Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Obrezovanje antičnih vrtnic
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 12:21    Naslov sporočila: Obrezovanje antičnih vrtnic Odgovori s citatom

Citiram:
1vrtnica:
Letos spomladi sem prvič sadila antične rožne grme. Iz radovednosti sem izbrala različne vrste - po eno mahovko in burbonko in dve portlandki. Vse so cvetele večkrat, kot so obljubljale knjige, razrasle pa so se precej različno.

V tem prvem letu sem jim odstranjevala le odcvetele cvetove, sicer jih nisem obrezovala. Zanima pa me, kako jih naj obrezujem v bodoče, da se bodo razrasle v goste, polno cvetoče grme.


Citiram:
Garden-ja:
No, tu si bomo pa precej izmenjevali izkušnje v prihodnjih letih. Knjige so glede tega precej skope, izkušnje pa imajo le redki srečneži, ki jih imajo doma. Very Happy

Teorija pravi, da enkrat cvetoče obrezujemo takoj po cvetenju, večkrat cvetoče pa spomladi tako kot moderne. Sem pa zasledila, da je precej odvisno od sorte do sorte, so tudi take, ki se jih obrezuje zelo malo ali vsako drugo leto. Tudi Petrović navaja par takih sort.

Kar se mojih izkušenj tiče - portlandke, razen Rose de Rescht, do sedaj skoraj nisem obrezovala, ker so tudi zelo počasi rasle, le malo sem prikrajšala vrhove. Rose de Rescht sem obrezala za cca. tretjino. Sem jim pa preko poletja, kolikor se mi je dalo, odstranjevala odcvetele cvetove ampak ne po klasični teoriji obrezovanja ampak na spodnji brst.
Mahovnih nimam, jih bi pa obrezala kot damaščanke. Te sem letos obrezala po cvetenju in to kar temeljito, so pa pognale nazaj dolge zelene izrastke, ki jih bom obrezala nekaj zdaj, nekaj pa spomladi, da vidim, kako se bo stvar razvijala.
Burbonk tudi nimam, obrezala pa bi jih kot moderne grme. Grmaste za tretjino, plezalkam pa sekundarne izrastke do tretjega brsta.

Katero mahovno in burbonko pa imaš? Če priložiš sliko, lahko skupaj pogledava kako.
Portlandka pa je Rose de Rescht, ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 12:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
1vrtnica:
Garden-ja, tole so moje varovanke, ki jih bo potrebno obrezati. Upam, da so slike dovolj jasne za najin namen.

Po teh nekaj tednih, kolikor je preteklo od tega, kar sem se vam pridružila, ugotavljam, da sem do sedaj naredila kar nekaj začetniških napak. Predvsem pri sajenju in gnojenju mojih vrtnic, za kar se posipavam s pepelom Crying or Very sad . Pač nisem imela Gardenje, knjige pa ena tako, druga drugače.... Pa gremo po vrsti.

Portlandka Rose de Rescht



Imam dve takšni rastlini in izgledata podobno. Rjave 'okraske' na listih sta dobili šele zdaj, v septemberskih dneh, ko je pri meni že zelo dosti zračne vlage in krajša osvetljenost s sončnimi žarki. Načrtujem, da ju bom po nasvetu Gardenje presadila skupaj. Obenem seveda tudi pognojila in verjetno tudi zamenjala zemljo (pred časom so tukaj že rasle druge vrtnice).

Portlandka Comte de Chambord



Tale pa je pokazala zanimivo rast - nekaj krajših poganjkov in en zelo dolg. Domnevam, da bo to kasneje končna višina grma. Pri tej vrtnici načrtujem dosaditev še dveh sadik (Gardenjin trikotnik!) in dodatno gnojilo.

Mahovka Salet



Salet se res razrašča tako bujno, kot so mi obljubile knjige. Očitno tudi rade volje odpušča moje začetniške napake pri sajenju. Jeseni se ji oddolžim!

Burbonka Souvenir de la Malmaison



Za to vrtnico pa imam občutek, da sem se ji res zamerila. Celo poletje jo že 'božam', a očitno bo rabila nekaj več časa, da se udomači pri meni. Garden-ja, nekje na forumu si omenila, da so burbonke občutljive na mraz. Zato sem pri tej vrtnici pred dodatnimi posegi razmišljala o tem, da bi počakala na konec prve zime ter eventuelno nato dodala še nove sadike. Seveda bi jo posebej zaščitila.


Citiram:
Garden-ja:
Pepel kar na vrtnice, ga obožujejo. Very Happy


Če bi bile moje, jih zdaj ne bi obrezovala, bi jih pustila take kot so. Če se ne motim, si napisala, da je to njihovo prvo poletje tako da se bodo naredile šele naslednjo pomlad.
Spomladi bi počakala, da mine nevarnost pozebe in da se začnejo napenjati popki, potem pa bi prvima dvema kratke veje skrajšala za eno oko in čisto nič več, dolg pretegnjen poganjek pa za tretjino.
Salet se je razvila v krasno rastlino z lepo dispozicijo, vse veje skrajšaj za slabo tretjino in odstrani tiste, ki so odmrle (če so).

Souvenir de la Malmaison - je grm ali climber varianta?
Tu pa res ne vem, kaj bi naredila. Mislim, da bi pustila tako kot je in samo zalivala in gnojila. Burbonke so zelo občutljive na mraz in mrzel veter hkrati pa potrebujejo zračno lego sicer zbolijo. Pa znane so po tem, da prva leta ne cvetijo oz. da cvetovi niso ravno tisto kar naj bi bili.

Pa spet povdarjam, da sem glede obrezovanja čisti samouk, ni rečeno, da imam prav.


Citiram:
1vrtnica:
Garden-ja, hvala za odgovore in vzpodbudo.

Letos je bilo res naše prvo skupno poletje, zato imam glede obrezovanja tudi jaz podoben občutek, kot si mi napisala ti.

Souvenir da la Malmaison pa je grm. Po naključju sem ga posadila v najbolj notranji, torej najbolj zaščiten vogal atrija..

Uganka mi ja ta dolgi izrastek pri Comte de Chambord. Ni mi čisto jasno, če je to dobro ali slabo. Confused


Citiram:
Garden-ja:
Meni je od portlandk tako zrasel samo Arthur de Sansal in tudi tretje poletje obrdžal tako rast. Tudi knjige portlandke opisujejo kot stebraste vrtnice s kratkimi cvetnimi nastavki čeprav so vse moje postale lepe kupolaste (vendar še zdaj ne vem katera je katera, ker nisem označevala, nikar ne naredite enake napake).
Ker pa je za tvojo sadiko šele prvo poletje, se lahko še vse zgodi. Da bo grm lep, košat, pa mora imeti tako dispozicijo kot jo ima Salet.

K burbonki pa nikar ne sadi drugih sadik, če bo šlo po sreči, bo ta res dovolj. Sicer pri njih piše, da so grmi, ampak tudi če so le grmi imajo bolj naravo manjših plezalk in jih je potrebno podpirat.
Si pogledala slike odraslih rastlin na Helpmefind.com?


Citiram:
1vrtnica:
No, zdaj sva pa tam, kjer se jaz začnem jeziti Mad

Moja knjiga za Souvenir predvideva precej manjše dimenzije kot helpmefind. In to se mi dogaja pogosto, ko primerjam predvidene dimenzije vrtnic v različnih virih. Namesto, da bi ob primerjavi virov dobila potrditev, se mnogokrat znajdem v kaosu...

Bo pa verjetno res bolje, da Souvenir pustim 'samsko', vsaj dokler se ne izkaže, kako bo z njo...


Citiram:
Garden-ja:
Odvisno, kje ima avtor vrt. Od države do države so pogoji različni in vrtnice tako pridobijo lahko tudi do meter. Sploh burbonke in angleške vrtnice so znane po tem, da rade zrastejo veliko več kot piše v katalogu (imam občutek, da ima veliko angležinj gene v burbonkah Very Happy ).

S Souvenir je pa sploh problem, ker obstaja tudi sport clb in marsikdo ne ve katero sorto ima. Ali pa kupi eno za drugo.
Helpmefind je fajn ravno zato, ker je gor toliko slik, da nekje potegneš neko vzporednico in vidiš, kakšna je reala.


Citiram:
1vrtnica:
Ja, verjetno se bo tudi v slovenskih klimatskih razmerah čez čas pokazalo, da ista vrsta vrtnice pri tebi na Primorskem ali pri meni na Štajerskem ne bo imela enakih dimenzij.

Se že veselim teh debat prihodnosti! Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 12:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Garden-ja:
Važno je pravilo glede tega, katere veje so tiste, ki nosijo cvetove, te pa so lahko od razreda do razreda različne. Pa način rasti seveda.

Enkrat do zime se bom spravila in napisala malo bolj obsežno to, kar sem sama slišala in videla, še kaj skicirala in poskenirala, hudih izkušenj pa, kot rečeno, še nimam.
Sem tudi prepričana, da resnica ni ena sama.

Na srečo so mi slovenski vrtničarji na srečanjih, kjer obrezujemo vrtnice, že večkrat potrdili, da vrtnice odpuščajo napake.
Še bolj pa me je sprostil dogodek, ko so trije vodilni vrtničarji obrezovali vsak svojo vrsto vsak po svoje, spomladi pa so bile vse tri vrste lepe in cvetoče. Pa vidno se je videlo, da se drug z drugim glede obrezovanja ne strinjajo. Very Happy


Citiram:
1vrtnica:
No, tole je pa bilo lepo prebrati Very Happy .

Takoj, ko bom lahko, se bom tudi jaz udeležila katerega od teh srečanj, da to slišim v živo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Garden-ja:
Saj ne vem, če bi odprla novo temo ali čem nadaljevati kar tukaj ampak glede na to, da bo kasneje govora o obrezovanju, potem bom kar tukaj.

Tule je en zelo pripraven link:
http://www.vintagegardens.com/rose_index.aspx
Končne višine posameznih sort vrtnic kjer si lahko najprej za posamezne družine potem pa še za posamezne sorte pogledate ne samo kolikšna je končna višina vrtnice v primerjavi s človeško figuro, če jo pustimo prosto rasti, ampak tudi to, na kakšen način raste (pokončno, grmasto, povešavo,...).
Kar sem primerjala svoje, lahko potrdim, da so dimenzije pravilne in čisto nič pretirane.
Upam, da bo uporabno pri planiranju jesenskih gred.


Citiram:
Tanja TT:
Hvala Garden-ja za ta link, res je zelo uporaben in mislim , da bo prišel še kako prav.Lepo se vidi kakšen je način rasti in oblika grma,kar veliko pripomore pri saditvi, da imamo neko orientacijo.Mislim,da bom sedaj pa lahko sestavila kombinacijo novih petrovićk,seveda ti jo bom dala v preverjanje. lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 12:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Mesecnik
Kupila sem alba maxima, prebrala še kar nekaj o obrezovanju in vzgoji, samo nisem pa našla, kakšna bi bila primerna opora, če jo sploh potrebuje.
Priporočam se za kakšen nasvet. Hvala


Citiram:
Garden-ja:

Albe so ponavadi lepo samonosilne, če jih le ne pustimo previsoke. Moje so bile sajene šele poleti tako da izkušenj nimam, sklepam pa, da se obnašajo nekako kot damaščanke.
Če jih pustimo do 1,2m, potem so pokončne, potem pa se začnejo v obliki fontane prevešati na vse strani in tvorijo kar obsežen grm.
Kako pa je z njimi v praksi pa bom lahko povedala čez kakšna tri leta.

Moje so pognale kar dolge, mehke veje, tudi čez meter dolge. Obrezala sem jih na višino 40 cm tako da je grm poenoten.


Citiram:
Garden-ja:
No, če smo že zgoraj o končni obliki rožnih grmov potem bom dodala sem še tale link: http://www.youtube.com/watch?v=FcvJOF5U0WA&feature=related
Vrtnice Mr. Bolga, sicer v italijanščini ampak imena sort se prav lepo zastopi. Vidite pa lahko prostorastoče antične vrtnice in tudi nekaj modernih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 19:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tema zaključena, nadaljujemo od tu dalje.

Hvala rene za pomoč!

_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Isaan



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 11:47
Prispevkov: 413
Kraj: Celje - okolica

PrispevekObjavljeno: 12 Mar 2016 11:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimajo me vaša mnenja kako naj obrežem antične vrtnice. Sedaj so pri meni večinoma tretje leto. Nekatere so se že kar lepo razrastle. Recimo burbonke imajo letos končno malo daljše veje. Louise Odier, npr. ima 3 veje dolge cca 2m. Naj jih pustim ali porežem, in če ja koliko? Kaj pa z recimo, mahovnimi in damaščankami, nekatere imajo nekaj dolgih vej, nekaj krajših. Ali dolge skrajšam? Chapeau de Napoleon je že ena takšna, pa Marechal Davoust in Mme Hardy. Kaj pravite, kako ve ravnate z antičnimi? Albe najbrž kar pustim? Kaj pa galke, so zelo goste ali jih malo razredčim v sredini? Rada pa bi imela večje grme, ker prostora imajo trenutno še dovolj. Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Melona



Pridružen/-a: 28.03. 2014, 17:10
Prispevkov: 4438
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: 12 Mar 2016 13:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Isaan,
jaz se okvirno držim teh navodil https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=178 . Poskrolaj, stran mi je všeč, ker je za vse tipe vrtnic opis obrezovanja na enem mestu. Upam, da ti bo v pomoč. Na splošno sem pri antičnih kar zadržana pri obrezovanju, mahovk in alb pa sploh še ne obrezujem, dobila sem jih jeseni 2012 in posadila pomladi 2013. Zdaj so že precej visoke, ampak raje jim upogibam glavne veje in čakam na stranske.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Isaan



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 11:47
Prispevkov: 413
Kraj: Celje - okolica

PrispevekObjavljeno: 12 Mar 2016 19:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Melona, bom pogledala. No potem imava enako taktiko, jaz jih tudi še nisem nič obrezovala...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2016 12:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz antičnih še nisem konkretno obrezovala.
Lani sem naredila izjemo edino pri Chapeua de Napoleon, ki je imela tri gole pretegnjene veje. Sem jih po cvetenju skrajšala na polovico. Do jeseni sta se pojavila dva nova odganjka in tudi na vejah so se pojavili številni novi brsti. Kakšen bo rezultat glede cvetenja bom mogla pa še par mesecev počakat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sončna



Pridružen/-a: 11.06. 2013, 16:20
Prispevkov: 791
Kraj: Pri breskvah

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2016 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, z antičnimi je križ. Sama imam samo eno mahovno že več let, druge so še mlade. Mahovno obrezujem samo tisto, kar se posuši oz. kar sili v druge vrtnice. Lani je cvetela prekrasno, tako, da sem se tudi letos držala tega pravila.
Na tujih forumih sem prebrala že ogromno nasvetov, še najbolj mi je ostal v spominu nasvet enega Angleža.Pravi, da je bolj lene sorte ter da vrtnice obrezuje/ gnoji bolj poredko in mu ravno tako lepo uspevajo. Lani angležinj in ostalih (razen hib. čajevk) nisem močno obrezovala, vse so mi neverjetno lepo cvetele. Letos se bojim, da me je precej zaneslo in sem močno obrezovala. Kar malo s strahom čakam poletje Confused

Letos sem to prebrala
http://www.berkeleyhort.com/roses_pruning_old.html
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Isaan



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 11:47
Prispevkov: 413
Kraj: Celje - okolica

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2016 21:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za vaše izkušnje. Danes sem se jih lotila, oz ne lotila kaj preveč. Skrajšala sem hibridne ponavljalke nekje za 1/3. Ostalim sem bolj kot ne samo porezala suhe veje in mogoče kateri samo pristrigla vrh. Galke sem malo razredčila v sredini grma, ker sta bila dva grma res čisto prepletena. Sem pa letos precej antičnih upognila. Burbonke sem pustila pri miru, jim bom poskusila neke opore priskrbeti, takšne, da se bodo prevešale čez. Nekatere iz te skupine pa še ne rabijo nič. V mislih imam okroglo oporo okrog vrtnice in potem veje na vse strani okrog. Bom poročala o rezultatih, cčz kakšne tri mesece...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mar_2_5



Pridružen/-a: 18.06. 2013, 23:45
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2016 21:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Priporočam, da se za vsako vrsto malo pogugla. Meni je tudi youtube veliko pomagal, da sploh ne omenjam Gardenje, ki je cela enciklopedija.

Sicer se mi najbolj obnese pravilo, da pri grmičastih pustim le veje debeline mezinca in več. Odprem center grma in pustim da so popki na koncu odrezane veje obrnjeni navzven. Plezalke pa zaenkrat bolj krivim kot obrezujem. Se zelo dobro obnese.

LP,
m.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 16 Mar 2016 16:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj recept pa je, da ni recepta. Laughing

Tudi znotraj ene skupine, n.pr. galke, so take razlike, da je najbolje grme opazovati in se sproti učiti. Generalno je res, da je stare grme bolje rezati manj kot več, a tu je še kup stvari. Predvsem pa tudi, kaj bi na koncu rad dosegel. Najbolje bi bilo sproti vsak grm opazovati, fotografirati, dokumentirati in tako ugotoviti, kaj je glede na način obrezovanja nastalo. A ker tega časa večina od nas nima, je rezultat običajno nekje vmes. Vsaj pri meni je tako, da pri nekaterih zadenem na polno, druge pa popolnoma zgrešim. A kot vemo vrtnice rade odpuščajo. Wink
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rene



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 00:24
Prispevkov: 324
Kraj: zgornjesavska dolina

PrispevekObjavljeno: 16 Mar 2016 21:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1vrtnica je napisal/a:
Moj recept pa je, da ni recepta. Laughing


Zadetek v polno!
Že par let se učim te teme iz vseh zapisov na forumu, spletu, iz knjig, revij, pa sem iz leta v leto bolj prepričana, da je najboljše tisto po občutku. Nekaj osnovnih pravil že, vse ostalo je pa res odvisno od "mesta" kjer vrtnica raste. Tukaj pa je lahko toliko spremenljivk - gre za mestni, formalni ali podeželski vrt, pa veliko je odvisno tudi od podnebnega pasu.

Kar pa se tiče odpuščanja je vzajemno - me njim vso tisto razpraskano kožo in odrgnine, one pa nam kakšen kiks sem pa tja Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.