280796.jpg[img]
Cavriglia: zelo uboga rast angležinj glede rast na drugje, po vsej gredi na tej sliki so same angležinje; spredaj rumeno je Graham Thomas
[/img]http://i673.photobucket.com/albums/vv98/1vrtnica/P1280500.jpg[img][/img]
David Austin, Anglija: Sophy's rose in Lichfield Angel; precej bujna rast, gosta in razvejana, a ne čisto kroglasta. Seveda niso imeli vsi grmi enake rasti, tudi višin so bili različnih, ampak večina je bila okoli 1,2 metra, dosti je bilo grmov bolj metlaste rasti.
Razlika v oblikah se vsaj nekoliko vidi spodaj, boljših fotografij posameznih grmov imam žal premalo.
Za konec pa še kraj mojih 'muk', kjer sem se morala v 15 min odločiti, katero vrtnico vzeti s sabo domov (samo 1!) - prodajni del vrtnarije D.A. Hudo je bilo... !
|
Citiram: | 1vrtnica:
Hotela sem pokazati, da tako kot pri drugih vrstah vrtnic tudi pri angležinjah ni vseeno, kje rastejo, kako jih neguješ in verjetno tudi na kakšni podlagi so vzgojene, česar pa za zgornje vrtnice seveda ne vem. In tudi to, da vse angležinje med sabo niso enake po rasti, čeprav so angležinje. Spomnim se, da je na začetku to begalo tudi mene, sčasoma pa se navadiš na take 'finte'. V svetu vrtnic je vedno dovolj presenečenj, da ti ni nikoli dolgčas.
|
Citiram: | Članica sprašuje o izkušnjah z: St.Swithun,Gentle Harmonie,Sharifa Astma ,Charles Rennie MC.Tosh |
Citiram: | bobolino:
ko takole iščem vrtnice za naslednje naročilo, sem ob poplavi sort nekako vse bolj zmedena. Kot veste, zaradi majhnosti prostora na razpolago res selekcioniram željene. Enkrat cvetočih skoraj ni, morajo biti dišeče, manjše.
zanima me, kako bi poznavalke opisale razliko med vonji angležinj ter ostalih (burbonke, damaščanke, galice)? Vem, dvoumno vprašanje, ampak rada bi mogoče vedela, kam se usmeriti, ali narediti mešane grede. Je morda bolje sorte saditi skupaj po posameznih gredah?
|
Bobolino, na to vprašanje ni odgovora, vsaka vrtnica ima svoj vonj neglede na razred v katerega spada. Edino za damaščanke ti lahko povem, da jim diši tudi listje. Za damaščanke velja, da imajo najbolj klasičen rožni vonj ampak vsaka diši po svoje. Enako galke in burbonke. Slednje imajo večinoma močnejše, bolj prodorne vonje, ki dišijo daleč naokoli, vonji posameznih sort pa so med seboj tako zelo različni kolikor so le lahko. Angležinje pa sploh. Pri njih najdeš čisto vse vonje ampak res kar si zamisliš. Ne bom napisala po čem diši ena od mojih.
Medtem ko sem ponovno uživala ob slikah 1vrtnice, en pogled na letošnje novitete:
http://www.newplantsandflowers.com/bare-roots-of-five-new-english-roses-available-in-may/
Citiram: | 1vrtnica:
Sem šele zdaj videla to vprašanje od Bobolino. Vonji angleških vrtnic so zelo raznoliki. Jaz v njih najdem vonje kot so čaj, limona, breskev, sandalovina, mira, stara vrtnica... Če hočeš vonj, ki je res tvoj, ni druge, kot da vtakneš nos v čimveč različnih in ugotoviš, kateri ti je najbolj všeč. Tudi zato je tako fajn, če se pred nakupi podaš po rožnikih, kjer jih imajo in jih povohaš.
|
Citiram: | bobolino:
verjetno se po cvetenju obrežejo le tiste, ki cvetijo enkrat, ponavljajoče pa verjetno v jeseni?
kako pa se sploh obrežejo, oziroma, ali je to odvisno od oblike grma? |
Bobolino, tudi moderne po cvetenju obrežemo, da zacvetijo znova. Gledaš od cveta navzdol in poiščeš en lep "predlistni" brst in nad njim odrežeš
Citiram: | bobolino:
uf, še dobro, da sem vprašala, meni sicer še ne cvetijo tako dolgo, sem pa samo odtrgala odvetelo čašico, ponavadi se je odlomila s kake 2 cm stebla. Moram it poiskat, kjer ste se razpisale o obrezovanju o cvetenju.
|
Citiram: | 1vrtnica:
jaz moje angležinje režem spomladi. Heritage sem na začetku rezala na kakih 35-40 cm, zdaj ji že puščam nekoliko daljše veje. Se mi zdi, da se je kar izplačalo, ker se je zgostila in oblikovala lep grm. Samo trajalo je pa res kar dolgo, 4-5 let....
|
Če imaš prostor, jih raje pusti kot rožne grme, pridejo veliko bolj do izraza. Tako kot ti je 1vrtnica povedala, rabijo kar nekaj let, da naredijo ogrodje in uspejo nositi pokončno vso cvetno okrasje.
Citiram: | 1vrtnica:
Garden-ja, a ti jih niti na začetku nisi rezala? Jaz sem jih prvi dve leti, zdaj pa jih tudi jaz puščam dolge.
|
Jaz sem jih vedno rezala ampak opažam, da so najlepše tiste, ki ostajajo skoraj neobrezane, predvsem v širino. Ene par takih orjakov sem videla, ki skorajda naravno rastejo in so prekrasne, polne cvetov, nosijo jih pa pokonci, ker je ogrodje trdno.
Pri meni so bile najlepše tretje leto, ko so bile skorajda neobrezane, ker so bile še mlade. Letos obrežem samo vrhove.
Citiram: | Ko smo že pri angležinjah.. danes sem si privoščila pol ure vonjanja cvetov mojih angležinj. Kaj naj rečem, res so fantazija. Ravnokar jih večina spet cveti in moj nos je navdušen nad njimi.
Najbolj všečen mi je vonj po miri, našla sem ga v Scepter d'Isle, St.Cecilia, Strawberry Hill, nekaj tudi v Heritage. Opisi vonjev na Austinovi strani kar držijo in zelo pomagajo pri ločevanju. Pri večini vrtnic so vonji mešani in kar nekaj truda je treba, da prepoznaš vse sestavine posameznega vonja.
Izjemen je tudi vonj Abraham Darbyja. Tako poln je sadnih vonjev, da je to prava poslastica. Mešajo se breskev, marelica, med in kaj vem kaj še, rezultat je res zelo všečen.
|
Citiram: | Geisha:
Pozdravljene jaz bi imela eno prošnjo.Pričakujem nekaj angležinj,ker so ti dve clg.sem jima že pripravila oporo(ne jaz).To sta JAMES GALWAY in TESS OF THE D*URBERVILLES.Za slednjo me zanima,če jo ima katera in kakšne barve je.Na HMF je lahko rdeča ali pa bordo in celo vijolična.Rada bi imela nekoliko bolj urejene gredice kot v štartu,pa me zanima kako gresta skupaj.
Upam,da mi Vipava ne bo zalila vseh lukenj,je že čisto pod vrhom |
Citiram: | stara postaja:
Moja Tess je bila posajena spomladi 2011 (Petrović), tako pa je cvetela letošnje poletje.
|
Citiram: | Članica odgovarja da je njena cvetela bordo rdeče. Poganjki so zelo debeli, močni in zdaj na jesen, ko jo je malo bolj zalivalo, je iz tega nastal gost 1,5 m visok grm. Nameravala jo je speljati na lok, ampak poganjki niso elastični in se je ne bo dalo speljati na lok. |
Citiram: | Isaan:
Pozdravljeni...
Še ena nova, obsedena z vrtnicami. Že kakšna dva meseca vas berem in to kar naprej in naprej, ampak kljub temu sem vas odkrila vsaj mesec dni prepozno. Osnujem namreč svoj rožni vrt in sem še čisto na začetku. Ampak da ne bom izven konteksta preveč pisala naj povem samo še to da delam načrt in imam plan narediti angleški vrt ( same angleške vrtnice) in antični vrt ( vse ostalo kar sem se tu naučila)
Ampak kot berem za angleške vrtnice imajo te baje rade senco.. Moja parcela je pa cela na soncu in me sedaj skrbi za ta moj t.i. angleški vrt ,če ne bodo angležinje preveč na soncu. Nikakor se jim ne bi rada odpovedala ali bi mogoče vmes zasadila kakšne večje grme zaradi sence ali kako.
Ker vidim da imate nekateri tu velike zbirke angležinj vas lepo prosim, da mi opišete, če jih ima kdo na soncu in kako se obnašajo.
Ko bo kaj predstaviti bom naredila predstavitev svojega rožnika samo trenutno ni še kaj... od angležinj imam trenutno 4 Abraham Darby pa še te bom sedaj ko sem končno naredila obširen načrt morala najbrž prestaviti.
Še to vaši rožniki so navdihujoči in sploh krasni... |
Najprej dobrodošla.
Z angležinjami je tako, da številne res ne marajo popoldanskega sonca, na splošno tiste, ki imajo bolj skledaste cvetove. Ena taka, ki se takoj usuje, je Pat Austin. Abraham Darby pa lahko komot posadiš na sonce.
Verjetno je veliko odvisno tudi od podnebja, moja opažanja seveda veljajo za Primorsko. Pri meni bi bilo idealno, če bi bile popoldan v svetli senci.
Citiram: | Isaan:
Hvala Garden-ja. Ja Pat Austin me je zelo mikala, ampak potem ko sem nekaj časa brala tale forum sem ugotovila da najbrž ne bo zame.... Poleg mojih Abraham Darby-jev imam jeseni namen zasaditi še tele angležinje:
Mary Rose
Gentle Hermione
Queen of Sweden
Gertrude Jekyll
The Alnwick Rose
Heritage
Evelyn
Crocus rose
Summer Song
Grace
A bi mi katero odsvetovale glede na to da je sončna lega?
Tale forum je zakon za nas ki se še učimo. Našla sem ga pa tako da sem najprej zašla na Garden-ja blog (Mali rožni vrt) in potem sem. Zelo dobra predstavitev tvojega rožnika v bistvu je tvoj blog kar mali učbenik. Super da si si vzela čas in to napisala. |
Citiram: | Članica odgovarja, da se njene na 500m nadmorske višine odlično počutijo, v bližini je gozd, ki dodatno ohladi mikroklimo. Svetuje naslednje:
Abraham Darby, Mary Rose, Darcey Bussell, Jude the Obscure, The Dark Lady, Lady Emma Hamilton, Molineux, Sophy`s Rose, William Shakespeare 2000 |
Citiram: | Isaan:
Hvala za izbor ga bom pregledala razen dveh ki si jih napisala mi ostale niso znane...
Ja nahajamo se na ravnini, sicer ne proti Žalcu ampak v drugo smer, zraven parcele je ribnik in zaradi tega je tudi pri nas kakšno stopinjo manj kot npr. v Celju. Tako da bom poskusila z vsemi temi pa bom videla kako se bodo obnesle... pa kakšno zraven bom dodala kasneje. Sedaj sem si zamislila, da naredim dva sklopa enega roza in enega mareličnega, za naslednje leto sem sem si pa pustila temnejše barve. Ker ne morem vse na enkrat izvesti predvsem fizično ne pa še sčasoma ideje tudi dozorijo in se oblikujejo tako da bom vse tole razvijala postopoma.
Včeraj sem odkrila prvi čisto majhen popek na letos posajenem Abraham Darby. Čakam še ostale tri... Vesela zelo, zdaj bom sigurno vsak dan šla pogledat koliko je zrastel.... Primorski cvetovi pa res lepo že cvetijo, veselje jih je pogledati, in tako lažje čakam na svoj prvi cvetek... Pa to navdušenje z leti kaj popusti ali tudi ve, ki imate že nekaj let rožnike vsak dan hodite preverjat stanje?? |
Citiram: | Poezija:
Ja vsak dan. Neverjetno koliko se odpre v enem dnevu.
|
Citiram: | TanjaTT:
Vsak dan, tudi večkrat na dan, če se da, navdušenje pa ne popusti, ravno obratno, je kot droga. |
Citiram: | Voda:
Issan, sedaj sem prebirala ta predalček. imam tudi sama nekaj angležinj tukaj v Lj. in v Istri. nikjer niso v senci. v istri sem jih lani novembra posadila iz loncev tako, da pravega upogleda nanje še nimam. tukaj v Lj so prvo rastno leto v zemlji (2011-12) bile majhne in krhke. letos so obvite oz. upognjene ob ograjo ter zelo malo rezane in so velike, močne, bogate s popki. nič špricane nekaj glavic je bilo odžaganih in nekaj malega rje.
to ti govorim zato, da ne obupaš, ker mislim da kljub angleškim navadam se vrtnice privadijo tudi našim |
Citiram: | Isaan:
Ja tudi pri meni je pristalo kar nekaj teh lepotic.Tiste,ki so pri hiši tretje leto so že prav razkočne in letos bodo bujno cvetele,precej je jesenskih Petrovičk,ki so bile prav miniaturne vendar že vse nastavljajo popke in bom v kratkem občudovala njihovo lepoto. Tiste triletne sem zelo malo obrezala in se prav odločila.
Obhodi so pa ja nekaj najlepšega,stalno je nekaj novega in večkrat na dan te lahko preseneti nekaj izjemnega :-?Tanja TT je prav napisala to je prava droga,učinki so tako osrečujoči |
Letošnje leto je za angležinje idealno, redkokdaj vidim tako ogromne cvetove.
Citiram: | Isaan:
Punce super je bilo tole prebrati... ker jih bi rada res imela celo skupino teh angležinj... Sedaj jih imam doma v locnih še tri in sicer Mary Rose, Gentle Hermonie in Crocus Rose. Čakam da se še malo ukoreninijo preden jih posadim na stalno mesto... Sem jih pa včeraj zasledila v Baumaxu v ce in sicer William Shakespeare 2000 in Winchester Cathedral ampak je cena okrog 30 eur... tako da bom rajši počakala na jesenske Petrovičeve.
Poleg teh je k meni prispelo še nekaj antičnih...
Počasi se nabirajo.... |
Citiram: | Isaan:
Počasi bomo začeli kopati luknje, tudi za ostale stvari in imam zopet dilemo... V t.i. angleškem vrtu nameravam zasaditi kot osnovo brin ( bolj srebrne barve) okrog njega angleške vrtnice In med vrtnice še kaj (Predlogi so dobrodošli, nekaj sem jih že našla v vaših ostalih postih) mislila sem sivko ostalo še nimam izbrano. Me pa zanima koliko narazen naj posadim vrtnice? Ko gledam podatke o austinkah vidim, da se precej razrastejo, cca 120cm v širino.
A se dejansko toliko razširijo?
Jih moram potem sedaj saditi cca 2m narazen , da bo vmes prostor še za kakšno trajnico. V mislih imam ovalne grede. Ali bi bilo bolje da so trajnice posajene v krogu pred vrtnicami? |
Citiram: | Članica svetuje ogled strani na FB David Austin roses lovers.[/url] |
Ampak pozor, meni se zdi, da so tu in tam objavljene napačne. Objavljajo pa pomalem vse, ne samo Austinove.
Pa ene par orientalcev dela take kompozicije, da te kap. S starim angleškim porcelanom, čipkami in vrtnicami.
Nazadnje urejal/a Garden-ja 07 Jun 2013 21:19; skupaj popravljeno 2 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
bobolino
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09 Prispevkov: 2921 Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv
|
Objavljeno: 01 Jun 2013 15:07 Naslov sporočila: |
|
|
Ambridge Rose |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 07 Jun 2013 21:20 Naslov sporočila: |
|
|
Tema urejena, nadaljujemo od tu dalje. IV _________________ Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
orhy
Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09 Prispevkov: 2523 Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv
|
Objavljeno: 20 Jun 2013 13:27 Naslov sporočila: |
|
|
Da še jaz prilepim mojih par angleških vrtnic:
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Abraham Darby |
|
Nazaj na vrh |
|
|
orhy
Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09 Prispevkov: 2523 Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv
|
Objavljeno: 20 Jun 2013 13:30 Naslov sporočila: |
|
|
še ena angležinja
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
WINCHESTER CATHEDRAL |
|
Nazaj na vrh |
|
|
orhy
Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09 Prispevkov: 2523 Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv
|
Objavljeno: 20 Jun 2013 13:34 Naslov sporočila: |
|
|
in še ena The Dark Lady, ki je prav danes pokazala prvi cvet
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
The Dark Lady
Slike so bolj slabe - vem.
Garden-ja, če se ti zdi "škart roba" pa vrzi kamor spada. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
metuljc
Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30 Prispevkov: 9547 Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm
|
Objavljeno: 20 Jun 2013 14:02 Naslov sporočila: |
|
|
Pa ne, da je tej Shakespeare sonet napisal?
No, najbrž je obratno, po tem sonetu je nekdo vrtnico poimenoval. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
orlica
Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:08 Prispevkov: 330 Kraj: Notranjska
|
Objavljeno: 20 Jun 2013 18:54 Naslov sporočila: |
|
|
metuljc, si imela prav
Sem malo pobrskala po netu. Vrtnica je res poimenovana po temni dami iz Shakespearjevih sonetov.
" ...The name is taken from the mysterious Dark Lady of Shakespeare’s sonnets."
vir: http://www.davidaustinroses.com/english/showrose.asp?showr=2791 |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Poezija
Pridružen/-a: 03.06. 2013, 17:05 Prispevkov: 1229 Kraj: Koper, okolica
|
Objavljeno: 22 Jun 2013 18:20 Naslov sporočila: |
|
|
Isaan namesto v rožnikih ti odgovarjam pri angležinjah. Če boš počakala ti bom jutri izmerila moje razdalje pri angležinjah in potem boš videla še sliko kako je vse zaraščeno. Odvisno tudi od vrste angležinje. Bom jutri pogledala katere imaš. Potem pa se boš na podlagi tega sama odločila za razdalje. _________________ Usmerimo se k soncu in sence bodo ostale za nami. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
bobolino
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09 Prispevkov: 2921 Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv
|
Objavljeno: 22 Jul 2013 15:10 Naslov sporočila: |
|
|
Še enkrat se mi je letos potrdilo, da angležinje pri meni uživajo!
Scepter, Princes Alexandra of Kent, Heritage, Ambridge rose so mašine za cvetenje, mlajše, St. Cecilia, The Pilgrim, Charlotte, pa tudi skoraj nikoli niso brez cveta, čeprav posamično. Verjetno sem katero še pozabila. Rastejo pa nekatere le na dopoldanskem soncu, nekatere pa so cel dan na soncu, in vsem paše, izgleda.
Porcelanasta barva, ki potegne na roza ali bledo amber, je spokoj za moje oči. Pastelno rumena pa, četudi jo lahko občudujem le pri vrtnicah v loncih, tudi ni zanemarljiva.
In, jupi, ogrodje za nadstrešek za teraso je postavljeno, tako bodo moje vzpenjalke končno dobile možnost plezati (če jim nisem s konstantnim prirezovanjem izrezala gena za plezanje, ). _________________ "But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 22 Jul 2013 15:51 Naslov sporočila: |
|
|
Orhy, šele danes vidim, slike so super, zakaj bi premikala, upam, da so ti v veselje.
Bobolino, brez skrbi, nič nisi odrezala, ti kar pusti. Ampak pozor, ker postanejo ogromne, veje pa so vseeno toge. _________________ Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
bobolino
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09 Prispevkov: 2921 Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv
|
Objavljeno: 22 Jul 2013 17:13 Naslov sporočila: |
|
|
Sicer je za drugo temo, ampak te ob stebrih niso angležinje. Je toliko drugih lepotic, ki sem jim tam namenila mesto. _________________ "But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|