Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Agrostemin - učinek na vrtnice

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2013 12:59    Naslov sporočila: Agrostemin - učinek na vrtnice Odgovori s citatom

Citiram:
1vrtnica:
Nekatere moje vrtnice napredujejo precej počasneje ko ostale. Ne vem, kaj je razlog za to, saj ni bilo pri sajenju oz. v zemlji nič drugače, kot pri vseh ostalih, vsaj jaz tega ne vem. V Kaliji so mi svetovali Agrostemin za splošno izboljšanje odpornosti rastlin. Ima že kdo kaj izkušenj kako to vpliva na vrtnice?


Citiram:
mateja:
jaz jih vsake tolko (pred cvetenjem in po prvem cvetenju ) zalijem z agrosteminom in se jim utrga v rasti dobesedno. tudi vse nove sadike ko posadim jih zalijem z agrosteminom in moram povedat da sem z njegovim učinkom zelo zadovoljna


Citiram:
1vrtnica:
Hvala, mateja, dobijo tudi moje danes svojo dozo!


Kakšne so bile potem izkušnje?
Brala sem, da foliarno gnojenje z algami dela dobesedno čudeže tako da same liste kot tudi na cvetove, ki postanejo veliko bolj intenzivno obarvani.

Citiram:
1vrtnica:
Mojim se sicer ni ravno 'utrgalo', kot je napisala mateja, si je pa Village Maid potem nekje poleti opomogla in začela rasti. Ostalih vrtnic, ki so bile sajene sočasno z njo, sicer ni dosegla, ampak mislim, da bo letos ok.

Agrostemin se je izkazal na Mme. Ernest Calvat kot odlična zadeva proti črni pegavosti. Po samo enem škropljenju si je vrtnica opomogla. Pri drugih vrtnicah rezultat ni bil tako efekten.

Letos sem se odločila, da bom dosledno škropila z njim na 14 dni od začetka maja naprej, torej še preden se na rastlinah razvije karkoli. Najbolj učinkovit naj bi bil ravno preventivno. Bomo videli..



Citiram:
DSGZ:
Z Agrosteminom nekega "wow" efekta ni bilo. Ker sem se ubadal tako s pepelnato plesnijo kot tudi pegavostjo, seveda ni izključeno, da je Agrostemin kaj pripomogel, da so jo vrtnice odnesle brez nekih hudih posledic. Res da sem ga uporabil le dvakrat v mesečnem razmaku.

Lani mi je v košarico padel tudi Cvetalov Algin, ki pa ga nisem potem nikjer uporabil. Mogoče letos probam.


Kakšno dozo pa sta uporabila?
No, jaz bom vsekakor poskusila, itak moram vsaj 1x s klasiko škropiti proti pegavosti in pepelovki in ušem tako da bom dala zraven še Agrostemin, če se mi bo le dalo bom poskusila še kdaj.

Algin je odličen na zelenjavi, sem ga preizkusila lani in sem bila nad rezultati navdušena, učinek je veliko bolj opazen kot pri Vrtu ali Agrosteminu.

Citiram:
mateja:
ojla se javljam po dolgem času meni so vrtnice po agrosteminu full razrasle pa tudi vse bujno cvetele in pocvitale tako da mi ni žal da sem ga uporabla. sem se pa tudi jaz letos ubadala z črno pegavostjo in pepelasto plesnijo pa tudi ušk se nam ni manjkalo.
dozo sem prebrala na embalaži sem jih pa špricala v razmaku 14 dni in to ene 3x. pa tudi pred cvetenjem sem jih zalila z njim


Citiram:
1vrtnica:
Sem se pogovarjala z znanko, ki mi je zaupala sistem njene mame. Ni sicer vedela, katero zaščito je uporabljala, ve le 'da nekaj naravnega'. Rekla je, da je vedno škropila že zelo zgodaj in dosledno vsakih 14 dni do konca poletja. Vrtnice so bile baje za v revijo, brez bolezni in popolnoma olistane še jeseni. To si želimo, a ne.. Wink

Zdajle, ko tole pišem, mi je kresnila ideja, da bi pravzaprav lahko skupaj sistematično poiskali naravno škropivo za naše ljubljenke. Lahko bi se dogovorili, kdo bi škropil/zalival s čim, na kakšne časovne razmake in potem morda skupaj spremljali rezultate. Na koncu sezone bi tako lahko ugotovili, kaj deluje in kaj ne. Kaj pravite, vas zanima?


Citiram:
bobolino:
1vrtnica, podpišem. Kolikor razumem Garden-jo, ona dodaja naravno k škropivom? Misliš, da bi bilo dovolj le naravno? Jaz sem vsekor za poskusit. Moje lani niso bile škropljene niti enkrat, razen s Kentaproxom proti ušem, pa so bile ok, ampak letos ne bi tvegala.

bi pa bila zelo vesela, če bi se družno opozarjale, kdaj škropiti, s čim je v tistem času primerno škropiti, ipd, pa tudi glede obrezovanja sem istega mnenja. Mogoče kaka sticky tema?


Citiram:
1vrtnica:
Jaz sem res vse bolj pristaš naravnega in ziher sem, da to gre, samo najti je treba. Če se zadeve lotiš solo, traja kar nekaj let, da stestiraš različna škropiva, če bi nas bilo več, pa to lahko izvedemo v eni sezoni...


Se bojim, da to ne bo možno, na rezultate vpliva namreč tudi samo podnebje kot tako pa tudi mikrolega, poleg tega pa tudi vreme kar pomeni da je že v lastnem vrtu razlika med enim letom in drugim.
Mogoče bi bilo bolj smiselno v lastnem vrtu narediti poskus in določene dele vrta tretirati na en, druge pa na drugi način pa se potem primerja.

Sama žal za škropljenje na vsakih 14 dni nimam časa tako da pri meni vse, kar je več kot 3x na sezono, dejansko odpade.

Je pa zagotovo res eno - stokrat več je vredna preventiva kot kurativa. Za bolezni je najbolj pomembno obdobje, ko vrtnica začenja poganjat brste. Ko so dolgi tam od 3 do 5 cm je potrebno preventivno pošpricat, potem pa še enkrat, ko je popolnoma olistana. Če to naredimo imamo navadno do jeseni, ko se itak pojavi plesen, mir.
Agrostemin pa je verjetno smiselno dodajati ravno v teh obeh fazah. Verjetno pa tudi po cvetenju.


Citiram:
1vrtnica:
Jaz bom pri sebi sigurno testirala agrostemin, tako kot sem napisala. Je pa težko, da bi en del tako, drugi del drugače, ker me zanima obnašanje vseh vrst vrtnic. Mogoče bi šlo pol/pol, samo moram potem dobro izbrati, ker imam zasajene tako mešano, da težko izberem del vrta, kjer bi bile zbrane vse različne. Da se ukvarjam z vsako sadiko posebej je pa tudi meni malo preveč.

Vseeno bi bila vesela, če bi se testa še s kakim drugim sredstvom lotil še kdo drug, pa čeprav v drugačni mikroklimi. Jaz vem zaenkrat za agrostemin, neemovo olje in cimet. Ve kdo še za kaj drugega?




No, jaz ga bom zagotovo preizkusila. Gnojila so postala tako obupno draga da foliarno gnojenje pomeni tudi znaten prihranek.
Ampak na moji plastenki so neke čudne koncentracije tako da me zanima kakšno ste uporabljali.


Citiram:
1vrtnica:
Trenutno ne najdem več embalaže ampak kolikor se spomnim tako, kot je bilo napisano. Če jo najdem, ti napišem.


Citiram:
bobolino:
kaj pa protigert lmw, kot organsko gnojilo, ali se lahko dodaja npr. bakrenim pripravkom?

glede na to, da so vrtnice sedaj v zasipnici, in jih bom predajala spomladi, ali potem takoj potrebujejo gnojenje? Po moji logiki ja, saj še ne bodo dosegle hlevskega gnoja? Mislim tudi, da začetku, dokler še niso olistane, foliarno gnojenje ni dovolj učinkovito, je potrebno potresti okoli njih?

koliko po presajanju jih pošpricam z bakrenim pripravkom, in zakaj je slednji tako pomemben?


glede špricanja sem res začetnik, obenem bi pa rada bolj naravno vse skupaj, pa se bojim, da mogoče ne bo dovolj?

mogoče bi se morali midve, Vrtnica, malo uskladiti in narediti bojni plan, glede na to, da sva zračne linije par km?


Citiram:
Poezija:
Jaz bom nadaljevala z neemom (cake prah kot gnojilo in neem olje pomešano z vodo za špricanje po rastlini pred brstenjem in kasneje).

Na nekaj mestih pa bom preizkušala naslednjo stvar, ki izgleda dobra.
To bom preizkusila na eni gredici v senci, ki zaradi premalo sonca ne uspeva najbolj, ter za tri vrtnice ob zidu, katere bi želela da zaživijo, saj jim rastline blizu očitno odvzemajo veliko tega (bršljan, ciprese ali divja trta).

http://www.mikronion.com/herbaland/2-herbagreen-basic

Torej tak bo moj poizkus, da bom te rastline tretirala samo z basic ali forte gnojilom.


Citiram:
1vrtnica:
No, super, smo že tri.

Bobolino, tvojega protigert ne poznam. Se bova pa res slišali in uskladili 'bojni plan'.

Jaz bom preizkusila še Ulmasud B, ki je tudi namenjen preventivi in bi naj delno ali celo popolnoma nadomestil tudi bakrove pripravke.

http://www.metrob.si/eko/ulmasud-b/


Citiram:
bobolino
sem se zatipkala, napisati sem hotela protifert lmw.

kdaj pa boš začela z ulmasudom? Mu boš primešala še kaj?


Bobolino, bakra ne smeš mešati z ničemer. Pa pazi na doze, če ima rastlina liste, je dovolj polovična. Z bakrom se vrtnice škropi preventivno proti glivičnim boleznim, predvsem črni pegavosti.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2013 13:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
1vrtnica:
Mešala verjetno ne bom, saj potem ne vem, kaj bo prijelo in kaj ne. Začela bom najkasneje takrat, ko bodo brsti začeli nabrekati. Če mi uspe in bo kaj topleje, bom morda že prej. Še pred tem moram vrtnice očistiti vseh starih listov, še vedno jih imam po steblih in po tleh.

DSGZ, med prispevki o tvojem rožniku si nekje zapisal, da si lani uporabil Ulmasud. Lahko malo natančneje zapišeš kako pogosto oz. kolikokrat, če se seveda še spomniš.


Citiram:
Irena:
Da se še malo jaz javim. Lani avgusta sem naredila podtaknjence po sistemu kozarec čez. Zaenkrat je še vse zeleno. Na jesen sem jih dobro pognojila in jim dodala kar nekaj biogena, ki nam ga je Vida pomagala pripravit v Rovtah.
Sem pa opazila, da jim pri meni najbolj paše cimetov pripravek.
Spomladi se lotim mravelj z apnom, sajami in pepelom po celi gredi. To naredim tudi na vrtu, ker so se mi lumpe eno leto preselile na vrt iz rožne gredice k malanzanom. Sem vsak dan stala na vrtu, jih zalivala in posipala po tleh že zgoraj omenjeno.
Isto naredim pri fižolu in okoli sadja. Mi pobere kar nekaj dni.
Lani sem dosegla največji uspeh s tem pri vrtnicah in breskvi. So bile lepe in zdrave. Ne vem zakaj ni pa vsako leto isto.
Vrtnice jaz še rada nahranim z mešanico jajčka, mleka in piko cimeta. Po tej mešanici jih pokropim še proti ušem z bio varianto. To obvezno naredim pred dežjem, kar na soncu to samo privablja mušice,...

Počasi se izobražujem iz vaših klepetanj, malo potegnem iz rokava moje mame in čez čas bom imela tudi kakšne bolj dragocene vrste. Sem se odločila, da najprej kvalitetno poskrbim za tisto, kar imam.


Citiram:
1vrtnica:
Zanimivo, irena, tole z jajčki in mlekom. Slišala sem že, da z jajci hranijo dature in so potem baje ogromne. Za vrtnice mi to še ni prišlo na uho.

Kakšne količine pa so pri tem potrebne za n.pr. eno rastlino? Če bi potrebovala za vsako rastlino svoje jajce, po možnosti še večkrat letno, bi bila pri meni potrebna kurja farma.



Citiram:
irena:
Recept za cimetov pripravek je nekje pri paradižnikih. Saje pa posipam okoli po tleh, ko še ni nič vzklilo - ker drugače lahko požgejo liste in isto cimet.

Jajčka in mleko ja, to moja mati in soseda stepeta in vlijeta v zemljo. Jaz pa eno jajce stepem na 1/2litra vode, dodam majhno žličko otroškega mila, tri kapljici cimeta in 1/2 litra mleka ter včasih dodam kar zraven od kalije še en zamašek proti škodljivcem, ki je bio. In vse to lepo zmiksam in pošpricam obilno. Da gre direkt v žilo Very Happy .
Breskev sem pa posula s cimetovim prahom dobesedno, ker se je že kodrala. Jo z balkona zalila z mlekom in jajcem in bila je tako lepa in bujna, da folk ni mogel verjet. S smolo pa sem zaribala rane od prej. To vse sem naredila samo enkrat. Okoli debla pa apno pa saje na pomlad in isto okoli vrtnic. V zemljo mečem tudi jajčne lupine, ker baje odgajanjeo voluharje. Posušene in zdrobljene seveda.
Z mlekom sem jo pa še cca enih dvakrat pošpricala naknadno.

Mogoče kar malo pretiravam. Bom na nekaj prostorih poskusila manj in bom potem lahko poročala o razliki.


Citiram:
DSGZ:
1vrtnica, v januarju sem lani prvo škropil z bakrenim pripravkom Kupro, potem pa 1x v marcu z Ulmasud B in potem še konec avgusta 2x Ulmasud B v razmaku enega tedna - v avgustu predvsem zato, da se mi pegavost, ki je napadla nekatere ne bi naglo širila vsepovsod.


Citiram:
1vrtnica:
Ta kombinacija torej ni bila dovolj, da bi pojav pegavosti v avgustu preprečila. To se redno dogaja tudi pri meni.

A je 2x škropljenje v avgustu pomagalo, da se pegavost ni širila naprej?

_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2013 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tema urejena, od tu začenjamo na novo. IV
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.