Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Citrus
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 38, 39, 40  Naslednja
 
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Sadje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 06 Avg 2018 01:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav, si lahko misliš, da sem že pomislil na to in tudi delam v tej smeri, a za ta primer je potrebno tudi kakšno leto počakat od ideje do realizacije in preverit razpoložljive možnosti, ker mislim, da vseeno nima smisla obsodit katerekoli rastline na smrt, samo zaradi popolnega neznanja ali eksperimentiranja, ki je plod tega. Sploh, če govorimo o citrusih v celinski sloveniji, ker je to z vidika vrst citrusov, glede na klimatske pogoje v mnogih primerih hoja po rezilu noža, za druge pa je izvedljivo a težko brez ustrezne predpriprave. No vsaj moj pristop je tak. Ja razlika v temperaturi (-7 ali pa -20 pri nas) tudi zagotovo ni zanemarljiva in še nekaj, zelo pomembno je tudi koliko časa traja tako nizka temperatura, v igri je včasih razlika nekaj ur izpostavljenosti, ki lahko pomeni razliko med odpadanjem listov ali pomrznitvijo pretežnega dela vej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 03 Sep 2018 19:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav, nadaljujem mesečno rubriko o citrusih. Informacije, ki so omenjene v tem tekstu sem delil tudi preko preteklih nasvetov v odgovorih na vprašanja v tej temi. Tokrat nekaj informacij o listih citrusov.

Razpored listov (filotaksija) je spiralast. Ob pecljih listov se lahko pojavljajo trni, ki so posebej izraziti na mladih poganjkih. Listi večine citrusov so v splošnem sestavljeni enostavni listi, kjer pretežni del lista predstavlja terminalna listna ploskev ali terminalni listič sestavljenega lista. List Trilistega citronovca Poncirusa trifoliate je zgodnejša ali vmesna filogenetska faza razvoja lista, kjer je izvorna oblika sestavljenega lista lažje opazna. Anatomske karakteristike, ki kažejo na sestavljen tip lista pri citrusih so lažje opazne pri nekaterih izvorno sorodnih vrstah rastlin, kot so Citropsisi. Listi večine ostalih vrst citrusov, ki jih poznamo danes, kažejo vmesno razvojno fazo, kjer je pri nekaterih še opazna razširitev v listu podobno obliko na listnem peclju, dober primer je Kafirska limeta Citrus hystrix, kjer je členjena listna ploskev izrazita z izrazito listno petiolo, pri nekaterih vrstah, kot je primer citrone Citrus medica ali limone Citrus × limon, pa je edini znak deljenosti lista členek na mestu, kjer je glavna listna ploskev pritrjena na listno petiolo.
Listne petiole večine vrst citrusov so razširjene in bolj izrazite pri mladih listih.
Stomate se pri citrusih pretežno nahajajo na spodnji strani listov (400-700 na mm²). Listi so sposobni opravljati metabolne procese v smislu fotosinteze šele, ko so polno razviti, maksimalno stopnjo aktivnosti fotosinteze pa dosežejo v 3. oziroma 4. mesecu. Življenska doba listov lahko presega tudi 2 leti. Za formacijo plodov po pomladanskem ciklu cvetenja so z vidika zagotavljanja hranil nujni polno razviti listi in ne mladi listi na novih poganjkih, ki do točke polne razvitosti listnega tkiva zaradi nezmožnosti aktivnega fotosintetizirnja ne pripomorejo k formaciji plodov v smislu produkcije hranil.
Listi, ki se nahajajo na polno izpostavljeni legi na soncu in listi, ki se nahajajo v senčenem delu krošnje se razlikujejo v strukturi, sestavi tkiva in fizični aktivnosti. V primeru zamenjave okolja so se sposobni tudi polno razviti listi fizično in strukturno prilagoditi na nove razmere.
Največja intenzivnost odpadanja listov, kot posledica naravnega osipanja se pojavlja v času spomladanskega cikla rasti in jeseni. Za ti fazi je značilno, da odpadejo tako mnogi izrtošeni listi kot tudi majhni, nerazviti listi. V primeru naravnega osipa se list od drevesa loči na stiku petiole z vejo ali deblom, medtem ko se v primeru stresno pogojenega osipa list loči od rastline na mestu, kjer je listna ploskev pritrjena na petiolo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 19 Sep 2018 20:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odpadanje plodov,... nekaj besed na to temo:

Pri Citrusih se v splošnem pojavljajo štiri faze odpadanja reproduktivnih delov rastline in plodov. Razlogi za odpadanje so vezani na vrsto in kultivarje, okolje in skrb za rastlino pa tudi na fiziološke dejavnike in različna bolezenska stanja ter škodljivce. Ker na odpadanje plodov in cvetov vpliva veliko dejavnikov, je določitev konkretnega dejavnika in načina ukrepanja zelo kompleksna in zelo otežena, če ne poznamo razmer v katerih je bila rastlina preko celotne sezone pred cvetenjem. V splošnem pa lahko rečemo, da so razlogi za odpadanje lahko posledica okoljskih ali hormonskih dejavnikov ter pomanjkanja hranil.
Prva faza predstavlja odpadanje cvetov in cvetnih popkov, ta faza se ponavadi pojavi 20-30 dni po cvetenju.Druga faza se običajno odvija nekaj tednov po prvi fazi. Značilno za drugo fazo je odpadanje plodnic, običajno se po drugi fazi uspešno razvija manj kot 5% plodičev iz vseh na začetku nastavljenih cvetov. Za prvi dve fazi je značilno, da se cvetni popki, cvetovi ali plodnice skupaj s cvetno čašo ločijo od rastline na mestu kjer je cvetni pecelj pritrjen na poganjek ali deblo (AZ A). Razlogi za pojav prvih dveh faz so lahko: neoplojenost cvetov, stres zaradi prekomernega ali pomanjkljivega zalivanja, temperaturni stres, pomanjkanje dušika in ostalih hranil ali prekomerno dognojevanje in hormonska neravnovesja v plodovih ter bolezenska stanja in škodljivci ali izpostavljenost prenizki temperaturi. Mladi plodiči in cvetovi pri izpostavljenosti temperaturi -2°C odpadejo.
Vzrok za odpadanje je v največji meri običajno naravno redčenje, kadar rastlina razvije več zasnov za plodove, kot bi jih lahko preskrbela do zrelosti. Značilno za ta pojav je, da večinoma odpadajo plodiči in cvetovi, ki imajo razmeroma majhno in slabše razvito plodnico - lat. ovarij. Kadar cvetovi niso oplojeni in ne pride do partenokarpične aktvacije razvoja plodov se iz njih razvijejo plodiči, ki pa v zgodnji fazi porumenijo in odpadejo z rastline.
Tretja faza je junijsko odpadanje plodov »june drop«. Značilno za to fazo je odpadanje plodov v velikosti graha, običajen odstotek pa predstavlja okrog 10% od vseh nastavljenih plodov. Pojavi se okvirno 50-60 dni po cvetenju in lahko traja do zadnje četrte faze. Glavni vzrok za junijsko odpadanje je pomanjkanje zadostne količine ogljikovih hidratov za preskrbo preštevilnih plodičev. Četrta faza predstavlja odpadanje pred tehnološko zrelostjo plodov ali med prezimovanjem. Ta oblika odpadanja je v veliki meri vezana na posamezne kultivarje in predstavlja težavo za obiranje plodov v intenzivnih nasadih, kjer je ključno sočasno dozorevanje plodov. Kadar citruse prezimujemo v zaprtih prostorih, pa je to odpadanje lahko posledica zalivanja s hladno vodo, gnojenja, ki ga v zimskih mesecih ne smemo opravljati, lahko pa tudi citrusovega edema ali zimskega odpadanja listov (WLD)
Določene dejavnike, ki vplivajo na odpadanje plodov lahko torej preprečimo predvsem z ustreznim režimom dognojevanja rastline v fazi cvetenja in formiranja plodov, da omogočimo zadostno količino dušika in mikro ter makroelementov, ki jih drevo potrebuje za proces cvetenja in tvorjenja plodov. Prilagoditi moramo tudi zalivanje, da ne pride do stresa zaradi pomanjkanja vode ali do izpiranja hranil iz zemlje v primeru prekomernega zalivanja. Odpadanje lahko posredno povzročijo tudi škodljivci kot so pršice, kaparji, uši in ščitkarji, zato je potrebno rastlino pregledovati in v primerih napadov ustrezno ukrepati s škropljenjem namenskih sredstev. Odpadanje pa lahko povzroči tudi nepravilno obrezovanje saj s tem zmanjšamo količino razpoložljivih OH za razvoj plodov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 10:30
Prispevkov: 19309
Kraj: Medvode-okolica 420 m nv

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 06:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dafo, za vse, kar pišeš v tejle temi palec gor poklon .

Izredno dobrodošlo, saj imamo, vsaj celinci, po večini samo po eno rastlino, ki jo premeščamo noter in ven, glede na letni čas in smo bolj ko ne izgubljeni, kadar se ne obnaša po naših pričakovanjih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 09:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Muha hvala za komentar. Upam, da se iz napisanega razbere tudi to, kako " zakomplicirane" lahko postanejo zahteve za skrb, kadar imamo opravka z rastlinami, ki niso domače v našem okolju, citrusi so primer rastlin, ki so pri nas kot vlončena različica najpogostejša drevesna vrsta v domovih. Kadar na parkiriščih sejmov in trgovinskih centrov vidim polne prtljažnike vlončenih dreves citrusov, polnih plodov, se mi ponavadi porodijo vprašanja, kaj se z vsemi temi rastlinami zgodi v naslednjih tednih, koliko jih konča življenje na okenski polici nad radiatorjem po nekaj tednih od nakupa, ko rastlina začne hirati zaradi neustreznih razmer to maltretiranje pa vedno pripelje do istega končnega rezultata. Še posebej, ker se prodaja ("akcijska") teh rastlin začne jeseni in konča spomladi, ravno takrat, ko so za obstoj rastline nujne primerne razmere za prezimovanje.
Zaradi kombinacije priljubljenosti in zahtev za skrb so citrusi med vsemi drevesnimi vrstami najpogostejši talci nepremišljenega nakupovanja "z očmi".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stara postaja



Pridružen/-a: 04.06. 2013, 07:33
Prispevkov: 1170
Kraj: blizu Ptuja

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 12:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dafo, kakšni so optimalni pogoji za prezimovanje v hiši? Poskusila sem že vse, pa bolj ali manj neuspešno.
Oprosti, če si o tem že pisal...lp
_________________
zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 14:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljena stara postaja, zaradi obsega vseh dejavnikov, ki vplivajo na uspešno prezimovanje, ti vseh informacij (zalivanje, priprava substrata,...) na kratko ne morem in ne bom napisal, lahko pa v splošnem napišem, kakšno je primerno okolje za prezimovanje.
Pri upoštevanju dejstva, da nimamo namena rastline preko zime dodatno osvetljevati ali dogrevati koreninske grude je najprimerneje, če je rastlina na temperaturi približno 15°C (kar je tik nad spodnjim temperaturnim pragom aktivnosti korenin) in na svetlem a nikakor ne direktno osvetljenem mestu. Druga možnost pri upoštevanju enakih dejstev (da nimamo namena rastline preko zime dodatno osvetljevati,...) je, da je rastlina na temperaturi okrog 10°C in na temnem prostoru, v tem primeru je rastlina praktično v popolni hibernaciji, kar je nujno upoštevati predvsem, ko tako rastlino zalijemo. Nekaj pozornosti je dobro nameniti tudi vlažnosti zraka, spodnja meja je 45%, na ta način preprečimo morebitno odpadanje listov kot posledica dehidracije zaradi neaktivnosti korenin v hladnih mesecih, hkrati pa vlažno okolje tudi ne ustreza nekaterim škodljivcem, kot so volnate uši in rdeče pršice in je zato manj možnosti za njihov pojav. Poleg tega pa veljajo tudi "splošna" pravila, denimo da prostor ni stalno prepišen a ga moramo kljub temu občasno prezračiti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andrej Banko



Pridružen/-a: 31.05. 2015, 08:51
Prispevkov: 5227
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 14:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dve vprašanji:

- naj še dodam kaj gnojila za citruse, oziroma kdaj je treba prenehati z dognojevanjem ?

- glede na prejšnji zapis je torej pozimi priporočjivo, da limono/citrus občasno popršimo z vodo po listih ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 14:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Andrej, tako je, pršimo z vodo. Če je rastlina na temnem in na 10°C, potem to igra manjšo vlogo kot če jo imamo na svetlem in toplejšem mestu, v tem primeru je bolje, če je vlažnost zraka v okolici rastline tudi višja (60-70%). Zadnje dodajanje gnojila opravimo najkasneje v začetku septembra, kasneje se posvetimo postopni pripravi rastline na zimski počitek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stara postaja



Pridružen/-a: 04.06. 2013, 07:33
Prispevkov: 1170
Kraj: blizu Ptuja

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 20:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Bega me, kaj bo z malimi limonicami, če
je ne bom zalivala. Prejšnjo zimo so mi vse odpadle, zalivala sem toliko, da ni bilo listje uvelo, temp. je bila 15-18 stopinj, ob oknu ob zaprtem radiatorju.
Leto pred tem sem poskusila pri 10 st., skoraj brez zalivanja, ob oknu ob pičli svetlobi. Odvrgla je tudi listje.
_________________
zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 20 Sep 2018 20:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot sem napisal, glede razmer, veljajo okvirna priporočila. Izredno pomembno vlogo ima primeren substrat, ta določa, ali je območje korenin prepojeno z vlago, ali se korenine lahko med posameznimi zalivanji vsaj delno osušijo (da niso celotno obdobje v vlažni zemlji). Če grem tako naprej, ima zelo pomembno vlogo tudi postopno prilagajanje na razmere za prezimovanje, če rastlino prilagajamo počasi na spremenjene razmere se listno tkivo lahko prilagodi na drugačne razmere (kar sem napisal pri tekstu o listih), če postopnega prilagajanja ni potem rastlini listi predstavljajo oviro pri spopadanju z novimi razmerami, ker v tem primeru listi ne pripomorejo k boljši rasti, so pa deli rastline skozi katere hlapi voda in ob predpostavki, da je korenine ne zagotavljajo (ker mirujejo) to na daljši rok pomeni, da bo rastlina pravzaprav dehidrirala, rastlina se temu zoperstavi tako, da odvrže liste. Še zdaleč pa ni to edini mehanizem, ki pripelje do odpadanja listov, je zgolj razlaga kako pride do sindroma zimskega odpadanja listov (WLD), obraten temu sindromu je citrusov edem, ki se pojavi, kadar so aktivne korenine (kadar je rastlina naprimer nad radiatorjem) listi pa ne ali pa ne dovolj, ker se ob okenskih steklih zadržuje hladnejši zrak, itn,...

Nazadnje urejal/a dafo 21 Sep 2018 08:22; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 21 Sep 2018 00:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Stara postaja, če lahko vprašam, koliko pa je plodov na drevesu in kako veliko je drevo, pa tudi kako velike so te "male limonce"?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stara postaja



Pridružen/-a: 04.06. 2013, 07:33
Prispevkov: 1170
Kraj: blizu Ptuja

PrispevekObjavljeno: 21 Sep 2018 09:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naštela sem pribl. 25 limon, od velikosti fižola do manjšega jajca.
Drevesce je visoko pribl. 1,7o m, obrezovanje mi dela težave. Izrezujem predvsem suhe vejice, ko želim oblikovati, pa ima ravno na koncih vej največ cvetov, potem pa se mi smili Embarassed . Posajena je v kupljen substrat za citruse, spomladi sem pognojila s kompleksnim gnojilom, čez leto je na terasi. Letos sem morala občasno odstraniti odvečno vodo (padavine), ampak je videti v dobri kondiciji. Prvi plodovi, ki so bili že gor, ko sem jo dala ven, so odpadli. Cvetela je namreč že pozimi in se tudi oplodila (ne vem kako, nisem nič pomagala). Zdaj me skrbi, če jo dam v temo na mirovanje, bodo limone zakrnele in odpadle.
Drugo drevesce je obilno cvetelo pozimi, pa vse odvrglo ob preselitvi na prosto, zdaj pa samo zeleni, nič cvetja in plodov. Kaj misliš, poskusim to prezimiti v temnem in hladnejšem prostoru, ono s sadeži pa v toplejšem in svetlem ob zmernem zalivanju? Ali pa se bomo poslovili, ker že težko obvladam težke lonce za nič...
Hvala za potrpljenje Embarassed in lp, Marija
_________________
zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dafo



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 11:49
Prispevkov: 315
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 21 Sep 2018 12:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo, svetoval bi ti, da vse plodove, ki so podpovprečno veliki odstraniš. Obrezuje se samo odmrle vejice, občasno se lahko izreže tudi bohotivke, koncev vej pa se ne obrezuje, če si nekdo želi, da bo limona rastla v kroglasti obliki, potem mora sprejeti tudi dejstvo, da je ne bo gojil zaradi plodov, ker teh ne bo. Glede vode svetujem, da v podstavek nasuješ pesek do vrha, tako rastlina ni nikoli v vodi, hkrati pa lahko vlaga hlapi iz podstavka, kar rastlini ustreza. Kar si napisala glede cvetenja pozimi, se ne sklada s tem, kar si napisala glede temperature na kateri si prezimovala rastlino, če rastlina miruje ne more hkrati cveteti in ni dober znak, če se rastlina loti cveteti pozimi, potem razmere niso optimalne. Plodovi se pri večini citrusov lahko razvijejo iz neoplojenih cvetov, zato ni čudno, če se pojavijo tudi plodovi kadar rastlina cveti v zaprtem prostoru. Plodovi ne bodo zakrneli in odpadli, če bo rastlina ustrezno prezimovala. Svetujem, da obe rastlini prezimuješ na zmerno nizki temperaturi (15°C) in ne v popolni temi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stara postaja



Pridružen/-a: 04.06. 2013, 07:33
Prispevkov: 1170
Kraj: blizu Ptuja

PrispevekObjavljeno: 21 Sep 2018 12:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, napisala sem, da je prezimila pri 15-18 st. na svetlem, torej ni mirovala (in je cvetela).
Hvala za vse koristne nasvete, posebno me veseli, da me še pamet ni čisto zapustila in ni nič narobe, da sem rezala le suh les. Oblikovati sem jo želela le zaradi lažjega prenašanja skozi vrata, pa sem to idejo opustila prav zaradi nastavkov na koncih vej.
_________________
zeleno, ki te ljubim zeleno (posebno divjo mirto)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Sadje
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 38, 39, 40  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 38, 39, 40  Naslednja
Stran 30 od 40

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.