Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Lišaj in poškodovano deblo
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Bolezni in škodljivci sadja, ter njihovo zatiranje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ruby



Pridružen/-a: 11.09. 2014, 13:13
Prispevkov: 121
Kraj: Medno

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 16:27    Naslov sporočila: Lišaj in poškodovano deblo Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Tole sem našla danes na rdečem javorju. Izgleda kot lišaj. Malo sem brskala po spletu in svetujejo, da se z žičnato krtačo očisti. Bo s tem res odpravljen? Ali ima kdo izkušnje s tem?

Malo me skrbi, ker je očitno poškodovano tudi deblo. Kako sanirate debla ostalih dreves v takih primerih?

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forest727



Pridružen/-a: 26.03. 2014, 14:22
Prispevkov: 586

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 17:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tole je lisaj ja... Glede ciscenja s krtaco, ne vem ce je ravno pametno... Pa kolikor se spomnem predavanj iz biologije, lisaj ni parazit na drevesu. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
seba993



Pridružen/-a: 21.03. 2014, 14:09
Prispevkov: 862
Kraj: Spodnja Štajerska-Posavje-Bizeljsko

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če te pa že moti ga pa zdrgni z kako krtačo ki nebo poškodovala debla in rano zamaži z cepilno smolo.
Ja tudi jas se spomnim da ni parazit.
_________________
LP seba993
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ruby



Pridružen/-a: 11.09. 2014, 13:13
Prispevkov: 121
Kraj: Medno

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 17:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale članek sem prebrala: http://www.dnevnik.si/clanek/1042365435. Piše, da načeloma ne škodujejo, dajejo pa zatočišče glivičnim boleznim oz. oblikam, ki jih povzročajo. Zato bi se ga rajši znebila.

Ne vem pa, kako bi deblo zaščitila. Ne vem zakaj se je odluščilo lubje. Celega tega dela (kakšnih 10 cm) verjetno ne bi bilo dobro premazat s cepilno smolo. Kaj menite?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
metuljc



Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30
Prispevkov: 9243
Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 19:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[b]Lišaj je, ja, najbrž en rumenček ([i]Xantoria sp.). Prav gotovo ni kriv za luščenje skorje. Lišaji so epifiti in rastlini NIČ ne jemljejo, živijo na račun snovi, ki polzijo po mokrem lubju. Hkrati pa je treba vedeti, da so dobro pokazatelji stanja okolja. Tale tvoj sodi med lističaste, ki so že kar precej občutljivi na onesnaženje zraka (ker je njihova stična površina z zrakom velika).
Če bi bilo drevo moje, bi ga gotovo pustila na njem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
voda



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 09:15
Prispevkov: 2668
Kraj: Ljubljana in Istra

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 20:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

nekoč mi je bilo povedano. da do pokanja lubja pride od nenadnega prevelikega vsrkavanja vode in hitre rasti drevesa. da do tega ne pride so včasih naredili nekaj vertikalnih zarez v deblo. jaz imam na vrtu nekaj podobnega glede razpoke in jablana ni več kot nekoč. sicer je stara 70 let in mal več. rana pa ni tako huda kot pri tvoji. lišaj, kateri ni zrastel čez noč je čudovit. lpvoda
_________________
Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forest727



Pridružen/-a: 26.03. 2014, 14:22
Prispevkov: 586

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 21:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pazi kako bereš spodnje stavke, enkrat je voda uporabnica našega foruma (odebeljeno), enkrat pa tekočina.. Smile Smile

Bod raj srečna, da živiš v čistem zraku... Tako kot je metuljc nekaj postov višje omenila, je to naravni pokazatelj zelo čistega zraka.. In lišaji ne škodujejo drevesu..

To popokano deblo je lahko vodin razlog, lahko pa je tudi to, da imamo dolge tople jeseni (in zime) in potem stisne mraz in ker drevo ni navajeno (oziroma ne spi), pač lubje poči... (voda se širi (povečuje volumen) ko zmrzuje).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forest727



Pridružen/-a: 26.03. 2014, 14:22
Prispevkov: 586

PrispevekObjavljeno: 16 Feb 2015 21:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aja, pa fajn bi blo videt to razpoko še s kakega drugega kota, da se lažje oceni stanje.. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
juglans



Pridružen/-a: 01.07. 2013, 15:19
Prispevkov: 3319
Kraj: Ribiška vas, ob Savi

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 10:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekdaj kao profesionalec.
Takrat sem uspel nekaj malega izvedeti od pravih drevesničarjev, vzporedno se mi oko mestoma ustavi na "vrtnih japončkih", tu in tam opazujem tudi pogozdene javorje in zaključujem, da je z javorji v resnici večji križ, kot pa jih, kot samoumevo vrsto na našem področju obravnavamo. Azijske vrste so še bolj občutljive in, če na kratko povzamem verjetne razloge, ki bi lahko bili povod za dogajanje na deblu tvojega javorja, potem je ....

Prva neugodnost na našem področju so prav gotovo razmeroma vroča in suha poletja. V strjenih naseljih je to še nekoliko izraziteje. Javorji trpijo. Kaj je dejansko bistvena težava, ali je to temperatura, morebiti z njo povezana koncentracija ozona, ali pa zgolj suša ne bi vedel, je pa očitno, ko v poletnih mesecih usiha listje. To se pravi, da v listih slabi klorofil (obarvane vrste imajo poleg klorofila še druge pigmente s katerimi fotosintetizirajo pa jim ne vem imena) ali pa nastajajo bolj ali manj opazni ožigi. Drevo posledično, predvsem pa neopazno hira, kar se opazi šele kasneje, ko je že pozno.

Drugi in bolj verjetni razlog pa so težka ilovnata tla. Azijske vrste so na "beton" v tleh zelo občutljive in težava se v takšnih primerih prične na nam nevidnem mestu. Pri koreninah konkretno, od tam pa se "sušenje" lesa nadaljuje v deblo in po navadi konča kot v tvojem primeru ali celo tako, da se prične sušiti polovica debla. Na vrtovih sem že videl prav neverjetne primerke, nekateri so bili skoraj podobni "bonsajem" ko jim namerno lupijo lubje za umetniški vtis. Kako dolgoživo je takšno drevo mi ni poznano.
Glede zbite zemlje je lahko težava tudi voda iz recimo žlebov ali obcestnih odtočnih jarkov, ko ta še dodatno spira fine delce in zemlja postaja vse težja in manj zračna.

Tretji, skoraj neverjetni razlog bi lahko bila splošna občutljivost javorjevega lesa, a kljub vsemu. V povezavi s tem bi morebiti lahko bila težava ob sajenju/presajanju na stalno mesto. Če bi se takrat recimo odsekala/odrezala stara, debela in olesenela korenina večjega premera. Kako se obnaša večja odprta rana na koreninah v tleh nam v resnici ni podrobno znano, ker situacije ne opazujemo neposredno. Morebiti bi lahko "potegnilo" v deblo tudi iz takšnega mesta. To zadnje je bolj teorija, pa vseeno omenim.

Kaj storiti?
Nič kaj dosti. Očisti, odstrani luskine suhe skorje in pazi, da ne raniš do svežega, les pa premaži s kakšno cepilno smolo, da preprečiš vdor gliv v notranjost debelca.
Verjetno bi te omemba pomislekov nekaterih strokovnjakov do cepilnih smol še dodatno dezorientirala, zato se jez na tvojem mestu s tem nebi obremenjeval in bi kar premazal. Za kaj drugega nimam ideje.
Glede zemlje je čas za ukrepanje ko se drevo sadi (dodajanje peska-dreniranje) edino le še to, da ga dva ali trikrat na poletje zalijete. Škoditi ne more.

Lišajček. Če je lubje drevesa sicer zdravo skoraj dvomim, da bi kar tako preskočili "nepridipravi" na napačno stran. Meni je vsekakor lep in iz svojih dreves in grmov jih tudi pod razno ne odstranjujem. Prav nasprotno, še namenoma puščam vejice, če je na kakšni priraščen.
Slednje ne jemlji osebno, vendar se mi takšno stremenje po izključevanju vsega, za naš um in telo nepotrebnega in nepoznanega zdi enako kot umivanje in razkuževanje otroških rokic, češ "bacili". No, to zadnje ne sodi ravno tukaj.

Skratka, optimistično naprej.

Dodano naknadno. Ta poškodba ni razpoka, je očitno sušenje iz notranjosti navzven. Enake znake opazujem na mladih domačih javorjih v gozdu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lpmami



Pridružen/-a: 17.07. 2013, 22:16
Prispevkov: 7871
Kraj: Povlje (nad Trstenikom) 620 mnm

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 11:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale navadni rumenček Xanthoria parietina me je precej let močno privlačil in sem ga kar malo raziskovala.
Ob prometni cesti, kjer stoji naš blok, so v enem delu nasajeni javorji - vsi lišajasti "že od mladih nog", se pravi, kmalu, ko jih zasadijo. Nedaleč stran, kakšnih pet metrov od ceste Šenčur-Kranj - to je tista, za katero pri prometnih poročilih vsak dan opozarjajo na zastoje - je nasad orehov s krasnimi in številnimi primerki tega rumenčka. Grem ob drugi cesti v naselju, s srednje gostim prometom - vsi javorji gostijo lepe rumenčke.
Že v osnovni šoli so nas učili, da so lišaji pokazatelji čistega zraka. Ampak tule nekaj ne štima, pri rumenčku to ne pije vode. Ali se je prilagodil na izpušne pline ali pa mu javor (in oreh) tako ustreza, da se ne ozira na slab zrak.
Da mu javor zelo ustreza, sem opažala tudi na Gorenjskem, kjer v nasadu ob Savi vsi javorji gostijo številne rumenčke. Tu je pa zrak res čist, pa precej vlažen.
Vsem tem javorjem je skupno, da so zasajeni v nekaj, kar jaz imenujem "gradbena zemlja": saj vemo, ko zaključijo z gradnjo, splanirajo teren z vso odpadno gradbeno navlako, posujejo 2 cm rjave snovi, ki naj bi bila zemlja, in zasadijo okrasna drevesa. Tako je vsem tem javorjem skupno zelo borno rastišče, in tudi vsi že sredi poletja kažejo znake hude žeje, listje se viha, rjavi in suši.
Torej drevesa v slabem stanju, na katerih dobro uspeva lišaj.
Tudi orehi, za katere sestave zemlje sicer ne poznam, ker rastejo na travniku, so sicer mladi, a precej borni, ko jih pogledam od blizu.
Spet zasajena drevesa v slabem stanju, na njih pa se bohoti rumenček.
Ob istih cestah rastejo tudi kostanji, kakšen topol, breze, ... na teh rumenčka ni.

Sklep 1: Vsi lišaji niso pokazatelji dobrega zraka, tale "moj" navadni rumenček prav gotovo ne.
Sklep 2: Javor v slabi kondiciji kar kliče po rumenčku.

P.S. Ta drevesa se mi kar smilijo, zraven pa, razen spomladi, niso prav nič okrasna.
P.P.S. Navadni rumenček da na volni lepo vijolično barvo, ki ima hudo kratko obstojnost Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
_________________
Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
metuljc



Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30
Prispevkov: 9243
Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rumenčki im ajo malo večje zahteve po dušiku kot srugi lišaji. Še vedno pas SO občutljivi na mnoge sestavine v zraku, saj vse snovi sprejemajo skozi telesno površino, aktivni pa so v vlažnem letnem obdobju, ko je polutantov v zraku več.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lpmami



Pridružen/-a: 17.07. 2013, 22:16
Prispevkov: 7871
Kraj: Povlje (nad Trstenikom) 620 mnm

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 12:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da so občutljivi na mnoge sestavine v zraku, verjamem, da v Kranju ob cestah niso pokazatelji čistega zraka, vidim. Bi bilo fino, da bi na faksu razpisali diplomsko nalogo s to tematiko Wink
_________________
Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
metuljc



Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30
Prispevkov: 9243
Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lpmami je napisal/a:
Da so občutljivi na mnoge sestavine v zraku, verjamem, da v Kranju ob cestah niso pokazatelji čistega zraka, vidim. Bi bilo fino, da bi na faksu razpisali diplomsko nalogo s to tematiko Wink


Stvari so že dolgo znane.
Ostaja misel, da je take lepe lišaje škoda odstraniti. Vsaj moj pogled je takšen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
voda



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 09:15
Prispevkov: 2668
Kraj: Ljubljana in Istra

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 14:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

moj pogled je enak Metuljčevem. in če pomislim, da lišaji (ne vem imena) take velikosti na kamnih-suhozidih itd. rabijo 40-60 let sem vshičena nad njima. lpvoda
_________________
Nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen, nekomu moraš nasloniti roko na ramo, da se lačna, nasiti bližine, nekomu moraš, moraš,...(I. Minatti)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lpmami



Pridružen/-a: 17.07. 2013, 22:16
Prispevkov: 7871
Kraj: Povlje (nad Trstenikom) 620 mnm

PrispevekObjavljeno: 17 Feb 2015 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni se stvari ne zdijo tako hudo znane, če se še vedno trdi, da so lišaji pokazatelji dobrega zraka. Jaz kljub vsem lepim rumenčkom na teh javorjih ne bi šla v njihovo senčko brat knjige, bi si poiskala kakšen kraj s čistejšim zrakom Wink
_________________
Barvit pozdrav,
Ladka s Povelj, Bahnkova
Zelenjava, rastline za barvanje, sadje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Bolezni in škodljivci sadja, ter njihovo zatiranje
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.