|
Gartlc Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Poezija
Pridružen/-a: 03.06. 2013, 17:05 Prispevkov: 1229 Kraj: Koper, okolica
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 16:38 Naslov sporočila: Žlahtnjenje vrtnic in sejanci |
|
|
ŽLAHTNJENJE VRTNIC IN SEJANCI
22.09.2011 -Vsebino iz teme Žlahtnenje vrtnic ni dovoljeno kopirati, prenašati ali uporabljati kakršne koli dele te teme v drugih forumih, portalih, spletnih straneh oz. kakršnih koli objavah, brez pisnega dovoljenja avtorja.
''Kot solatarski vrtičkar, ki se v kotu svojega ''gruntka'' že nekaj časa ukvarjam tudi s križanjem vrtnic - bolj ali manj brez uspeha, ker je statistična osnova mojega početja veliko prepičla -, si večkrat zavzdihnem, da bi se v prihodnjem življenju rad rodil z malce večjim vrtom, mogoče njivo, mogoče kmetijo in mogoče z nekaj dediščine: potem bi bil žlahtnitelj in bi bil za eno samo resnično rožo pripravljen pognati grunt in vse, kar bi še drugega imel; saj najbrž ne more biti slovesnejšega občutka od tistega, ko dodaš tej naši ljubi zemlji še eno takšno čudežno reč, kot je (skoraj) popolna roža. Življenje se napolni s stvarniškim smislom.''
Matjaž Kmecl
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Sejanček - mala vrtnica: žlahtnitelj Paul Barden
------------------------------------------------------------------------------------
26.09.11
Odprla sem novo temo, saj tema o kateri govorimo pri razmnoževanju presega te okvirje.
Nisem se razpisala o tem predvsem zato, ker še nisem zrela za to. Šele začela sem spoznavati vse okrog tega in dokler nimam večjega znanja niti ne mislim pisati.
Spletne strani še zbiram in shranjujem. Ne vem še, katero bi priporočala, ker jih še nisem vse prebrala. Če samo vtipkate breeding roses imate dovolj vsega. Tisti ki ga to res zanima bo sam iskal dalje,.
Sama lahko poročam samo moje dosedanje recimo temu polmesečne praktične izkušnje.
9.9.11 sem oplodila 5 vrtnic, danes še dve. Kot sem že povedala mi gre predvsem za praktično roko, da bo pripravljena za pomlad. Če pa kaj rata iz tega toliko boljše (glede na to, da je verjetno prepozno).
Ob današnjem obhodu vidim da od petih štiri že delajo šipke. Peti je oplojen z zelo slabo izraženimi prašniki in sem ob oprašitvi že dvomila o uspešnosti. Za povrh pa je čez dva dni padal dež. Kljub temu, da je bila gor papirnata vrečka vprašanje, kaj se je dogajalo, saj je bila danes, ko sem jo odstranila že odprta, pod šipkom pa malo blage plesni, kar sem verjetno kriva sama, ker bi jo morala prej odstranit.
Nekaj pa moram opozoriti vaju vinkoz in tinko, če bosta kaj poizkušala. Na materi morata odstraniti prav vse prašnike. Paziti je treba, da ne ostanejo tisti mladi, ki napol zrastejo in so obrnjeni navznoter, ker lahko kasneje tudi oni oplodijo vrtnico. Druga pomembna stvar, ki sem jo opazila. Cvet mame (pa tudi očeta) mora biti še v celoti zaprt, tako, da noter ne more niti čebela. Prašniki morajo biti močno rumeni, če je cvet že nekoliko odprt že lahko začnejo izgubljati barvo, takrat so že nagnjeni navznoter in po vsej verjetnosti so že oplodili ali pa so tik pred tem. Nekateri prašniki izločajo zelo malo prahu, to si je vredno zapisovati, da potem sami izluščimo kaj privede do uspeha.
Ker kličejo še druge obveznosti se prav težko obvladam, da nisem na stalnem izobraževanju o tej temi, ker me res strašno zanima.
Uživam, ko vidim da boste tudi drugi poizkušali. Samo znanje, znanje in potem praksa. Včeraj sem dobila informacijo iz tujine, da ni tako lahko...ampak to mi je še večji izziv.
Povsod pišejo, da si moraš v glavi najprej zamisliti kaj hočeš, kakšen cvet, oz. vse kar iščeš, šele nato se odpraviš to iskat...
Ko nabavim kaj tujih knjig in jih preberem, vam bom znala kaj več povedati.
V veliko pomoč mi bodo tudi informacije iz prve roke od drugih.
Pripravljena sem na to, da iz teh semen ne bo čisto nič, oz. da mogoče sploh ne bo niti semen. ..Že sedaj pa sem pripravljena na to, da iz tistih semen drugo leto nekaj bo.
......
07.11.11
Že nekaj časa je preteklo, odkar smo začeli s to temo, zato je čas da malo nadaljujemo. Upam da se mi tinko in vinkoz pridružita z informacijami, kakršnekoli že so.
Po obhodu vidim, da le ena vrtnica izmed sedmih ni bila oprašena. To je ravno tista, kjer sem si zapisala, da so prašniki slabi. V bistvu niso se niti otresli, jaz pa sem vseeno ''nekaj'' mazala gor
Zaenkrat napredujejo različno. Vsaj dva ali več izmed njih pa kar preveč. To pomeni, da imata preveč semen noter in se ne moreta zapreti. Brala sem o takih primerih. Opozarjali so, da matere ne smejo biti preveč gnojene, drugače se to rado zgodi. Pri enem šipku to res drži t.j. Astrid Graffin von Hardenberg, katero sem načrtno sadila v veliko koncentracijo preparelega konjskega gnoja, da se prepričam, da bo vrtnica zaradi pretiranega gnojenja obolevala. Pa ni, niti trohice bolezni. Res je, da je to izjemno odporna sorta, ampak vseeno torej hlevski gnoj ne more škoditi v smislu bolezni. Pri drugi Abraham Darby pa o višku gnojenja ne morem reči, saj so vse angležinje dobile le eno manjšo pest neem cake takoj po prvem cvetenju in nič več. Verjetno je to vrsta, ki zna narediti kakšen tak večji šipek. Imam namreč tudi primer popolnoma zaprtega pri isti vrsti.
Glede tistih odprtih ki pokajo po šivih mislim da bom kasneje, potem ko bom sklepala, da semena več ne morejo rasti - malo zalila s smolo, saj bodo mogoče drugače semena pozebla oz. zgnila, saj se voda nabira gor.
Štiri moje oprašitve so bile narejene 09.09. dve pa 22.09.11
Počakala bom 4 mesece. Ker bodo semena zunaj bom potem direktno sadila.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Vmes se je zgodila še ameriška zgodba. Namreč v iskanju dobrih staršev in to samo takih, ki so me intuitivno pritegnile, me je kontakt vodil k enemu privat rožnemu vrtnu v Ameriki, kjer bi lahko dobila moji dve izbranki. Privatni vrt sem izbrala prav zato, ker sem imela neko vprašanje glede izbrank in sem predvidevala, da se bodo mogoče le ukvarjali z menoj... Napisala sem, da omenjeni vrtnici potrebujem za žlahtnenje in priložila moj filmček na you tube, ter kopirala moj seznam vrtnic. Drugi dan sem že dobila odgovor od prijazne gospe, ki je prava ljubiteljica, vzgojiteljica vrtnic in tudi ona je začela z žlahtnenjem. In prav tako ima tudi ona rada podobne vrtnice kot jaz, nekaj vmes med starejšimi čajevkami in angležinjami. Sama je predlagala, da nima sedaj vseh sort na razpolago, da pa lahko če sem za to izmenjava podtaknjence. No seveda mi ni bilo potrebno dvakrat reči.
Zaželela si je 13 mojih vrtnic, od tega sem ji poslala 9, druge dve sta premajhni, dve pa čakam od Petrovića. Te štiri ji mislim poslati drugo leto. Paket je prišel k njej po 15 dneh. Vsi potaknjenci so prišli sveži in z lepimi zelenimi listi, tako da me je vprašala s čim jih hranim. Zelo je bila srečna in jaz prav tako.
Sedaj je ona meni odposlala paket. Upam da bo prispel, drugače pa tudi nič hudega, saj sem že kar nekaj informacij, ki mi bodo koristile odnesla od nje. Izbrala mi jih je kar 17! Jaz sem si jih izbrala 9, ona pa je kar dodala svoje.
Ko pride paket in jih podtaknem oz. tudi cepim za vsak slučaj se javim.
V glavnem so to ameriške odporne, dišeče vrtnice, ki cvetijo skoraj non-stop. Ta želja vzgojiti tako, z vsemi temi karakteristikami je torej moj cilj.
Nisem si še nabavila knjige, berem kar najdem iz interneta in prilagam moj najljubši naslov spletne strani Birth a Rose, kjer je tudi moj vzor vrtnice, ki jo je vzgojila neka druga amaterska žlahtniteljica.
To je ta vrtnica, ki zraven vsega še diši in je odporna!
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Naslov spletne strani pa:
http://birthofarose.blogspot.com/
Zelo zanimive so tudi vse povezave blogov in ostalega kar najdete na tej spletni strani in tega je mnogo.
Pomagaj si z tole tabelo pri vizualiziranju, kaj bi lahko nastalo iz tega križanja, vsaj kar se barv tiče. Drugače pa kot sam veš, lahko iz dveh vrtnic z mnogo cvetnih lističev nastane tudi enostavna vrtnica, bolj podobna šipku. Vse je ena velika loterija. Tudi glede striped (pisanih) vrtnic je različno odvisno, tudi od sort. Nekdo se je strašno mučil in dobil same magenta barve in prav nič pisane, dokler ni menjal in se odločil za drugega starša.
In še nekaj vsi tisti šipki, ki jih pustimo iz prostega opraševanja ne pomeni, da je skrižana z drugo vrtnico. Pravzaprav je po mojem to zelo redko in se oplodi kar sama s svojimi prašniki. In tudi v tem primeru dobivamo krasne in delno drugačne vrtnice. Veliko jih je nastalo prav z takim opraševanjem. In kako zelo zanimivo je, da iz semen istega šipka iz vrtnice katera se je sama oprašila s svojimi (moškimi) prašniki lahko pride toliko različnih vrst vrtnic.
PREDVIDENE BARVE NOVE SKRIŽANE VRTNICE: (Glede na barvo staršev)
http://www.love-of-roses.com/predict-rose-seedling-color.html
….
25.01.2012
Bolj kot se poglabljam v žlahtnenje, bolj vidim kako odmeva od praznine neznanja.... Kako razširjena in neskončna tema je pravzaprav žlahtnenje.
V začetku sem mislila, križala bom to in to vrtinco skupaj... Kje pa, saj sploh mnoge niso plodne in nimajo potomcev. Tudi moja ameriška Belinda's Dream, ki se je izgleda prijela iz podtaknjenca je taka. Mogoče pod kakšnimi extra pogoji, pa mi lahko da delno plodne prašnike? Takšno razmišljanje imam, odkar sem prebrala od žlahtniteljev, da vzemi na znanje vse kar prebereš, toda vedi, da to ni vedno 100% tako. To so izjavili prav v zvezi z plodnostjo.
Ko bi bile le vse bile diploidne ne bi bilo problemov, tako pa...Ko bom še malo več naštudirala bom opisala vse te stvari.
Da bi bil moj vpogled v to bolj širok sem postala Premium član pri HMF, tako da imam vpogled npr. v koliko križanjih se je dosedaj pojavila določena vrtnica. Opisan je prvi rod križanj in tudi 2., 3. itd. če obstaja.
----
Danes sem posejala vsa semena, ki so prišla iz mojih (še zelenih) šipkov. Kot sem že zapisala, so bila semena pobrana iz šipkov po slabih 4 mesecih. Vejice sem dala v vodo in na sončno polico. Počakala sem samo toliko, da so se tanki listki na šipku posušili. Niso se imeli več namena rdečiti, zato sem vzela semena iz njih in jih še kakšen slab teden imela v mokrih servetah ali na terasi ali pa
27.02.12
Še vedno uradno nisem breeder ali žlahtnitelj, kajti to pomeni, da ti vzkali oz. da vzgojiš žlahtneno vrtnico (ko vrtnico oprašiš z drugo vrtnico). Začelo pa se je premikati.
Ne sicer z žlahnenim sejancem ampak 21.2. je kalila prva vrtnica iz prostega opraševanja. V nadaljnem besedilu bom uporablila mednarodno oznako OP (open polination). Ta sejanec je sicer danes že odmrl imel je težave, bil je premalo globoko v prsti, tako da ga je zalivanje obrnilo na glavo (sem najprej mislila da je plevel), potem sem ga po dveh dneh obrnila a je imel še zlepljene liste z drugo ovojnico, tisto tanko. Izgleda da mu ni bilo dano. Škoda. Je pa pred 2 dnevi ven pogledal sejanec iz iste vrtnice, ki je še vedno v redu. Mama pa je neka vaška princesa tako jo jaz imenujem, katere šipke sem pobrala šele 17.1.! Torej 4 semena iz teh šipkov so šla direktno v zemljo in kalile dokaj hitro. Drugi dve semeni, ki še nista kalili sta bili debelejši. Vse si zapisujem, zato da se kaj naučim iz tega.
Mama vrtnice je verjetno grmovnica, ki raste v steber, bele barve, ponavlja cvetenje in poleti zelo dolgo obdrži maso malih cvetov enega pri drugem. Cvetovi so podobni poliantam na daleč. Namreč nisem bila blizu, ko je cvetela in ne vem niti če diši.
Sejanec 19-11-04 prvi in tretji dan, Kalitev sejanca Fairy na krožniku,
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Sicer pa je procent kalitve iz teh 4 semen sedaj 50% kar je super. Velja namreč, da je procent kalitve preko 20 že odličen. Procent kalitve je ponavadi odvisen od očeta. Če bi križali npr. isto vrtnico z različnimi očeti potem, bi tudi zelo različno kalile od manj kot 1 mesec pa do par mesecev. So tudi izjeme npr. iz serije Knock out, kateri kalijo celo 3 leta. Seveda žlahtnitelji ne morejo in nočejo toliko čakati, pa si pomagajo z različnimi raztopinami, kateri omehčajo ovojnico in tako lahko kalijo tudi na način kot ostale.
Včeraj smo bili na izletu v Abitantih. Tisti izumrli istrski vasici v ruševinah pri hrvaški meji, v katero pa se v zadnjem času spet začenjajo vračati ljudje. Zelo me je presenetilo veliko število strašno starih vrtnic, ki so še vedno zasajene pri marsikateri hiši. Gre za v glavnem eno in isto vrtnico ogromne veličine eno sem videla kot plezalko z debelimi vejami, katere ima spodaj debela debla, kot nekajletno sadno drevje. Videla sem jih tudi v grmih, ter pobrala šipke, ki so pa že prezreli in je zaradi tega procent kalitve avtomatično zmanjšan. A vseeno zanima me, če bo kaj kalilo. Predvidevam, da gre za rugoze (mislim na te grmaste) ali kakšna druga vrsta divje vrtnice. Debla so olesenela in zelo debela (na njih ni niti več trnov, samo na vejah ki so tanjše in izraščajo zraven.
Gardan-ja in Jamain, če sta bili tam tega verjetno nista spregledali. Zelo me zanima kakšne vrtnice so to. Tisti v grmi so bili od 1,5 do 2 m visoki in od 1,5m naprej široki. Šipki so si pri 3 hišah identični in ljudje so si verjetno razmnoževali to vrtnico.
Ali bi se dalo prepoznati po plodovih če so to rugoze? Listja ni bilo več gor. Maja meseca se vrnem tja in naredim reportažo.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
28.02.12
Garden-ja seveda greš z mano, saj sem tako mislila iti sama, da se temu v celoti posvetim. Vrtničarska družba me pa seveda veseli.
Res so imele sivkasta stebla in kot lubje dreves spodaj, že zelo staro. Mislim da so rugoze ali druge iz družine species. Nisem pa videla kakih antičnih manjših če si mislila to, nisem imela niti časa za raziskovanje, že tako sem ušla iz skupine in raziskovala nekaj minut po svoje. Je pa drugače to zelo posebno okolje, maja meseca pridejo tam umetniki in slikajo vse te zapuščene hiše in okolico. Čeprav se sedaj res ljudje že vračajo in je že kar nekaj hiš spet naseljenih. Boš imela kaj slikati.
Nisem vedela, da tudi pilijo semena . Brala sem, da dajo cele šipke v sekljalnik - mešalnik in jih potem to mešanje loči od semen. Jih pa potem veliko s tem neha, ker lahko poškoduje in uniči manjša semena.
Garden-ja ko sem gledala te stare žlahtniteljske knjige v prodaji iz Anglije sem naletela na knjižico o vrtnici Peace za par evrov in me je imelo, da bi jo naročila. Poveš zgodbo, da vidim, če je vredno?
18.03.12
Kako me radostijo take malenkosti, kot je kalitev semen, vsakodnevno večkratno obhajanje vseh semen, katera imam na krožničkih od kave, prekrite z mokro serveto. Šipke sem nabrala v parku Tivoli, in to 01.03.12! Če bo katero od teh klilo, bo res odporno. Predvsem me zanima nekaj semen hibridnih muškatk od Lensa.
Taka pa je moja dosedanja statistika:
-moja Village Princess je še vedno zelo majhna, manj kot 3 cm visoka, čez en teden bo stara že en mesec. Mogoče bo ena od tistih, ki obstanejo in ne rastejo (glede na to, da je bila iz drobnega semena).
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Od vseh semen Fairy na krožniku je kalilo 7 in so posajene v lončke. Ta je ena izmed njih, ki je kalila 18. dan na krožniku 25.02.12
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
In na moje veselje prvo seme od rugoze iz Abitantov je kalilo. Manjše seveda, debelejša kalijo vedno kasneje. Pomagala sem ji, najprej sem ji dala dol oklep semena na glavi, ker se je mučila, potem še manjši tanki ovoj. Najprej so bili listki malo rjavi, danes so že zeleni.
''Abitanti girl''
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
18.03.12
No, v bistvu imen še nisem dajala v resnici, saj niti ne vem če bodo ostale.
To mi je prišlo v hipu, pa sem zapisala, da jih naredim malo bolj osebne. Drugače pa so njihova imena še vedno številke, poglej stran nazaj, tam ima ta vaška princesa tudi številko in piše da je OP.
Ja, že v začetku se kažejo značilnosti in po nekaj tednih se pokažejo tudi bolezni oz. zdrave ostanejo zdrave. Seveda pa se moram prej naučiti, kaj je to da ne raste, do kdaj se čaka ipd. Vidim, da sem jim preveč odtegovala svetlobo ( v dnevni sobi na ne najbolj svetlem mestu). Za nekaj ur bodo sedaj vse zunaj, na dnevni SENČNI svetlobi, in kasnem neškodljivem soncu, pa bomo takoj videli, če bo razlika. Mogoče tudi ta zemlja (sicer kupljena) ni popolna zanje, ampak dognojevanje je mogoče šele kasneje.
Skoraj neverjetno je, ampak piše da se cvetovi lahko pokažejo že po 6 - 8 tednih. V praksi pa vidim pri drugih da se po 10 tednu začenjajo nastavljati popki, pa še to je zgodaj. Povsod piše, da v začetku sejanec raste zelo počasi, potem pa zelo hitro.
Nekatere seveda cvetijo malo kasneje. Tiste, katere cvetijo enkrat pa cvetijo prvič šele naslednje leto.
Prvi cvetovi so manjši, ponavadi bolj svetli. Cvetni lističi so pri prvem cvetenju skromnejši kot kasneje.
Št. cvetnih lističev ob prvem cvetenju pove:
---------------------------------------------------------
-če ima sejanček 5 cvetnih lističev potem velja, da bo cvet vedno tak -enojni.
-če ima od 7 - 8 cvetnih lističev, lahko ob drugem ali kasnejših cvetenjih naraste na 15 cv.lističev
-če ima 10 cvetnih lističev, lahko kasneje razvije do 20 cv.listov
- če ima 15 - 18 cvetnih lističev, lahko kasneje razvije od 30 - 35 lističev,
- za več ni napisano, sem pa že videla na sliki prve cvetove z več kot 20 lističi, ki so potem '' full petalled roses''.
Tudi barva, ki je v začetku bolj bleda kasneje pride bolj do izraza. Že ob drugem cvetenju so barve bolj močne. Kasneje pridejo bolj do izraza razne oznake, prelivi, črtice, pisane kot so dvobarvne vrtnice.
Včasih se šele v drugem letu npr. vrtnici, katera je bila bledo rumena, robovi obarvajo npr. v roza ali oranžni odtenek.
19.03.12
Mateja SG, a verjameš, da sem jaz začela blebetati o žlahtnenju takoj prvič, preden sem sploh nabavila vrtnice pri Petroviču in sicer ob prvem obisku pri Garden-ji. Enostavno sem čutila da me vleče k temu.
Tudi sedaj še zdaleč ne vem nič. Požiram vse kot goba, ampak če bi se pogovarjala s kakšnim žlahtniteljem bi vedel da sem še zelo zelena. Sedaj sem se povezala z enim tujim forumom, kje bom lahko spraševala to kar me zanima. Veš katero vprašanje me muči. Ali posadijo vsa semena tudi tista drobna ali samo debela, ker vidim da od drobnih ne zna biti dosti materiala.
Potem pa obstanejo druge pa rastejo. In tega dosedaj še nisem zasledila, razen tega: Ne se čudit če nekatere obstanejo... LOL bi rekli na forumu
Tinko semena sem mislila. Šipek je lahko majhen, potem pa ga odpreš je noter eno debelo seme in oči se ti zasvetijo...
Tudi jaz namakam semena in več kot uro, to je dobro. Ampak tudi nekatera ki v začetku plavajo potem potonejo in iz njih lahko zraste kaj. Tista pa ki po par urah še kar plavajo pa so gotovo prazna oz. suha noter.
Na še nekaj moramo biti pozorni - temperaturo kaljenja. Najboljši rezultati se dosežejo pri temperaturi od 12,5 - 18 stopinj C. Čez 21 stopinj C, se kaljivost drastično zmanjša.
Tinko želim ti poganjajoče sejance in čimmanj stoječih. Lep uspeh ste imeli z sejanci burbonk, da so odrasle v vrtnice. Malo več poročanja o tem pogrešam tudi jaz. Nenazadnje še vedno lahko iz tega nastane kaj več, če je dovolj različna od mame.
Vedno bolj cenim delo Matjaža Kmecla, ki je z večkratnim križanjem, ki nikakor ne izgleda začetniško, prišel do Prešerna.
Zame so OP sejanci dobrodošel material za kasnejša križanja. Nadgraditev in pravi ponos, pa bo prva žlahtnena vrtnica.
20.03.12
Mislim, da lahko za opraševanje uporabimo prah očeta že takoj prvo leto, verjetno pa ni tako ploden kot kasneje, tako se predvideva. Za mame še ne vem a kakšen šipek, če je močna rastlina mislim da bi šlo. Tako da verjamem, da lahko nekdo, ki se s tem redno ukvarja v drugem letu že ima čisto svojo vrtnico. V praksi pa verjetno počakajo še eno leto, da se vrtnica naredi. Seveda pa je čisto tvoja tudi, če križaš eno drugo z eno drugo, pa je potomec čisto tvoj. Tisto prvi način, ko je čisto vse njegovo (oče in mati) pa je primer Prešerna.
Žlahtnitelji celo prvo leto kadar ustvarijo vrtnico xy pustijo, da vidijo če dela šipke. Če jih dela, potem to seme posejejo, da vidijo kakšen uspeh kaljenja je iz teh sejancev. Šele nato če se izkaže dobro, jo uporabijo za križanje. Oni lahko veliko izbirajo, mi pa dajamo na prestol vsak kalček, ki stoji in se skoraj ne premakne. Ampak počakajte...
G. Kmecla zelo spoštujem. Poslušala bi ga kar naprej, tako lepo govori. Saj vem, da pridejo srečanja, ampak takrat je mnogo ljudi, jaz pa bi ga rabila nekaj časa samo zase, nekje stran od vsega.
Mimogrede jaz bi pa šla na tisti kongres, pokala bi od vedoželjnosti, kljub kratki praksi. Če me nekaj zanima me nič ne ustavi.
V mojih mlajših letih me je vedno zanimalo grafično oblikovanj, risanje ipd. Ampak kljub svoji veliki volji mi študij v Lj ni bil dan. Ko sem že delala, sem vsako leto zasledovala Zlati boben v Portorožu. Eno leto mi je bilo dovolj. Hotela sem biti na predstavitvi in objavi zmagovalca na finalnem večeru. Nisem imela karte, ki je bila draga kot žefran. Pod roko sem si dala neko reklamno mapo iz Avditorija in se primaknila k dvema moškima ki sta hodila po stopnicah.
Prišla sem v dvorano med mednarodno izbrano visoko elito in spredaj gledala moje zmagovalce za katere sem navijala - Futura oglaševalska .
agencija.
Sicer smo malo zašli a vendar, jaz bi na tem kongresu res uživala in ga poizkušala dobro izkoristiti v smislu pridobivanja izkušenj.
25.03.12
Moram vam povedati, da se na tem mojem tujem forumu dogaja, da me že zvija od navdušenja v želodcu. Okrog mene so kar trije meni poznani žlahtnitelji. Eden četrti, ki se je kar sam začel s privat sporočili pogovarjati z mano se ukvarja s hortikulturo (baje zelo znana velika vrtnarija). Poleg tega je začel tudi z žlahtnenjem in je že 18 mesecev na vezi z enim od zgornjih. Objavila sem sliko sporta Alchymista, pa je prosil, če ga pošlje enemu (so se mi tresle hlače) v USA. Ta mi je odgovoril, da je rumeni sport veliko odkritje in mi čestital. Jaz pa niti še ne vem ali bo kaj iz mojega cepljenca. Temu mojemu dopisovalcu je žlahtnitelj iz Amerike (kateri je veliko sodeloval z Moore -om) poslal semena od Jima Sproula - seveda od Hulthemie. Wow, navdušena sem, da sem padla v tako sredino.
Ne vem, če ste me sploh kaj razumeli.
26.03.12
Niso mi še nič predlagali, najprej so vprašali mene kaj mislim z njim.
Dokler ga nimam ponovno v roki ne mislim nič. Cepljen je na še mlado podlago rose laxe, katera še nima izraženih korenin. Ni mi jasno kako nastanejo podlage s tistimi dolgimi močnimi koreninami. Ta podlaga je še vedno z drobnimi koreninicami. Če bereš Vinko to, mi prosim razloži kako je s tem ali se bo okrepila in kaj zrastla. Včeraj sem presadila cepljenko. Cepič je bil majhen in iz drobne vejice. Tak je tudi ta letošnji poganjek, zaenkrat še ni videti, če bo nastavil cvet. Izgleda kot eden tistih, ki ima ''slepi konec'', ne poznam izraza. Če bo tako bom konico odrezala-2cm do prvega brsta, da bi naredila drugačen konec oz. vzpodbudila da se razraste.
Lahko pošljem tudi tvoj sport Garden-ja, pa da vidimo. Nikar pa ne razmišljaj, da bi ga uničila. Namenjen ti je bil, samo oplemenititi moraš njegov namen.
Podlage za cepljenje: http://www.rosenhof-schultheis.de/Suche/artikel_1192_Veredlungsunterlagen.html
14.04.12
Gre počasi in sigurno. Z neznanjem in veliko željo po znanju, no tudi že z nekaj malega znanja.
Informacij je toliko, da tudi če hočeš, ne moreš vsega naenkrat vsrkati.
V tem času sem dobila iz Anglije knjigo The makers of heavenly roses od Harknessa, kjer v 17 krajših poglavjih predstavlja različne žlahtnitelje vrtnic. Seveda ne znam toliko angleško, da bi razumela prav vsako besedo, ampak važno je, da dojameš bistvo. Že vidim, da bom imela malo jasnejšo predstavo o nastanku vrtnic in razredov. Kakšno zgodbo bom skrajšano tudi vam predstavila.
Sem tudi veliko na dveh tujih forumih, na katerih sedaj samo prebiram, prebiram. Kmalu pa se bom še vključila v debato. Na enem forumu se zbira sama smetana in sem se sedaj že navadila Paul Barden, Jim Sproul, Warren Millington (redno), Kim L. Rupert (redni gost - ta mi je tudi čestital za rumeni sport on se je veliko družil z Moore-om in včasih kaj omeni od njegovih metod), Simon Voorwinde (redni) pa še jih je, ampak niti ne vem, če vam ta imena kaj povedo.
V tem času sem se tudi že naučila, da sem semena sejala v preveč siromašno zemljo in hvalabogu, da sem potem začela bio gnojiti sejance in so začeli počasi dobivati barvo. Gnojenje izvajam po svoje in sicer z razredčenim agrosterminom, ki sem ga odkrila v semenarni in se mi zdi odlična stvar ter razredčenim herbagreenom.
Veliko odkritje, ki sem ga prebrala in takoj sama pri sebi vem, da je odlično je zakaj vrtnice (in vse rastline) oživijo po dežju. Sicer sem vedela za ioniziran zrak po dežju, ki je blagodejen. Ne pa da je tako učinkovit. Dež ima v sebi H202 (vodikov peroksid), to je voda, ki ima dodan en kisikov ion.
Kakšen učinek ima ta en dodan ion na zdravje in življenje ljudi, rastlin in živali si lahko preberete kjerkoli. Prav neverjetno in enostavno.
Tudi žlahtnitelji so razkrili, da zalivajo že semena z določeno ratopino H202, ki potem kalijo z veliko večjo uspešnostjo, sejanci so odpornejši, zdravi, težje zbolijo če sploh. Tudi kasneje se vidi razlika v kvaliteti cvetov in številu šipkov. To bi rekla je ena velika skrivnost, mogoče jo vi že veste, jaz je nisem.
Moji sejančki prav počasi rastejo. Že nekaj časa so na prostem, lovijo sončne žarke kadar jih imajo, pozibavajo se ob sapicah in nastavljajo dežju. Ne vem, če bo kaj iz njih ampak vzgajam jih z ljubeznijo. Gnojila jih bom in opazovala naprej. Vsi so zaenkrat zelo zdravi. Posnetki so današnji.
-OP sejanec grmičaste podeželske vrtnice razvija listke a v višino je velik tam nekje 3,5 cm, star je 7 tednov.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
-OP Fairy do sedaj kalilo 11 semen, dve sta malo močnejši napram drugim
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
-OP kalila je tudi Super Dorothy iz Parka Tivoli (LJ) in izgleda kar lep začetek
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
-OP kalili sta tudi semeni NN plezalke v Tivoliju (ko sem gledala ta lok na slikah bi lahko bila Eden Rose). Kalili sta po EC metodi (Embrio culture), ko sam odpreš seme, kar je res težko in ne velikokrat uspešno delo.
-OP Louise Odier iz Parka Tivoli tudi kalila
-OP Waterloo (Lens) je kalila in pognala a ne raste nikamor
-OP Abitanti sejanec rugoze pa kar lepo napreduje, imam še dve semeni ki sta pognali in
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
-DANES je kalila prva moja angležinja OP L.D. Braithwaite! Nisem mislila, da bo sploh kaj kalilo iz mojih posevkov, saj sem zadnjič pregledala moja semena žlahtnenih, katera so bila že uničena - očitno semena niso bila dovolj zrela.
Ti šipki se spomnim so bili dozoreli in rdeče barve in sedaj poglejte tega debelinkota, kakšno steblo ima
:grin:
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
22.04.12
Nisem mogla mimo te zgodbe iz knjige The Makers of Heavenly Roses, ki se me je dotaknila. Poenostavila sem stvari in tukaj imate povzetek iz sedmega poglavja o žlahtniteljih.
PEMBERTON
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Joseph Hardwick Pemberton se je rodil leta 1852 v pokrajini Essex v Angliji. Njihova hiša je bila okrogle oblike v vikorijanskem stilu, z nekaj več kot 1ha vrta, kateri jo je obdajal. To je bil vrt katerega so otroci raziskovali, svet skrit med velikimi grmovnicami in očetovimi vrtnicami.
Neko nedeljo je odšla družina Pemberton v cerkev, kot vedno oblečena v fina mašna oblačila, katera so bila po zadnji modi. Pemberton je bil star 5 let in ker je bil tako majhen ni veliko videl iz svojega stola. Ko pa je prišel ob določenih branjih čas vstajanja iz stolov, se je šele lahko razgledal okrog. Takrat je doživel trenutek, kateri mu je najbolj ostal v spominu in ga zaznamoval tudi kasneje. V množici je zagledal možakarja iz njihove soseščine, kateri je imel na svojem črnem suknjiču v gumbnici zataknjeno vrtnico. Joseph jo je gledal in občudoval.
Naslednjo nedeljo je zjutraj pred mašo odšel na njihov vrt in iskal vrtnico, katera bi bila lepša od sosedove in si jo zataknil za gumbnico na svojem suknjiču. In tako je bilo vsako nedeljo. Ko je prišla ura, ko je lahko vstal iz stola, si je ogledal kakšno vrtnico ima sosed v gumbnici in primerjal s svojo. In vedno si je moral priznati, da je sosedova lepša.
Kasneje, ko se je šolal in bil poslan v internat, je rad kaj vzel s seboj, kar bi ga spominjalo na dom, saj je bila odsotnost dolga. Vzel je ljubki cvet vrtnice Souvenir de la Malmaison. Hranil jo jo v prazni kositerni pločevinki, v kateri se je shranjevalo sladkor. Tam je ostala dolgo sveža. Domov jo je prinesel za Božič in takrat je bila že vsa rjava... Njegov oče je imel veliko ljubezen do vrta in ga je že kot otroka učil cepiti in ga spoznaval z vrtnicami. Oče mu je dodelil malo gredico. Z njim je nato šel na neko razstavo vrtnic, kjer naj bi si tudi izbral vrtnice za svojo gredico. Za ta svečani dogodek si je v svojo gumbnico zataknil zanj najlepšo veliko, svetlo rdečo in dišečo vrtnico Marie Baumann (HP). Opazil je, da ljudje gledajo v njegovo vrtnico. Gledal je tudi, kateri od razstavljalcev bi imel lepšo vrtnico kot on, ampak je ni našel in bil je zadovoljen....
Ko je bil star 21 let mu je umrl oče. Mislil je, da bo njegova pot posvečena cerkvi, a je to po očetovi smrti moralo počakati.
Leto kasneje je odnesel nekaj družinskih vrtnic na lokalno razstavo. Teh 12 cvetov je poželo drugo nagrado. Od tega trenutka je postal razstavljalec vrtnic, skupaj z svojo ljubljeno sestro, ki mu je bila vedno v veliko pomoč.
Naslednje leto se je prijavil na državno razstavo. Ampak bil je neizkušen in nepripravljen zanjo. Njegova prijavnica je bila poslana dan prepozno – in bila je zavrnjena! Kjub temu, da je v pisarni zveze prosil, da mu dovolijo nastopiti, so ga odbili. Ampak on je moral iti na to razstavo, tako nestrpno jo je čakal, da si sploh ni predstavljal, da so njegove sanje tako hitro lahko razblinjene!
Prišel je na razstavo z škatlo 12 različnih vrtnic tujih žlahtniteljev. Še enkrat je vprašal, če sme noter in so ga spet zavrnili. Rekli so mu, da ima vrtice lahko izven hale, na tleh z napisom ''Izven tekmovanja''.
Nekdo poleg njega je dvignil na klop prekrasno škatlo z 24 vrtnicami Mlle.Marie Cointet, roza HP -Guillotove francoske vrtnice. Moški ga je pogledal in izjavil: ''Izključitev''. To je bil eden izmed razstavljalcev.
Pemberton je pobral svojo škatlo in šel z njo spet na razstavni prostor in ko je našel nekaj malega prostora je postavil njegovo škatlo gor, a ne za dolgo. Spet je k njemu prišel neki moški iz organizacije, ki ga je že prej spodil. Postavil jo je drugam in spet so ga pregnali. Hodil je gor in dol. Ko ga je ta organizator spet videl, da se ga ne mora odkrižati, ga je poklical v pisarno, mu dal vstopnico in rekel: ''Dajte jih na tla in pustite jih pri miru!'' Blizu njega je bil tisti razstavljalec z 24 vrtnicami, kateri je imel v škatli lepše vrtnice kot on....Te se bile tipične za razstavo, njegove pa ne. Vse je bilo izgubljeno, a prav takrat se je odločil da bo SAM VZGOJIL lepše vrtnice kot jih ima on.
Do razglasitve je bilo kar nekaj časa. Sprehajal se je po ulici celo popoldne. Ko je prišel na razstavni prostor njegove škatle z vrtnicami ni bilo več. Razgledal se je naokoli.
Zagledal je list z rezultati. V razredu 12 različnih vrtnic, v katerem je sodelovalo 40 razstavljacev je dosegel 2. mesto. Mr.Smallbones – tisti ki je bil takrat poleg njega in katere vrtnice je takrat gledal je bil prvi. Bil je več kot navdušen, saj je to preseglo vsa njegova pričakovanja.
Z sestro sta se udeleževala razstav vrtnic, kjer sta osvajala nagrade. V tem času sta vzgajala kakih 4.000 vrtnic.
Enkrat je na eno razstavo vzel stare vrtnice iz babičinega vrta; Aimee Vibert, De Meaux, Tuscany in druge. Označil jih je kot ''Babičine vrtnice''. Obiskovalci so se v množicah vrteli okrog babičinih vrtnic, njihov interes do starega videza vrtnic se je obudil.
V življenju je vendarle postal duhovnik, a je po upokojitvi začel še nekaj novega. 1908 je napisal knjigo Roses, Their History, Development and Cultivation. Dobil je posebno nagrado za zasluge v državni zvezi za vrtnice.
1911 je postal njen predsednik in takrat se je začelo tudi njegovo zanimanje za žlahtnenje. Bil je vajen priviligiranega lagodnejšega življenja v družini, kjer ni bilo finančnih problemov. Za razstavljalca vrtnic bi se pričakovalo, da bo ustavarjal vrtnice za razstave. Ampak pričakovanja vseh niso prevladala nad ostankom ljubezni, ki je še ostalo v njem in se je nanašalo na babičine vrtnice. Za začetek je izbral Lambertov Trier. Starši te vrtnice po pripovedovanju Lamberta so bile mešanica polyanthe, noisette in HT: Njegove ideje o žlahtnenju takrat so bile napredne in so temeljile na njegovem preprostem razumevanju vrtnic po zdravi ''kmečki'' pameti. Odkupil je od Dicksona in McGredya kopijo postopka njihovih tretmajev kako sploh delati s semeni. Sam je verjel (tako kot tudi jaz), da je takojšnja odstranitev semen iz zrelih šipkov in takojšnja posaditev najboljša varianta. Drugo možnost katero je omenil je bila pustiti šipke zakopane v pesku v hladnem prostoru do sejanja. Še pol stoletja potem, ko je Joseph natisnil ta nasvet, so žlahtnitelji pustili šipke na vrtnicah preko zime in se spraševali, zakaj je kaljenje minimalno.
Joseph je na to odgovoril, da kaljenje potrebuje vodik in kisik. Poleg tega več časa kot je seme v šipku, bolj trdna ovojnica se naredi in kalitev je težja. Čeprav ni bil znanstveno podkovan, je bil s srcem pri tej stvari. Žlahtnitelji so se začeli pritoževat, da imajo velike izgube pri presajanju sejancev v večje posode, saj zelo stresno reagirajo na to. Joseph jim je rekel: ''Dajte jih posejati bolj redko, da jih vam ne bo treba presajati, dokler so tako majhni.'' Ta preprosti nasvet je bil dolga leta ignoriran in ga je šele Reimer Kordes začel upoštevati okrog leta 1950, kasneje mu je sledil Sam McGredy in verjetno počasi še ostali. Joseph je naredil tudi svoj lastni recept proti plesni na bazi blage raztopine mila. Rekel je, da po takem škropljenju ne bodo imeli nikoli plesni.
L.1913 je postal prodajalec svojih vrtnic z imeni DANAE in MOONLIGHT. To sta bili dve grmovnici z slapovi manjših cvetov. Na božični dan je svoje vrtnice razporedil v šest vaz in jih odnesel v cerkev in vaze položil na oltar. Za Moonlight je dobil svojo prvo zlato medaljo na razstavi vrtnic jeseni 1913.
MOONLIGHT
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Svoji dve vrtnici je takrat klasificiral kot HT.
Kasneje je ustvaril svojo vrtnico PAX. L.1917 pa mu je tajnica iz državne zveze vrtnic sporočila, da je Pax klasificirana kot hibridna muškatka, ter opisala njene karakteristike od močnega vonja, do vrste cvetov in rasti.
Od takrat so bile tudi prejšnje in te hibridne muškatke. Bile so zelo dobro sprejete med ljudmi, toliko več, saj so bile v tistem času floribunde še zelo redke.
Še celo danes imajo povsod po svetu v katalogu kar nekaj njegovih velikih stvaritev, kot so najbolj poznane:
PENELOPE (1924) zlata medalja in nagrade,
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
CORNELIA (1925), slika spodaj
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
VANITY (1920), PROSPERITY (1919) IN
NUR MAHAL (1923).
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Joseph je moral venomer odgovarjati na vprašanja od kod mu ime Nur Mahal za to vrtnico. Bilo je prvič, ko je ime za njegov sejanec predlagala ženska, katera je velik del svojega življenja preživela v Indiji. Ta ženska mu je povedala zgodbo o Nurjahan, prelepi kraljični iz Persie (Iran), ki je srečala svojega bodočega moža v njenem rožnem vrtu (dvorjenje ni opisano) . Bil je sin indijskega cesarja. Ko je bil postavljen na prestol, se je izkazalo, da ni uspešen vladar. Pravzaprav je bila njegova žena Nurjahan, ki je bila zelo močna ženska tista, ki je vladala državi iz ozadja. Daleč od tega, da bi ji ugovarjal, ji je njen oboževani mož podelil naziv NUR MAHAL, kar pomeni Svetloba palač. S tem je še bolj potrdil splošno prepričanje o sposobnosti te ženske. Njeno zgodbo je zapisala tudi Annie Steel v knjigi Mistress of Men.
Joseph je prišel do zanimivih raziskovanj v svoji žlahtniteljski liniji, kar se odraža v vrtnici SAMMY iz leta 1921 in PEMBERTON'S WHITE RAMBLER iz leta 1914.
Leta 1926 je hudo zbolel in ni dočakal poletne zlate jubilejne razstave vrtnic. Ležal je v postelji in zanj je bil to najtežji trenutek, ker ni mogel prisostvovati tekmovanju. Bilo je sredi rožne sezone in vrtnice so bile v polnem cvetenju. Vztrajal je, da so ga na svoji postelji namestili tako, da je lahko svoje vrtnice gledal vsaj skozi okno in užival v tem prizoru....Umrl je to isto poletje - proti koncu julija 1926.
Po bratovi smrti je sestra Florence nadaljevala z upravljanjem podjetja s pomočjo dveh vrtnarjev. Prvi je bil J.A.Bentall in drugi R. Spuzzen. L.1927 je Bentall nadaljeval njegovo delo z vrtnico ROBIN HOOD, hibridno muškatko z veliko krvi polyanthe. FELICIA (1928) je prišla ven kot tipična muškatka s primesjo nekaj rumene.
L.1929 je umrla še Josephova sestra Florence in z njeno smrtjo se je zgodba Pembertonovih začela zaključevat – z nadaljevanji seveda. Oba vrtnarja sta odprla vsak svojo vrtnarijo. Bentall je kasneje l.1932 požel svetovni uspeh z vrtnico polyantho THE FAIRY in hibridno muškatko BALLERINO. Vsaka od teh bledo roza uspešnih vrtnic pa ima svoj individualni karakter. Tako kot ga ima tudi vsak njihov žlahtnitelj.
Mali deček Joseph Pemberton, ki je imel oči samo za vrtnice in stari mož, ki je na smrtni postelji zrl skozi okno v zanj najlepši prizor, je predal Bogu nego in skrb za njegove kreacije in se strinjal z Njim, da bodo njihovi geni na varnem v njegovi ''vrečki'' za kasnejše bodoče žlahtnitelje.
22.04.12
Vesela sem za vse katerim je zgodba polepšala nedeljo.
Voda HVALA 100x! Ta tvoja informacija danes je zlata vredna zame. Mislim na to o g.Josipu Rogin. Vedela sem da obstaja. Že nekaj časa nazaj sem iskala na HMF če obstajajo žlahtnitelji iz bivše Juge in naletela na podatek. A noter ima prijavljen samo en sport in eno vrtnico. Glede na to, da je od tega že precej let sem mislila da je bilo to vse. Kakšna zmota. In ne samo to poglej sedaj ta članek in poglej datum...... pa naj kdo reče, da ni nekoga tam zgoraj, ki me fila z znanjem da se še kaj naučim, predem grem na maturo.
http://www.interijernet.hr/hr-hortikultura/sto-je-vrt-bez-ruza_56995
Hvala še enkrat. Torej živ je in jaz ga moram kontaktirati in upam, da se bom lahko odpeljala tudi do njega.
Glede tiste vrtnice sem še zainteresirana, če se obdrži dolgo in deluje kot florist rose. Ker to bi bil še moj poizkus, kateri se mi mota po glavi in vključuje že dva starša katera imam doma. In rada bi te enkrat spoznala Voda. Lp
23.04.12
No, pa sem opravila telefonski pogovor. 18 minut dolg. Z g.Josipom Rogino!
Kakšen šaljivec da mu ni para. Žena ga je poklicala iz vrta, nekaj časa ga ni bilo in ko je prišel na telefon se je predstavil in opisal (kot ženitna ponudba) in potem je kmalu vprašal koliko sem stara:wink: Vse sva se zmenila. Vmes ima razne vložke od politike, do tem ženska - moški, pa spet vrtnice, pa književnost, pa bratski narode.... V glavnem šla bom sama in on si bo vzel čas samo zame par ur. Rekel je: ''Pa evo do sada nije bilo nikog od Vardara pa do Triglava da me nazove i kaže da želi oprašivati ruže.''
Verjetno bom šla tam še v maju.
Iz tega videa si lahko hitro ustvarite sliko pojave hrvaškega žlahtnitelja z imenom Josip Rogin, še malo mu je steklo...
http://www.youtube.com/watch?v=hGM0nWzaVFw
02.06.12
Danes je zacvetel prvi OP sejanec The Fairy. In to tisti, katerega nisem pričakovala. Prej sem čakala drugi dve ena vaška in Abitanti da zacvetijo a izgleda jim rabi še malo.
Zacvetela je Fairy št.06, mala rastlinica, srednje zdrava z nerazkošno rastjo. 5 cvetnih lističev pomeni, da bo vedno taka. Žlahtnitelji bi jo že davno eliminirali, jaz pa se še učim in zato jo moram pustiti do drugega leta. Že tako mala pa kaže na veliko plodnost prašnikov. Pozdravljena.
Fairy Ballerina
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Druga tik pred cvetenjem je vaška vrtnica spodaj, ki ima sijajne liste in je recimo dokaj zdrava.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Zelo zdrava hibridna muškatka Waterloo, ki se v začetku ni premaknila in je ždela. Precej pojedena od živalic. Sedaj je še vedno majhna in dokaj nerazvejana, cvetela bo verjetno belo kot mama.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Zaenkrat zelo obetavna Fairy št.01, razvejana, super zdrava, proti ostalim pozno nastavlja cvetove.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Drugi zelo obetajoči material za nadaljnje žlahtnenje OP od Super Dorothy. Zelo zdrava. Izgleda zelo divje, kot da je podedovala veliko iz linije po materi Dorothy Perkins preko Rose wichuraiane . To bi bil tudi razlog, ki bi lahko pojasnil, da verjetno letos ne bo cvetela, saj ne nastavlja popkov.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Abitanti sejanec 01 je tik pred razcvetom. Listi so bili v začetku prav bogi, nič močni, sedaj ko sem vse sejance prinesla na teraso na JV del, ki je zelo sončen pa je utrdila liste - končno.
Izgleda kot plezalka, saj se to pri sejancih že takoj nakaže. Sumim, da so jo lastniki napačno obrezovali, mislim namreč, da je v osnovi plezalka. Moj največji sejanec. To zna postati gigantska plezalka.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Abitanti sejanec 04 (EC) je mlajši in še raste. Kljub temu je že nastavil popek. Zanimiva bo primerjava.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
In tu je še moje pričakovanje, saj je ta šipek z izjemo The Fairy tudi iz mojega vrta OP angležinje L.D. Braithwaite. Zelo močno steblo, sicer zaenkrat ne široka rast a že nastavlja poganjke za razširitev. Sicer stalno objedena od živalic a novi listi so krasni.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Ta moj poizkus z OP sejanci je odlična praktična vaja za naprej. Nič kar sem prebrala se ne more primerjati s prakso. Celo tako kratko in z tako malo sejanci. Nekaj kom sejancev, velikih 1cm je čisto fuč in jih bom odstranila, saj ne gredo nikamor.
05.06.12
:grin: Zacveteli sta! Že včeraj se je odpirala vaška vrtnica, najprej je kazala belo in bledo roza barvo.
Pisjanka
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Danes pa me je pričakala popolnoma bela, z zelenim gumbkom.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Cvet je velik 4 cm, za prvo cvetenje strašno poln. Glede vonja, ne morem reči, da ne bo čisto nič dišala, ker se mi zdi da ima nek mil komaj zaznaven vonj. Verjetno polianta, njena mama je grmaste rasti, bela, malo čez meter.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
In Abitanti vrtnica je zacvetela.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Prava mala razkuštranka. Kot da bi dala nekaj ciklam v neurejen šopek. Prav nasmehnila sem se, ko sem jo videla. Cvet je velik 5cm in konča z zašiljenimi listi. Nekaj jih je še spodvitih noter, mislim da se cvet še malo razpira. Ni čisto brez vonja, ima malenkost zaznaven vonj, bolj od bele. Barva pa je v resnici lepša kot na sliki. Ni običajna ampak bolj posebna, malo bolj temna. Ima izražene prašnike. Joj mi je smešna.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
In tukaj sta obe skupaj. Se pravi da bosta obe ponavljali, ker sta že zacveteli prvo leto.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
10.06.12
Včeraj me je s cvetom razveselil moj 4. sejanec hibridne muškatke Waterloo. Najprej je bil cvet blago belo rumeno obarvan, danes je bel.
Mysterious silk
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Zelo diši a6 . Tudi v deževnem vremenu sem jo hodila vohat in ni izgubila nič vonja. Zdi se mi da ima sladek vonj. Sedaj končno vem kako diši mlada vrtnica.
Popravljam da moja prva Vaška ne diši, če jaz kaj voham to ni niti za mild fragrance. Tudi tista Abitanti je izgubila tisto malo vonja po dežju, ima pa blagi vonj ko zacveti.
Fairy pa je zacvetela še z preostalimi cvetovi in se mi zdi kot miniaturna muškatka Prvotni cvet še vedno gor.
Fairy Ballerina
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Odprla sta se še dva cveta moje vaške, ki ji bom kar pustila prvotno ime na tablici - Pisjanka.
Začela sta v roza tonu, danes obe beli.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
Prvi cvet še vztraja in kljubuje dežju. Pozitivno za prvo cvetenje.
Namesto fotografij/-e s Slikomata je bila vidna reklama, ki sem jo Melona izbrisala.
10.06.12
Ja saj bom dala imena. To, da vrtnica takoj zacveti, naj bi bil pokazatelj, da pocvita. Tista, ki cveti enkrat, bi cvetela prvič šele drugo leto. Kot bo cvetela verjetno tista sejanka od Super Dorothy.
Mama od te bele tudi ponavlja, bom pozorna letos koliko. Zanimivo pa, da njena mama nima toliko cvetnih lističev in seveda ima prašnike.
Na mojem prvem cvetu sta bila skrita dva prašnika, pri teh dveh pa nič.
19.06.12
Ura je resda pozna, od nekod prihajam domov in pošiljam to, kar sem imela že prej pripravljeno in nisem utegnila poslati.
...
Dnevi so tako vroči, da je že preveč. Ampak kljub temu je treba kaj narediti zunaj, kaj opleti, kaj zaliti in obrezati. In danes ob tem delu zagledam novi odprt cvet, sicer ne preveč poseben a vendar cvet vrtnice. Njena zanimivost je barva prašnikov.
To je sejanec iz bližine Abitantov št. 03 (EC), drugi ki je pognal. Cvet ni dišeč, je pa bolj pravilnih oblik, kot tisti njegov ciklamni predhodnik. Temu sem dala ime Gradin, saj je to točno kraj, kjer raste mama te vrtnice. Je manjša kot Abitanti in ima malenkost bolj zdrave liste. Zanima me, kako se bodo z razvojem polnili cvetni lističi in če bo kasneje barva še bolj močna.
Gradin
To je že peta vrtnica. Ena Fairy mini mini je zacvetela z lepim temno
rdečim cvetom, malo polnim a je rast kake 3 cm, tako da nimam kaj. Dve Fairy sta visoke rasti kot plezalki obe polni pm - pepelnate plesni, le vrhovi so zdravi in ena nastavlja en cvetek na koncu. Pustila jih bom do drugega leta, predvsem da se učim in da znam razločiti kaj je slabo, kaj zelo slabo... Tista moja Fairy ki je zelo zdrava pa ima eno bistveno slabo lastnost. Nastavila je tako drobne cvetke z tako tankimi peclji, da so jih živalice /verjetno uši/ takoj prelomile. Sedaj raste en ki bo mogoče vzdržal, samo da vidim kakšen je cvet. Velika škoda ker je rast rastline drugače odlična, vrhunsko zdrava.
L.D.Braithwaite še ne nastavlja cvetove ima pa strašno trde mesnate liste. Če verjamete ali ne so vsi cvetovi od Pisjanke (bele vaške z zelenim gumbkom) še vedno gor (14 dni) in še vsi kar lepi. Fairy, katera je prva zacvetela in ima ime Fairy Ballerina ima tudi vse 4 cvete še gor a so grde barve -kot star časopisni papir. Bo pa pogosto cvetela, saj že nastavlja nov popek.
Že pred več kot 1 mesecem sem se včlanila v RHA - Rose Hybridizers Association. Za ceno naročnine bom dobivala 3 leta njihov časopis, ki ga izdajajo v vsakem letnem času. Dobila sem prvo številko (kar na njihovi spletni strani preko gesla). Ko sem nekaj časa brala opazim svoje ime in naslov ter državo med 8 novopridruženimi člani. Vsi drugi so iz držav ZDA in pod country ni vpisano nikjer razen pri meni Slovenia. Moji začetki z slikami sejancev so že na HMF. Sedaj so gor 4 vrtnice in 2 sporta, kasneje drugo leto bom pa dala samo bolj lepe in zaslužne, pa brisala kakšne, ki niso dobre.
Tinko, kako kaj s tvojimi sejanci, so sploh uspeli kaliti glede na takratno kar visoko temperaturo. In prosim napiši če kaj žlahtniš.
Melona, vidiš vedela sem, začutila sem, da bi ti lahko kaj naredila. Sicer ne vem kaj si posejala, ali si dobila kakšen star lanski šipek? Ker letošnjih še ni, saj rabijo od 3 - 4 mesece. Pa tudi temperatura je sedaj previsoka za kaljenje.
Prišla sem do tega, da je dozorel čas da naredim članek o tem kako se to dela. Vedno sem se izogibala tega, ker sem vedela da mi bo vzelo mnogo časa. Ko sem odprla to temo sem najprej mislila dati angleške povezave gor a sem vedela da ne bo prav. Zato sem počakala do sedaj in ko sem dobila namig sem se odločila da vam pripravim članek. Izhajala sem iz angleškega teksta, ki je narejen na naštevanju in vrstem redu. Takoj pa mi je roka kar sama pisala svoje vložke...
V veselje mi bo, četudi bo ta članek prebralo malo ljudi, ampak prišel je čas, ko se tudi v mali Sloveniji lahko začne premikati na tem področju. Pa srečno vsem! Članek sledi.
Nazadnje urejal/a Poezija 16 Okt 2014 13:12; skupaj popravljeno 19 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:02 Naslov sporočila: |
|
|
[quote="Poezija"]ŽLAHTNENJE VRTNIC
ZAČETNIŠKI VODIČ O TEM, KAKO VZGOJITI SVOJO VRTNICO IZ SEMENA
------------------------
[color=darkblue]Ali ste kdaj razmišljali, da bi vzojili novo vrtnico? Popolnoma novo vrsto, ki ni bila vzgojena še nikoli? Tako je, vaš sejanec bo drugačen!
Vrtnice, ki so vzgojene iz semen niso enake kot potaknjenec. Sejanci bodo drugačni, kot so njihovi starši. Včasih malo drugačni... in včasih zelo, zelo drugačni. Naredimo to! Je lahko in zabavno.
Imamo 5 osnovnih korakov:
1.) Oprašitev cveta
2.) Šipek začenja dozorevati na grmu
3.) Dozoritev semena in hladen tretma
4.) Odstarnitev šipka iz hladu in faza kaljenja
5.) Presaditev sejančkov
OPRAŠITEV CVETA:
Najprej poglejte cvet. Vsi cvetovi vrtnic imajo moške in ženske dele.
Ženski del se nahaja v sredini vrtnice in se imenuje pestič. Na vrhu pestiča se nahajajo kot mali gumbki oblikovane strukture, ki se jim reče stigma. To je mesto kamor morate nanesti prah.
Ženski pestič
Moški prašniki obkrožajo pestič. Na vrhu vsakega prašnika so prašnice, ki proizvajajo prah.
Moški prašniki
Najprej so prašniki dokler so mladi zviti v bunkici popka vrtnice. Ko se ta razpira se postavljajo navzgor. Takrat so živo rumene sveže barve in najbolj debeli. Potem, ko se začne opraševanje se sklonijo k stigmi. Ko so prašniki zreli se razpočijo in otresejo seme na stigmo. Proces oploditve se tako začne. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:03 Naslov sporočila: |
|
|
Tu je razvidno kaj naredi mati narava sama - skloni se tam kamor rabi - popolno
Večina teh semen, ki bo dozorela v tem cvetu oz. šipku, ima isto mamo in očeta. Ampak mi hočemo večjo raznolikost?! Mi hočemo žlahtniti dve različni sorti vrtnic po našem izboru, kajne?
Kaj bi dobili če bi križali to in to?
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:04 Naslov sporočila: |
|
|
Ali to in to?
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:05 Naslov sporočila: |
|
|
Pustite se presenetiti!
Tako kot pri ljudeh, bo vaš sejanec pokazal določene podobnosti z svojimi starši, a tudi veliko razlik.
Lahko križate rumeno hibridno čajevko z oranžno floribundo in dobite rdečo miniaturno potomko.
To je zabavni del. Nikoli ne veste kaj boste dobili.
Kako se odločiti, katera starša boste izbrali?
Izbira matere:
Mati ali nosilka semena bo proizvedla šipek in v njem seme. Torej mati mora delati šipke, kajti ne delajo jih vse vrtnice.
Izbira očeta:
Je manj kritična, kajti v glavnem večina (ampak ne vse) proizvaja dober prah.
Nato si določite cilje kaj želite doseči z novim sejancem. Ali želite formo hibridne čajevke, čašaste cvetove ali plezalko? Ali želite delati na odpornosti na hude klime ali odpornosti do bolezni. Ko ste določili svoje cilje, lahko preidete na žlahtnenje. Kaj sploh pomeni če mi nekaj žlahtnimo? Praktično to pomeni, da oprašimo vrtnico ene sorte z vrtnico druge sorte – to je ta umetnost. Pri prostem opraševanju (open polination -okrajšava OP) pa narava naredi vse sama. To pomeni da je cvet vrtnice samooprašen – opraši se sama, konec koncev saj stanuje skupaj s prašniki in ko se stresejo se stesejo na stigmo. Čebel niti ne rabi. Možna pa je druga varianta in to je veter ki odnese prašnike od bližnje vrtnice na sosednjo recimo iz rdeče na rumeno, ali pa prah prenese žuželka na nogicah. In evo če vse klapa se začne oprašitev. V tem primeru pa je vprašanje mešanega prahu se pravi cvet matere, ki je rumene barve je oprašila žuželka z prahom rdeče vrtnice. Sedaj sta na rumeni vrtnici dve vrsti prahu od rumene in rdeče. Recimo, da sta obe vrsti prahu enako zreli in obe lahko oplodita vrtnico. Semena v tem šipku bodo imela pač 2 očeta. Kot naša mačka, ki je imela 4 mladiče dva po sosedovem mačkonu, dva tipična dolgodlaka dimasto siva po našem mačkonu. Priča sem bila, da sta bila oba ljubimca naše muce v roku 1 dneva... To je to. Žlahtnitelji včasih tudi namensko dodajo mix pollen (zmešan prah več sort vrtnic). Zakaj? Večkrat kar tako. Sicer to neradi delajo, ker potem ne morejo razbrati dovolj podatkov od staršev, ko želijo žlahtniti naprej. Včasih to naredijo samo zato, ker se jim je raztresel prah v škatli (kot tudi že meni) in potem so jezni in dajo vse skupaj na eno vrtnico, dvakrat pihnejo in rečejo: '' Na sedaj pa pridi ven kar hočeš?! '' Tudi jaz sem naredila nekaj takega pa bog požegnaj!
Torej pripravljeni smo na oprašitev, a pazite čas je zelo pomemben.
-oprašujte zgodaj spomladi, dokler ni prevelikih vročin, ker
vroče sonce lahko poškoduje prah
-v času ko ne pričakujete dežja čez par dni,
dež ga lahko izpere
-opraševati morate dovolj zgodaj v smislu, da ima šipek čas, da razvije svojo zrelost najmanj 3 oz.raje 4.polne mesece. Jaz sem lani žlahtnila zelo pozno (prepozno) in so bili šipki po 3,5 mesecih še vedno zeleni. Vreme je bilo že prehladno. Semena so zato v zemlji propadla. Ti isti šipki bi bili po 3,5 mesecih skoraj gotovo če ne popolnoma zreli pa skoraj, če bi cvetove oprašila vsaj 1 mesec prej. Torej čas žlahtnenja je pri nas že v maju pri zgodnejših sortah, drugače v juniju. Šipki bi morali dozoreti pred zmrzaljo. Ampak ne ustrašite se preveč, preživijo marsikaj. Se spomnite, da sem jaz tiste iz Tivolija pobrala 1.marca? Res je, da je kalitev procentualno zelo nizka zaradi trše ovojnice, ki se razvije v tolikšnem času. Zato je najbolje posaditi kmalu po pobiranju oz. stratifikaciji semen (prenos semena v hladen prostor ali hladnilnik za obdobje vsaj 6 tednov). |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:05 Naslov sporočila: |
|
|
Kdaj izvršite opraševanje?
Najbolje zgodaj zjutraj.
Če ne znese, lahko proti večeru.
KAKO SE TO DELA? GREMO V AKCIJO:
A.) Izberite cvet vrtnice očeta, ki je še popek malo pred razprtjem. Obstajajo dve varianti cvetov in sicer enostavni (ki morajo biti še bolj zaprti, saj je pri njih razvoj prašnikov hitrejši sonce ima bolj neovirano pot do njih. Pri polnjenih cvetovih pa je lahko tik pred odprtjem, mogoče se celo že razpira pa še ni prezrel. Prašniki so skriti pod množino polnjenih cvetov in ni taka nevarnost, da bodo hitro prezreli. Če že zamudimo, jih je še vedno veliko svežih noter okrog stigme.
V taki fazi naj bi bil cvet iz katerega vzamemo prašnike.
B.) Odstranite vse CVETNE lističe okrog rumenih prašnikov. Prašniki morajo izgledati mladi, polni, živo rumeni običajno, ne pa bledi in sklonjeni navznoter. Ogledujte si različne starosti prašnikov v cvetovih. Premladi in prestari nimajo prahu. Tudi tisti katere vi poberete običajno nimajo (ŠE) prahu gor.
C.) Odstranite - odrežite prašnike z malimi škarjicami, dajte jih v kakšno majno plastično posodico ali papirnato vrečko. Napišite vrsto vrtnice nanjo – ne pozabite tega. Odstraniti morate prav vsak rumeni prašnik. Na koncu pojdite s škarjicami okrog stigme in preverite, da ni ostal kak mlad prašnik še noter v žlebičku. Jaz jih ponavati pol režem, pol pa kar nastrgam dol. Če so že izpustili prah jih lahko uporabite samo za opraševanje druge vrtnice. Ta vrtnica na kateri so že izpustili prah je v takem primeru že oprašena. Prah se pozna na prstih če ga primete, lahko je komaj zaznaven. Če ujamete ravno prav neodprt cvet, bojazni da so se prašniki že razpočili ni.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:06 Naslov sporočila: |
|
|
D.) Ko odstranite sveže prašnike jih date na papir in posušite nekje v senčnem prostoru v hiši ali senčni terasi, kje ni vetra. Ne smete jih zapreti v posodo, morajo biti na zračnem prostoru, suhem in ne preveč hladnem. Drugi dan boste porabili prah, da oprašite mater. Zakaj drugi dan? Zato, ker morajo prašniki dozoreti, da počijo in izpustijo prah. Včasih se to zgodi v par urah. Jaz nisem tako pedantna, ker še nimam nekih posodic, da hranim prah in potem kar žlahtnim s temi nepočenimi prašniki in jih pokrijem z kapico iz pekarskega papirja, ki ščiti pred pihanjem vetra, oprašitvijo drugih žuželk in kako kapljo dežja, konec koncev tudi pred vročino. Ampak vi raje delajte po pravilih. Bom tudi jaz ko si nabavim dovolj posodic -odprtih, kajti na listih papirja se prah rad raztrese, če hodi kdo mimo -mačka npr. Čeprav v vročini ni primerno žlahtniti, delam letos tudi ta poizkus. Ker sem prebrala, da je en žlahtnitelj opazil, da njegove vrtnice katere so zrastle v največji vročini imajo najmanj problemov z boleznimi. Pa se v glavi povezala to tudi z žlahtnenjem, pa da vidimo. Sicer sem skoraj 100% tvegala presušitev prašnikov a vseeno, poizkusila bom še z že izločenim prahom. Čutim, da zna biti tukaj pot do uspeha, ne vem zakaj imam pa ta občutek.
E.) Priprava matere. V istem času, ko vzamete prašnike iz vrtnice očeta, pripravite mater na oprašitev. Delate po enakem postopku kot pri očetu. Izberete cvet kateri je pred odprtjem. Tu morate biti še posebej pazljivi. To mora biti dovolj zgodaj, kajti če so prašniki prezreli adio mare! Če boste gor dajali prah vaše izbranke, bo v takem slučaju po toči zvoniti prepozno. Opazujte različne stadije prašnikov, secirajte in spoznajte vrtnico, zgradbo in vse vam bo kmalu jasno. Najvažnejša je praksa, vsaj pri meni je bilo tako. Učila sem se sama, a takoj vse dobi jasen pomen. Vrtnica se bo oprašila drugi dan. Jaz sem v začetku delala tako, sedaj pa jo oprašim takoj. Bolj sigurno je sicer, da daš gor prah, ki ga vidiš. Delajte raje po pravilu.
F.) Naslednje jutro boste dobili prah prašnikov na papirju, s tem oplodite mater na vrhu stigme.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:06 Naslov sporočila: |
|
|
S prstom (ali čopičem) pobrišite prah in ga nanesite na stigmo ali pa kar glavico stigme upognete in z njo greste po prahu, da navzame prah. Nekateri to ponavljajo čez nekaj ur, a kot vidim pri žlahtniteljih v praksi, tega niti ne delajo več. Delaj dobro, delaj enkrat.
Jaz potem še s prsti dodam malo prahu na vrh, dodam vrečko in označim na listku:
Primer:
Belinda x The Fairy
ime matere x ime očeta (vedno najprej ime matere)
datum žlahtnenja: 19.06.2012
oznaka žlahtnenja: 40-12-01
(40 =številka žlahtnenja po vrsti, 12=leto žlahtnenja, 01 številka tega določenega žlahtnenja (v bistvu ta 01 pomeni da je to edino žlahtnenje), Če bi žlahtnila še en cvet poleg na isti rastlini, bi drugi šipek imel ime 40-12-02 itd. Naslednje žlahtnenje z dvema drugima vrtnicama pa bi bilo 41-12-01 itd.
Potrebno je napisati etiketo, ki se ne uniči, nekaj plastičnega (jaz režem prozorno plastiko iz embalaže od mleka in pišem z vodoodpornim flomastrom ter prelepim z lepilnim).
G.) Če bo vaša oploditev uspešna boste to vedeli v roku 3 – 4 tednov, ko bo vaš zelen šipek začel postajati ''zabuhel''. Šipki začnejo znotraj proizvajati semena.
H.) Sprostite se in uživajte poletje! Vaši šipki bodo rabili najmanj 3 – 4 mesece da dozorijo. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:07 Naslov sporočila: |
|
|
I.) Nasplošno veliko šipkov dobi rumeno, oranžno ali rdečo barvo, nekaj pa jih ostane zelenih, kljub temu da so zreli. Kako veste kdaj so taki večno zeleni sploh zreli? Vsaj 4 do 5 mesecev morajo biti stari, zato pa je potrebno pisati datum oprašitve.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:07 Naslov sporočila: |
|
|
J.) Ko je čas odstranite šipke od rastline. Zarežite z nožem v šipek.
Meso šipka mora biti oranžno, rumeno ali rdeče. Če je zeleno (razen tistih ki so večno zeleni) šipek še ni zrel. Odstranite semena iz zrelih šipkov. Ne bojte se, da boste prerezali semena z nožem, saj imajo zelo trdo ovojnico. Včasih tako trdo, da ne morejo kaliti, takrat si nekateri pomagajo z Embrio culture (EC) postopkom o katerem sem pisala v tej temi. Na tej sliki je seme The Fairy, ki sicer zelo lahko kali, a sem ga izluščila ven da preizkusim. Kako? Z ščipalkami za nohte. Ampak paziti je treba, ker mimogrede odščipneš seme, sicer pa vam tega ne rabi delati, razen če vam neko zelo važno seme ne bi zelo dolgo vzklilo.
To je primer zrelega jedra šipka.
Jaz sem v enem primeru prepasirala ostanek šipkov in jih precedila, ter s tem zalila posejana semena L.D.Braithwaite. En sejanec je tisti ki je zrastel in ima tako mesnate trde liste. To je tudi en moj poizkus, ki sem ga naredila po občutku in vem, da je moralo to gnojenje semenu kar koristiti. S tem sem se hotela približati naravi. Tudi v naravi je tako, šipek pada na zemljo, razpada in iz te obogatene zemlje požene sejanec. In to se dogaja v naravi na vsakem koraku. Zato tudi meni osebno strafitikacija v hladilniku ne diši. Mislila sem, da samo meni ne, pa sem iz prebiranja razbrala, da veliko žlahtniteljev dela brez nje in na moje presenečenje z še večjimi uspehi. Paziti moramo samo na primerno temperaturo kalitve. Kot sem že zapisala, ne sme biti previsoka ampak tam od 12,5 - 18 stopinj C, ker naj bi se čez 21 stopinj kaljivost močno zmanjšala. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:08 Naslov sporočila: |
|
|
K.) Očistite semena in jih operite. Tukaj nekateri žlahtnitelji uporabljajo razne sterilne kemične in kdove kakšne zadeve, a jaz tega ne marem. Ne grem se kemije in poizkusa v laboratorijih. Grem v roki z materjo naravo. Nisem razkuževala, samo dobro sem jih očistila, še posebej velja to za semena, katera imajo kot marmelado zrel šipek (taka je bila moja Pisjanka in L.D.Braithwaite), da ne bi plesnel. Lahko razkužite z blago raztopino sode bikarbone. Najboljše pa je po mojem potopitev za 24 h v blago raztopino vodikovega peroksida (H202, se spomnite tisto o dežju ko sem napisala). Ne samo da razkuži, semena prej kalijo tudi sejanci lepše rastejo in naj bi bili bolj zdravi. Tega sicer še nisem poizkušala bom pa letos. Če hočete lahko tukaj sfilozofirate celo znanost z kakšno kemikalijo, ki jo omenjajo, a jaz tega kar sem prebrala ne bom prenesla naprej, ker se ne strinjam s tem. Če ne raste naravno, naj pa na zraste. Saj ne delamo genskih eksperimentov in ne plavih japonskih vrtnic, produktov genskega inženiringa. Kot sem tudi že napisala lahko se naredi test, če semena plavajo ali ne. Ampak če to že naredite počakajte vsaj kakšno uro. Nekatera kasneje padejo dol in so dobra. Samo zelo lahka semena, ki ostanejo gor naj ne bi bila dobra.
L.) Semena dajte na ovlaženo papirnato brisačo (pomočeno spet v hidrogen peroksid 3%, pazite ker prodajajo tudi zelo močnega) ali kar navadno vodo. Zavijte papirnato brisačo okrog semen in vse skupaj dajte v majhno prozorno najlon vrečko, označite z nalepko in napišite gor spet podatke o materi in očetu ter datumu, kdaj ste semena dali v hladilnik.
M.) STRATIFIKACIJA: Hladna stratifikacija: vrečko položite v hladilnik (ne zamrzovalnik) in jo pustite noter vsaj 8 tednov ali več. Po približno 4 tednih preglejte vsebino. Če se nabira plesen okrog semen jih operite v vodi , sodi ali 3%raztopini vodikovega peroksida, zamenjajte mokre servete in dajte spet v hladilnik. Malo plesni na semenih ni nič kritičnega, vendar veliko plesni lahko poškoduje semena.
Možna je tudi topla stratifikacija in sicer lahko zakopljete cele šipke v kakšno mivko in posodo hranite v hladni kleti. Šipke odprete po najmanj 8 tednih ali kasneje (odvisno od zime) in jih posejete. Kot berem je način celo direktnega sejanja šipkov npr. v novembru tudi v redu, če so semena na pravih temperaturah za kaljenje. Veliko žlahtniteljev kar spusti stratifikacijo in se posužuje teh starih načinov, ki so jih uporabljali žlahtnitelji že dolgo nazaj. Jaz se tudi nagibam v to smer. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:08 Naslov sporočila: |
|
|
N.) KALITEV:
Pripravljajte semena na to, da je že pomlad. To ni nujno delati je pa blagodejno za prebuditev semen iz spanja. Proti koncu lahko date dvakrat tedensko posode s semeni na sobno temperatuo (ne pretoplo) za 24 ur. Tako jih prebujate. Po 8 tednih boste lahko med semeni zagledali začeto kalitev. To bi se moralo zgoditi do obdobja 3 – 4 mesecev v hladilniku. So pa tudi redki primeri (odvisno v glavnem od sort) ko je to razvlečeno na 2 leti! Ta kalitev izgleda takole :
To je slika kalitve ene moje vrtnice, katera se je zgodila na krožniku, na katerem so bila v mokre servete zavita semena. Nisem dajala v hladilnik, ampak na okensko polico v kuhinji, ki je ne doseže sonce. Temperatura je bila tudi idealna, saj je bila takrat že jesen.
Nekaj semen bo lahko začelo kliti kar v hladilniku. Tudi zaradi tega morate po 4 tednu pregledati in če kalijo jih oprati v 3% raztopini vodikovega peroksida (jaz sem to izpustila) in ga posadite v sipko prst, (ne pusto šoto) komaj da prekrije seme. Jaz sem dala sipko humusno prst (vijolična embalaža – vreča). Važno je, da date v tako kupljeno zemljo, ki je razkužena in bo prvo kar bo zrastlo vrtnica in ne plevel. Lahko na vrhu prsti date malo drobnega stiroporja, katerega se kupi v vrtnarijah in ga imajo v manjših vrečah. To dobro drži vlago. Prst se seveda ne sme izsušiti. Posadite v plastične posode večjih oblik in označite sejanec z vsemi podatki. Ko boste videli, če je po rasti dober ga boste kasneje presadili v večje lončke, ali pa šele takrat ko prvič zacveti. Vedno pa mora biti med njimi dovolj prostora, da če presadite enega, ne tikate drugega in ga ne razrahljate, kajti to je lahko zanj usodno. Ko je še majhen, ko komaj kali še posebno.
P.) Potem nekateri žlahtnitelji dajejo te posode s posajenimi semeni pod florescentno svetlobo in vzgajajo kot male piščance. No meni se to upira in tega ne bom delala. Lahko imate posodice v svetlem zaprtem prostoru, samo da se gibljete v tempetraturi primerni za kaljenje. Jaz sem jih imela v dnevni sobi ob oknu, saj z ogrevanjem ne pretiravamo. Kasneje, na pomlad sem jih nesla na pokrito teraso. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:09 Naslov sporočila: |
|
|
R.) SEJANČEK JE POKUKAL VEN!
To je bil vsaj meni najbolj vznemirljiv trenutek, ko mi je prvi sejanček pognal iz sipke prsti! Kakšen občutek! Z radostjo sem gledala tista komaj vidno okosmateno stebelce, ko se zvito dviga iz prsti. Drugi pišejo o vznemirljivosti prvega cvetenja. Za začetnika pa je to največji mejnik, ki ga doživi. Pri meni sem prvega nekaj premikala, ker je prišel s koreninico preveč na površje in je takoj odmrl. Drugi pa je preživel in to je moja Pisjanka. Na tej sliki je sejanček Abitantov.
To je faza ko lahko rečemo: Vaša vrtnica je rojena – čestitamo!
[/color]
[color=darkblue]S.) Zalivajte jo malo in previdno. Lahko za nekaj sekund potopite lonček v vodo, lahko jih zalijete od zgoraj a ne po listih. Če jim lahko nudite dopoldansko blago sonce v prvem tednu bo dobro. Po enem tednu lahko vrtnici privoščite tudi kaj popoldanskega sonca. Ne bojte se saj je kar odporna. Problem je samo, da morate poskrbeti za zalivanje in to zjutraj.
Š.) Popek in prvi cvet!
Že po 6 – 8 tednih, odkar je vrtnica pokukala ven, lahko razvije popek. To je sicer zelo hitro, ampak nekatere ne čakajo. Ponavadi pa je to kasneje tam okrog 10 tednov in več. Nekatere ne bodo cvetele prvo leto. Ne obupajte! To pomeni običajno, da je to enkrat cvetoča vrtnica. So pa tudi izjeme in to kakšne. Zgodi se celo (sicer bolj redko), da največji bloomer zacveti šele drugo leto prvič. Običajno pa te sejanke, ki zgodaj zacvetijo in imajo kar nekaj cvetov ter hitro ponavljajo, to počnejo tudi kasneje in je to že znak da bodo cvetoče mašine, če prevedem dobesedno.
Prvi cvet amaterske žlahtniteljice sejanec 'Benjamin Britten' x 'Edith Holden
Tako vznemirljivo je videti prvi cvet. Prvi cvet je majhen, saj je tudi rastlinica majhna. Ima manj cvetnih lističev, kako kasneje naraščajo z razvojem je opisano v tej temi. Tudi o barvah sem že govorila, ki se lahko še spreminjajo. Zanimiv je še vonj. Tudi ta se lahko spremeni. Če ga v začetku ni, se to še vedno lahko zgodi drugo leto, nič ni končano, nič ni zaključeno. Če samo primerjam mojo angležinjo The Alnwick Rose, katera lani sploh ni nič ali skoraj nič dišala (tudi ob najboljših pogojih vremena), letos pa ima ob zdajšnjem cvetenju, ki se je razbohotilo prekrasen sladek in ničkaj blag, ampak kar konkreten vonj. Skoraj za ne verjeti.
T.) Pognojite vaše sejance:
Ko bodo sejanci razvili nekaj parov listov jih pričnite dognojevati z zalivanjem z zelo blago raztopino kakega gnojila. Žlahtnitelji uporabljajo kaj naravnega na bazi alg in drugih rastlin, ki povečujejo odpornost. Jaz sem letos dognojevala z raztopino Agrostermina, kar tako po občutku en ščepec v 1 l, oziroma Herbagreen prav tako po občutku. Vsekakor naj bo to razmerje redčenja z vodo pol več kot za odrasle rasline. Ko rastejo lahko večate koncentracijo. A ne pretiravajte, ko so male sadikice, da vam ne požge koreninice in zaustavi rast, oz. s tem ji to lahko ovirate.
U.) Presadite sejance:
Sami boste po bujnosti rasti ocenili, kateri sejanec že nujno rabi presaditev v večje posode – lončke.
V.) Ne špricajte sejancev proti boleznim! To ne delajo niti žlahtnitelji, saj želijo odbrati najbolj zdrave. Pa še en razlog je, od kemikalij vam lahko odmrejo. Da dobimo zdrave sejance moramo ubrati naravno pot vzgoje. Če jih boste zalivali z raztopino vodikovega peroksida, boste največ naredili za sejance, saj jih boste s takim zalivanjem naravno utrdili. Dež ki pada nanje vsebuje tudi vodikov peroksid (H202), zatorej je to naravna zadeva. Tudi o tem sem že pisala mislim da v tej temi.
Plesen se zelo rada pojavlja na sejancih. Žlahtnitelji pravijo, če začne sejanec zgodaj plesneti, ga takoj odstrani in ne čakaj, ker iz tega ne bo nikoli nič. Sicer se kateri tudi kasneje malo utrdijo. Koliko je to, bom lahko poročala pri mojih, kateri so taki primeri. Prav danes sem tistima dvema sejankama Fairy, kateri imata rast navzgor kot plezalki, oskubila do zdravih listov. Nekateri plesen škropijo z raztopino žličice sode bikarbone raztopljene v vodi (ena manjša šprica) z dodano malo skodelico mleka. Ampak jaz nisem tretirala popolnoma nič. Zakaj je važno kdaj zalivate. Ne zalivajte zvečer dokler je prst še topla od sonca, ker bo že naslednji dan plesen na listih. Zato je važno, da zalivate zgodaj zjutraj dokler je prst hladna in je sonce ne zakuha.
Z.) Opredelite vaš sejanec:
-je zdrav, odporen, trdoživ
-je barva ali prelivanje posebno, ima mogoče črtice, proge
-so listi zanimivi, so temnozeleni in zdravi, usnjati, ali kot zeleni bledi papirus
-je rast dovolj gosta, mogoče spominja na plezalko
-ali ima vonj, kako bi ga opisali
-ali cvetovi hitro odcvetijo...
Ž.) Puljenje sejancev:
To je nočna mora žlahtniteljev. Zaenkrat jaz to še nisem delala. Pravijo da je najhuje, ko sejanec takoj po nekaj mesecih ali še prej vržejo na kompost, včasih šele naslednjo sezono. Kdor ima pomanjkanje prostora, mu bo pač moral to delati, sploh pa vsi ko gre za neodporno, bolno rastlino.
Prezimovanje sejanca zunaj:
Osebno ne bi dala sejanec že prvo zimo ven, vsaj ne tiste kateri so obetajoči, ker jih je škoda izgubiti. Verjetno bom dala tisti dve Fairy, kateri imata na veliko pepelnato plesen. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:09 Naslov sporočila: |
|
|
Ali imate zmagovalca?
Če mislite tako morate prvo poskrbeti da ga razmnožite ali z cepljenjem ali z potaknjenci. Najbolje je narediti oboje in potem videti kako uspeva bolje. Nekatere se namreč bolje obnesejo z cepljenjem, druge z potaknjenci npr. Belinda's Dream.
Testirajte svojo vrtnico:
Kako? Ko sto jo razmnožili, poskrbite da raste na različnih lokacijah po Sloveniji v različnih klimah. Navežite stike z novimi lastniki, da vam poročajo o njej in vam pošljejo kako sliko.
Če se vam posreči Jackpot, boste kasneje dobili napotke, kaj narediti z vašo vrtnico, ali jo registrirati, ali jo lahko prodate preko kake vrtnarije in kakšni so procenti. A to je že druga zgodba. Dokler je fokus vrtnica iz samega užita, je to glavno. Če te nekdo želi za to še poplačati pa verjemite, da se bo to zgodilo.
Uživajte v tem, da ste vzgojili svojo vrtnico, ki je edinstvena na svetu in je ni take nikjer drugod. Nekdo bo rekel pa kaj, komu se to da in bo šel po svojih ustaljenih poteh.
Mogoče bo pa kdo, ki je v sebi že prepoznal nek duh narave, klic po ustvarjanju nečesa novega. Ta bo začel razmišljati in mu ne bo dalo miru. Dokler ne bo poizkusil. In ko bo, potem me bo šele razumel. To je tako drugačno od novokupljene sadike, katero prvič čakaš da zacveti. V čakanju je namreč tvoja želja, tvoja strast, katera ti nekega dne, kot darilo pošlje popolnost cveta neke najbolj navadne razmršene rože, ki pa ima dušo. In to šteje. Radost šteje...
Za konec ime neke nove vrtnice, katera ima pomen:
LET'S CELEBRATE Gareth Fryer (United Kingdom, before 2011).
[/color][/color][/quote] |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Garden-ja
Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40 Prispevkov: 2496 Kraj: okolica Kopra
|
Objavljeno: 04 Jun 2013 20:12 Naslov sporočila: |
|
|
Poezija je napisal/a: | To je bil tudi moj namen. Da vam vse to približam in pokažem kakšen užitek je lahko žlahtnenje. In če boste poizkušali si drugo leto ne bomo kazali samo novorazprtih vrtnic ampak naše male sejančke in cvetove. Si predstavljate? |
Poezija je napisal/a: | Ko bi ti Melona sedaj vedela kako sem ne vesela, ampak srečna, da si me kaj vprašala.
Pred odgovorom, pa mi boš nekaj morala razložiti, ker te slike katere si poslikala ne gredo skupaj z tistim, kar si napisala. Namreč napisala si, da si vzela verjetno preveč zaprte cvetove, na tej sliki pa so popolnoma razprti. Kot da bi jih imela v vazi in bi se v vazi razprli?
Ne glede na to, v taki fazi kot bi bili sedaj (če jih ne bi utrgala in bi rastli na rastlini) bi bili neprimerni za nosilca šipka oz. kot mama, saj so po vsej verjetnosti že oprašeni. Tega se žal ne vidi iz slik, bi morale biti bolj makro in boljše kakovosti. Kot oče (če vzameš njihove prašnike) pa bi bili morda primerni le v primeru, ko primeš prah in ti ostane rumena sled na prstih. To bi bilo enako, kot da vzameš en dan prej prašnike ven, preden se cvet razpre in se ti drugi dan razpočijo na papirju. Če ti ostane prah na prstih, pomeni da so se že razpočili. Če je to v fazi ko zunaj ni prevelika vročina in prah ni uničen, je lahko še vedno dober.
Upam da si razumela. Tisti cvet na sliki, kateri je prikazan v mojem članku, koliko mora biti zaprt je super pravilo - ker tak mora biti.
Še nekaj, ko žlahtnite pazite, da se vam prah na vročini ne presuši, zato je dobro žlahtniti zgodaj zjutraj z že izločenim prahom na en dan prej oskubljeni materi, da do oploditve lahko pride takoj.
Pa vprašanje glede mešanega prahu. Recimo, da si pobrala prah od 1 rdeče vrtnice. Če je cvet velik, pa tudi drugače, če je na cvetu veliko prašnikov ta prah lahko zadostuje za več opraševanj in ne samo eno. Lahko dve, tri ali celo več. Jaz raje dam preveč kot premalo in ponavadi porabim za 2 oprašitvi, seveda ga kar nekaj pade na tla. Sicer delam za vsako križanje v glavnem samo 1 šipek in potem že menjam starše. Če bo ratal pač bo, če ne pa nič. Če malo razmislimo je lahko v enem velikem šipku lahko 5 tudi do 10 semen in če klijeta 2 imaš že 2 vrtnice in če seštejemo križanja kmalu pride kar veliko sejancev.
Mešan prah dajo žlahtnitelji tudi v primeru, ko mama ne dela šipkov oz. zelo zelo redko. Potem dajo mešan prah in takrat ga raje naredi. Malo drugačen primer so rugoze, ki sicer delajo šipke a same ne marajo svojega prahu in baje so velikokrat oplojene z drugim prahom. Zato tudi iz OP šipkov rugoz zrastejo lahko tudi zelo različne vrtnice. To pomeni, da so bile po vsej verjetnosti oprašene z žuželkami.
Na mamo vrtnico lahko daš tudi mešan prah več sort vrtnic. Ona ne bo nič trpela, ni pa rečeno, da se bo oplodila z vsemi, odvisno od kompatibilnosti. Tu nastopi poznavanje ploidnosti, ki pa tudi ni potrebna. Jaz nisem še dobro seznanjena s tem. Nekateri žlahtnitelji si dosti belijo glavo in to dosti študirajo. Ampak vsi na koncu napišejo: Uf od tega te začne boleti glava. Tudi Ralph Moore naj se ne bi obremenjeval s tem kakšna je vrtnica (diploidna, triploidna, tetraploidna itd), ampak je križal vse, kar mu je pasalo. In če je bil on tako uspešen, potem ne vem, zakaj bi se mi v začetku ubadali s tem.
Lahko zapišem samo to kar vem:
1 komplet kromosomov = 7 kromosomov
-DIPLOIDNE: 1 komplet kromosomov mati, 1 komplet oče (= 14 kromosomov), bolj izbirčne za to kateri prah prejmejo.
Na splošno sem spadajo npr.: -rugoze, poliante, banksie, Species iz Azije (multiflora), muškatke, kitajske, wichuarana, čajevke,
-TRIPLOIDNE: 2 kompleta kromosomov mati, 1 komplet oče (= 21 kromosomov)
redko delajo šipke, a možna oprašitev s prašniki, velikokrat slabši prah ali celo sterilna vrtnica.
-nekaj Austinovih vrtnic, Iceberg, Bonica /kljub temu se Bonica
uporablja v žlahtnenju/,
-TETRAPLOIDNE: 2 kompleta kromosomov mati, 2 kompleta oče (=28 kromosomov)
-večina modernih vrtnic, vse hibridne čajevke, grandiflore, miniaturne, skoraj vse moderne floribunde, galke, foetida, skoraj vse Austinove vrtnice (razen Constance Spry = diploidna), albe, burbonke, moss, damaščanke,
-PENTAPLOIDNE: 4 kompleti kromosomov mati, 1 komplet oče (=35 kromosomov)
-HEKSAPLOIDNE: 4 kompleti kromosomov mama, 2 kompleta oče (= 42 kromosomov)
-nekatere albe, Scarlett Moss
Obstajajo tabele z plodnostjo, ki jih bom predstavila kdaj drugič.
Torej če bi ti dala prah od 5 različnih sort na eno vrtnico, ga daš zelo malo od vsake. Vrtnica pa si bo sama izbrala kompatibilne (če jih bo več) partnerje.
Ne uporabljajte recimo Sally Holmes kot mater. Dela šipke, a noter so prazni. Pa Mme. Hardy ne more biti mati, pa Ruskin ne, pa Jacques Cartier menda tudi ne, pa Crocus Rose skoraj nima prašnikov. In kljub temu se zna zgoditi pri takih vrtnicah 1 šipek. Zato pustite vrtnice na koncu sezone neobrezane in tiste, ki ponavadi ne delajo šipke dobro preglejte. Večkrat se je že zgodilo, da so iz takega šipka dobili nove vrtnice, ki so bile spet zelo plodne po obeh straneh. Za danes dovolj.
Če na še na kaj nisem odgovorila napiši. |
Mateja SG je napisal/a: | Poezija, eno vprašanje - kam spadajo enostavne Warnerjeve sorte - koliko-ploidne so?
Super da si napisala praktično z imeni, katere vrtnice so izjeme pri takšnem razmnoževanju, katere so tiste ki pač niso plodne. Če veš še katere preverjene izjeme prosim napiši jih, da se kdo (jaz zaenkrat še ne ) od nas ne bi preveč mučil brez rezultatov.
P.S. Bolj ko berem tvoje prispevke o takšnem razmnoževaju vrtnic ,
bolj dobivam asociacijo na človeško razmnoževanje.
lp Mateja |
Poezija je napisal/a: | Matega SG, pojma nimam kako le bi to lahko vedela. Verjetno so različne. Poglej pod splošno pod vrste zgoraj, kaj sem napisala.
Ploidnost ne pomeni, da jih ne smeš med sabo križati. Seveda jih lahko. Kolikor razumem, so samo tiste z neparnim številom kromosomov problematične. Ampak veliko amaterskih pa tudi drugih žlahtniteljev ignorira te stvari. Saj nikoli ne veš, mogoče pa jih bo pašal tak prah, kot ga damo gor.
Dala bom povezave do teh strani. Ampak jaz se ne bi v začetku obremenjevala s tem. Kajti če bi hotela to dobro naštudirati, potem bi morala pustiti vse drugo, to pa ne gre. Mislila sem praktično vprašati Rogina kaj o tem, a pripravljena sem na kratek odgovor.
Nisem še zrela, da razlagam o tem. Kvečjemu vam lahko ponudim katere veljajo za sterilne. Recimo Ruskin ki jo imam. Oplodila sem šipek, da vidim in res se je posušil. Je pa to primer, če ga oplodi kaka čebela z kakšnim prahom, ki bi mu zelo ležal zna nastati šipek. Sicer je to zelo redko a vendar. Zato je dobro opazovati take grme na koncu, preden jih porežemo, če so naredile kak tak šipek, ker je edinstven. Tak primer je tudi Rose Hulthemie Persice, ki je veljala za sterilno. Potem pa so nekega dne našli na njej šipek, ki je bil plod naravne oprašitve. Iz tega je nastal sejanec Hulthemosa hardii. Drugo je napisano v temi R. Hulthemia.
DIPLOIDNE:
https://spreadsheets.google.com/pub?key=pe0II4pIBrfFuw3SvNpJsdA
Agliana
Alba Meidiland
Albéric Barbier
Albertan
Adélaide d’Orléans
Alister Stella Gray
Amadis
Ames 6
Anemone
Anna Olivier
Archiduc Joseph
Aschersoniana
Athabasca *
Aurore
Baby Betsy McCall
Baby Faraux
Ballerina
Bayse's Purple
Belle Poitevine
Blush Boursault
Blush Noisette
Britannia
Burgundian Rose
Cantabrigiensis
Capitaine Millet
Carla
Carlsham
Cathrine Mermet
Celine Forestier
Chevy Chase
China Doll
Constance Spry
Coopers Burmese
Coral Cluster
Cornelia
Crimson Rambler
Crimson Shower
De Candolle
Desprez ŕ Fleur Jaune
Dorothy Howarth
Duchesse d'Auerstadt
Eblouissant
Ellen Poulsen
Eugenie Lamesch
Excelsa
Fortunes Double Yellow
Fortuniana
Francine Austin
Frau Dagmar Hastrup
General Schablikine
George Elger
Gloire des Polyantha
Gosh
Guirlande d'Amour
Iwara
Jessie Clark
Jet Spray
Katharina Zeimet
Kathleen
La Follette
Lady Roberts
Le Vesuve
Lealand Jewel
Lillian Gibson
Lorraine Lee
Louise Walter
Madame Etienne
Madame Martignier
Marechal Niel
Maria Leonard
Marie van Houtte
Marjorie Fair
Martin Frobisher
Mary L Evans
Mermaid
Mevrouw Nathlie Nypels
Micrugosa
Mignonette
Miss Jekyll
Miss Lowe's variety
Mlle Cecil Brunner
Mlle Franziska Kruger
Mme Antoine Mari
Mme Falcot *
Mme Georges Bruant
Mme Laurette Messimy
Mme Norbert Levavasseur
Mme Sancy de Parabčre
Mme. Schultz
Moonlight
Morletii
Mrs Dudley Fulton
Mutablis
Nastarana
Nemesis
Oakington Ruby
Old Blush
Orleans Rose
Paquerette
Paul Ploton
Paulii
Peggy Joan Reynolds
Perle d Or
Phyllis Bide
Pink Nymph
Pink Winks
Pompom de Paris Cl.
Porcelaine de Chine
Princess Marie
Proteiformis
Purple Bengal
Red Can Can *
Reine Chabeau
Reve d'or *
Rival de Paestum
Rosemary Viaud
Roseraie de l'Hay
Robin Hood
Ruga
Sara Van Fleet
Seven Sisters
Shneezwerg
Slater's Crimson China
Souv. de Mlle. Juliet de Bricard
Souvenir de Pierre Notting
Sunshine
The Bride
The Fairy
Tigris
Trier
Turner's Crimson Rambler
Warleyensis
Waskasoo
White Pet
William Allen Richardson
Yesterday
Yvonne Rabier
Diploid Minis
Anny
Baby Betsy McCall
Baby Bunting?
Baby Cécile Brunner
Baby Garnette?
Blushing Jewel
Bo-Peep
Centennial Miss
China Doll
Cinderella
Diamond Jewel
Fairy Princess
Gourmet Popcorn
Happy
Humoreske
Lillan?
Little Princess?
Magic Wand
Maid Marion (Red Imp)
Menut
Midget?
Miss Muffet
Mrs. Frank Serpa
My Baby
Oakington Ruby
Patty Lou
Pearl Dawn
Perla de Montserrat
Pinafore
Pink Winks
Pink Joy
Popcorn
Prince Charming?
Red Can Can
Red Elf
Red Riding Hood ?
Rouletii
Rosada
Rosy Jewel
Ruby Jewel
Si
Sleepy Time
Snow White
Stacey Sue
Temple Bells
Thumbelina
Tom Thumb
Tweetie
Wayside Garnet
White Rain
Willie Winkie
Very Busy
Diploid Species
R. amblyotis
R. andreae
R. anemoneflora
R. arvensis
R. banksiae
R. banksiae banksiae
R. banksiae lutea
R. banksiae lutescens
R. banksiae normalis
R. banksiopsis
R. beggeriana
R. blanda carpohispida
R. bracteata
R. californica plena
R. cerasocarpa
R. clinophylla
R. corymbulosa
R. crocacantha
R. cymosa
R. davurica
R. ecae
R. elegantula
R. filipes
R. foliolosa
R. foliolosa alba
R. gentiliana
R. gigantea
R. giraldii
R. gymnocarpa
R. helenae
R. henryi
R. hugonis
R. koreana
R. laevigata
R. leschenaultii
R. longicuspis
R. luciae
R. marretii
R. maximowicziana
R. maximowicziana jackii
R. maximowicziana pilosa
R. minutifolia
R. moschata
R. moschata abyssinica
R. moschata nepalensis
R. moschata plena
R. mulliganii
R. multiflora carnea
R. multiflora cathayensis
R. multiflora watsoniana
R. nanothamnus
R. nitida
R. palustris inermis
R. persetosa
R. phoenicia
R. prattii
R. primula
R. roxburghii
R. roxburghii hirtula
R. roxburghii normalis
R. rubus
R. rugosa
R. rugosa alba
R. rugosa kamtchatica
R. rugosa plena
R. rugosa rosea
R. rugosa rubra
R. rugosa rugosa
R. salictorum
R. sericea
R. sericea omeiensis
R. sericea polyphylla
R. sericea pteracantha
R. sertata
R. setigera
R. setigera serena
R. setigera tomentosa
R. sinowilsonii
R. soulieana
R. stellata
R. stellata mirifica
R. webbiana
R. wichuraiana
R. willmottiae
R. woodsii
R. woodsii fendleri
R. woodsii hispida
R. woodsii ultramontana
R. X jacksonii
R. X kochiana
R. X pteragonis
R. xanthina
R. xanthina spontanea
TRIPLOIDNE:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pe0II4pIBrfG9kyOomxnTYA
http://www.bulbnrose.org/Roses/breeding/Rowley/Rowley_Triploids.html
TETRAPLOIDNE:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pe0II4pIBrfFlFkJ52Ya-BA
PENTA/HEXA/OCTOPLOIDNE:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pe0II4pIBrfGDBRsefcucVg
STERILNOST:
http://www.bulbnrose.org/Roses/breeding/Nicolas_sterility.html
Za Mme Hardy ki vas verjetno zanima piše da lahko naredi šipek in seme, a seme ne kali. Ampak jaz pravim nikoli se ne ve, da lahko pride tudi do izjeme sicer strašno redke v takih primerih. Verjetno igra tu vlogo tudi opraševalec s pravim prahom in ugodna klima.
Če vaše vrnice ni na seznamu poizkusite vtipkati ime vrtnice in poleg besedo ploidy. Mogoče kaj dobite.[/u] |
metuljc je napisal/a: | Poezija je napisal/a: | Lahko zapišem samo to kar vem:
1 par kromosomov = 7 kromosomov
-DIPLOIDNE: 1 par kromosomov mati, 1 par oče (= 14 kromosomov), bolj izbirčne za to kateri prah prejmejo.
Na splošno sem spadajo npr.: -rugoze, poliante, banksie, Species iz Azije (multiflora), muškatke, kitajske, wichuarana, čajevke,
...........................itd
|
Če dovoliš, bi tale del zapisa malo popravila. Namesto besede "par" bi morala povsod uporabiti besedo "komplet" ali "garnitura". Ker, če razmisliš, od enega para očetovih in enega para maminih kormosomov imaš le 4 kromosome, ne 14 (in tako naprej).
Če torej popraviš začetni del: 1 par kromosomov =7 kromosomov v 1 komplet kromosomov = 7 kromosomov, pa potem vse, kar iz tega sledi, bo OK.
1 komplet = haploidno število, označeno z n, 2 kompleta sta diploidno = 2n...
Upam, da ne zameriš. |
Poezija je napisal/a: | Metuljc, ja saj mi je sedaj jasno, da je komplet, tudi pisalo je tako v originalu in kdo ve, zakaj sem zapisala par. Hvala za opozorilo, nisem zamerljiva.
Melona, čakala sem da poročaš, kako se je izšlo. Seveda si nam morala poročati o prvih poizkusih, kako da ne, saj imamo temo žlahtnenje in to da v njej govorimo o svojih poizkusih je najlepše. Vprašaj sosedo, če rumena ponavlja. Če ponavlja, potem bodo sejanci v glavnem ponavljali, spet pa odvisno od staršev tvoje vrtnice. Več ko ima po liniji nazaj neponovljive starše potem so tudi nekateri sejanci enkratcvetoči.
Kapico pustiš gor 2 -4 dni. Dovolj bi bilo že 2 dni a je sedaj taka vročina, da je bolje da je gor. Jaz jo pustim gor dokler je ne odpihne dol že drugi dan, ali naslednji Pekarski papir je res najboljši tudi v primeru dežja.
Iz vzpenjave in grmovnice lahko nastane karkoli:
-vzpenjava, grmovnica, mini ... Sedaj ne veš kako se vrtnica imenuje zato ne moreš poiskat starše. Ko boš imela imenske vrtnice pa poglej na HMF očeta in matere katere prednike ima. V glavnem je to napisano spodaj pod opisom. Linije še za nazaj pa lahko dobiš le če si Premium član, ampak tudi starši so dovolj.
Primer moje The Fairy (polyantha -grmaste rasti)
Mama The Fairy= Paul Crampel (nizka grmičasta polyanta) × Oče= Lady Gay (hybrid wichurana, Walsh, 1905, rambler)
Vrste mojih sejancev:
-eden z enostavnim bledo roza cvetom, ki je predstavljen v sliki in bo izgleda grmaste rasti
-dva nakazujeta rast plezalke
-eden je miniaturen 5 cm, z malim bolj polnim cvetom temnejše magenta barve, mini ozek grmiček
-dve prekelci za populit že zdavnaj manj kot 10 cm veliki ki nakazujeta rast plezalke
Sedaj vidiš, da nastajajo velike razlike, tako da ne moreš vedeti, kaj pride ven. Lahko ti bom samo povedala, kaj mislim po kakih 2 mesecih, ko bo sejanček ven. Gotovo pa bo kaka plezalka in grmičasta. |
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|